Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Watenvi o legislativě a financování projektů

13.05.2009  |  132× přečteno      vytisknout článek

Zejména o současných problémech vodohospodářů se bude hovořit na meziná-rodním vodohospodářském a ekologickém veletrhu WATENVI

který se usku-teční na brněnském výstavišti od 26. do 28. května 2009. WATENVI zahrnuje 15. mezinárodní vodohospodářskou výstavu Vodovody-Kanalizace, jejímž po-řadatelem je Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) a 15. meziná-rodní veletrh techniky pro tvorbu a ochranu životního prostředí ENVIBRNO. „Tento veletrh je spojen s vodou - se základní existencí lidského bytí.  Jeho po-řadatelé se přizpůsobují moderním trendům a reflektují na situaci v tomto oboru, ve kterém nejde jen o obchod, ale i o předávání zkušeností a nových know-how. Celosvětová krize se dotýká také vodohospodářů i když ne v takové míře jako je tomu v ostatních průmyslových odvětvích,“ uvedl Ing. Miroslav Nováček, generální ředitel Brněnských vodáren a kanalizací, a.s. a I. místopředseda SOVAK, taktéž předseda SVH ČR .
Tradičně se uskuteční v rámci veletrhu bohatý doprovodný program, který je určen nejen pro odborníky, ale též pro představitele měst a obcí. Zaměřen bude na dotační politiku i na legislativu v oblasti vodního hospodářství, odpadového hospodářství, zabývat se bude i ekologickými škodami.

Diskutovat se bude o novém zákoně o vodách
„Nyní se vedou diskuse o novele zákona o vodách. Hovoří se o tom, že se opět zvýší poplatky za odběr podzemní vody a vypouštění odpadních vod. A to nejen podle kvality, ale též podle množství. V současné době se platí za odběr kubíku podzemní vody dvě koruny. Z vybraných peněz jde 50 procent do státního rozpočtu přesněji do SFŽP a další polovina končí v pokladně kraje, na jehož území se podzemní zdroj nachází,“ upřesnil Ing. Nováček. Například Brňané jsou zásobováni především z vodovodu Březová, který organizačně patří do Pardubického kraje.
Podle Nováčka je to nelogické, neboť Pardubice nejsou pro Svitavsko a Březo-vou spádovým městem. „Jde o anomálii proti uspořádání věcí veřejných, čímž je narušená celá správa Česka. V tomto případě nebyly stanoveny logické územní celky. Do roku 1948 u nás fungovalo státoprávní uspořádání zemské, které reflektovalo i povodí a přirozený ráz krajiny,“ připomněl místopředseda SOVAK. Vysvětlil, že v Zemích koruny české to bylo povodí Labe, Vltavy, na Moravě povodí Moravy a ve Slezsku povodí Odry. Zemské hranice tedy vždy bývaly rozvodím.

Poplatky za odběr vody nejsou solidární
Poplatky za odběr podzemní vody se platí v ČR více než sedm let. Například pro Brno to znamená (při dvou korunách za kubík) 60 milionů korun ročně. Tyto prostředky se rozdělí, jak už bylo řečeno, na polovinu do SFŽP a zbytek do roz-počtu Pardubického kraje. Přitom ještě dosud nemá Březová nad Svitavou čis-tírnu odpadních vod ani kanalizaci. Je to paradox pro město, které leží v prameništní oblasti. Náklady na čistírnu se pohybují právě kolem 60 milionů korun. „Přesto za sedm let obec nedostala do kasy na tyto účely ani korunu. To je jeden z příkladů o nesolidárních poplatcích a navíc není zabezpečena ani lepší ochrana tohoto prameniště, které zásobuje vodou druhé největší město v republice,“ poznamenal místopředseda SOVAK.

Situace s dešťovou a splaškovou vodou není vyřešena
Zajímavým problémem je také požadavek na poplatky za odvod dešťové vody z veřejných prostranství. Zákon o vodovodech a kanalizacích říká, že se tyto vody odvádí zdarma, obce tedy za tuto službu nic neplatí. Tím, že dešťová voda teče většinou do jednotné kanalizace, se extrémně zvyšují náklady na zpracování v čistírnách. Problém je řešitelný výstavbou oddílných kanalizačních systémů, která je však náročnější a dražší. Dešťová voda je pak odváděna zpět do řeky a pouze splašková do čistíren. Například v Brně je městskou kanalizací vedena i voda z rozsáhlých zpevněných ploch objektů pro bydlení a také z travních ploch, která se musí přečistit. Čistírna odpadních vod je tak enormně zatěžována, a tím se zvyšuje spotřebitelům cena za vodné a stočné.

Cena vodného a stočného poroste
Fakt je, že kvalita dodávané vody se výrazně zlepšila v celé České republice, Brno opět v tomto směru hraje prim. Brněnským vodárnám a kanalizacím se totiž podařilo jako prvnímu z velkých subjektů ukončit privatizaci, zatímco v Praze se uskutečnila až o sedm let později a ostatní subjekty měly proti městu nad Svratkou minimálně dvouleté zpoždění.  Dá se očekávat, že s inflací poroste i cena vodného a stočného a v některých obcích bude tento růst vyšší než inflace. „Bez investic do moderních technologií nelze tento obor posunout dopředu,“  dodal Nováček.

Jana Tyrichová
manažer PR a reklamy WATENVI
Tel. +420 541 152 890, Fax: +420 541 152 889, E-mail: jtyrichova@bvv.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist