Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V Jablonném rozjíždějí přeshraniční ekologickou výchovu

19.05.2009  |  126× přečteno      vytisknout článek

V Jablonném rozjíždějí přeshraniční ekologickou výchovu

V Jablonném v Podještědí startuje tříletý projekt „Přeshraniční ekologická výchova v oblasti ochrany přírody a trvale udržitelného rozvoje v Českosaském Švýcarsku, Hornolužickém pohoří a Lužických horách“. Realizace bude podpořena z programu Cíl 3/Ziel 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2007-2013.

Jedním z partnerů projektu je Občanské sdružení Společnost pro Lužické hory se sídlem v Jablonném v Podještědí.

„Projekt je zaměřen na přeshraniční ekologickou výchovu pro různé cílové skupiny obyvatel Libereckého kraje, zejména děti z mateřských a základních škol ale i rodiny s dětmi a širokou veřejnost, a bude zahájen v květnu 2009. Liberecký kraj projekt podpoři jak po finanční, tak po organizační stránce,“ uvedl Jaroslav Podzimek, radní pověřený vedením resortu životního prostředí a zemědělství LK.

Pro mateřské školy bude připravena řada ekovýchovných programů, doplňujících stávající nabídku sítě ekologických mateřských škol MRKVIČKA, včetně kreativních workshopů pro pedagogy. Pro rodiny s dětmi jsou na programu exkurze do přírody s publikací „Pohádková putování Lužickými a Žitavskými horami“ i prožitkové ekodny s dílničkami s přírodními materiály, kvízy či jinými ekovýchovnými úkoly.

Pestrý výukový program byl připraven také pro základní školy. V tomto případě se jedná o komplex ekologických témat s externími zkušenými lektory, doplněný zajímavými didaktickými materiály, který následně pedagogové mohou využívat ve vlastní výuce. I pro veřejnost budou realizovány vzdělávací a informační akce – řada exkurzí do Lužických i Žitavských hor s odbornými českými i německými průvodci a znalci zdejší přírody i přednášky k tématům, která veřejnost zajímají. K takovým bude určitě patřit téma zpracování bioodpadu, decentrální čištění odpadních vod či úspory vody a energie v domácnostech.

Do realizace projektu jsou zapojeni i další partneři – na české straně Společnost České Švýcarsko o.p.s., na saské straně Centrum ochrany přírody Hornolužická pahorkatina a Saská zemská nadace životního prostředí a přírody. Většina aktivit projektu bude mít přeshraniční charakter a jednotliví partneři budou využívat znalostí a tištěných materiálů z druhé strany hranice.

„Na saské straně bude např. při programech v mateřských školách využíván pracovní kalendář, se kterým české ekologické mateřské školy pracují již třetím rokem a jehož zpracování a vydání Liberecký kraj také inicioval a podpořil,“ uvedla Lenka Rychtaříková  z oddělení samosprávy životního pprostředí a zemědělství s tím, že  společně budou prezentovat zájmovou oblast projektu formou putovní výstavy, kterou bude možné shlédnout na osmi místech Libereckého kraje.

http://www.tvrtm.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist