Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Snaha ušetřit má vliv na životní prostředí

21.05.2009  |  zdroj: Haló noviny  |  128× přečteno      vytisknout článek

Snaha ušetřit má vliv na životní prostředí

KRAJ VYSOČINA - Podle údajů oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě páchají malí provozovatelé větší škody na přírodě než velké podniky.

Podle inspekce je příčinou nedostatečné personální obsazení a snaha ušetřit náklady za každou cenu. Negativně se do chování malých firem promítá i preferování výroby na úkor dalších nutných činností s tím souvisejících.

Příkladem je firma ŠUTA-META, které byla uložena pokuta ve výši 400 tisíc korun za provozování zařízení ke sběru a výkupu odpadů v rozporu s provozním řádem tohoto zařízení. Jednalo se o provozování na nesprávných pozemcích. Dalším příkladem byla firma ZDAR, a.s., jež dostala pokutu 110 tisíc korun za netřídění odpadů a překročení povolené kapacity zařízení. Častými hříšníky jsou rovněž průmyslové podniky. Z 89 kontrol bylo vedeno 32 správních řízení. Nejvíce zjištěných nedostatků bylo v oblasti evidence odpadů, absence souhlasu k nakládání s nebezpečnými odpady a netřídění produkovaných odpadů, , sdělil na setkání s novináři Josef Pospíchal, vedoucí oddělení odpadového hospodářství oblastního inspektorátu ČIŽP. Nejvyšší sankci v minulém roce ve výši 410 tisíc korun udělil inspektorát Sklárně Janštěn za netřídění odpadů a nevedení evidence odpadů.

*Trestají se především odpady

Mezi další činnosti ČIŽP patřily kontroly subjektů, které sbírají a vykupují odpady a které mohou nakládat s autovraky. Těchto zařízení je v kraji Vysočina povoleno 27, většinou jde o menší provozy. Vysočina má ve srovnání s jinými kraji určitá specifika, mezi něž patří např. menší investiční činnost a s tím související i menší produkce v poslední době tolik problematických odpadů zemin a stavební suti. Pro kraj je charakteristická zemědělská výroba, proto se zde inspekce zaměřuje především na kontrolu a dodržování zákona o odpadech v zemědělských podnicích a dále v obcích, které jsou za stanovených podmínek odpovědné za komunální odpady vznikající na jejich území.

V roce 2008 bylo zkontrolována 12 obcí, uloženy dvě pravomocné sankce ve výši 500 000 korun (MŽP OVVS Brno snížena na 400 000 korun), v roce 2007 bylo zkontrolováno devět obcí a byly uloženy sankce ve výši 55 000 korun.

Kontroly obcí nejsou plošné, především jsou vybírány subjekty, kde je podezření, že neplní svoje zákonné povinnosti po konzultaci např. s KÚ, ORP apod., tvrdí Pospíchal. Mezi nejčastější porušení zákona patřilo nakládání s odpady na místech, která k tomu nebyla určená, např. zavážka lomu, umožnění ukládání odpadů na neprovozovanou skládku či nevedení evidence odpadů.

V roce 2008 byla nejvyšší sankce uložena městysu Batelov, který umožnil ukládání odpadů na neprovozovanou skládku. Zde bylo zároveň uloženo nápravné opatření - provést rekultivaci pozemků dotčených černou skládkou. Pokuty ve výši 200 000 korun (MŽP OVSS snížena na 100 000 korun) byla uložena obci Kamenice u Jihlavy za umožnění ukládání odpadů v bývalém lomu.

*Pozitivní role agrárních komor

Kontroly zemědělských podniků probíhají již několik let po sobě. V oce 2008 bylo celkem zkontrolováno 15 podniků (v roce 2007 o dva méně). V roce 2008 bylo uloženo celkem sedm sankcí ve výši 280 000 korun.

(v r. 2007 ve výši 132 tisíc korun). Mezi hlavní nedostatky patří nevedení evidence odpadů, nakládání s N odpady bez příslušného souhlasu, nakládání s odpady na místech nebo zařízeních k tomu neurčených či netřídění odpadů.

V roce 2008 byla nejvyšší pokuta uložena Zemědělskému družstvu v Herálci ve výši 120 000 korun ze nevedení evidence odpadů, nezaslání hlášení o produkci a nakládání s odpady, za netřídění odpadů a nakládání s N odpady bez souhlasu příslušného orgánu. Pokuta ve výši 60 000 korun byla uložena ZOD Vilémov za pálení odpadů.

I když bylo v roce 2008 ve srovnání s rokem 2007 uloženo více sankcí, lze konstatovat, že nakládání s odpady v zemědělských podnicích se zlepšuje. Podle názoru inspekce je to mj. způsobeno i činností agrárních komor, které pro ZD zajišťují různá školení k problematice životního prostředí, a to i ve spolupráci s inspekcí. Další roli zde hrají i pravidelné kontroly ze strany inspekce.

V roce 2009 dochází k zásadní změně v územní působnosti oblastních inspektorátů, které i ve složce ochrany vod budou jednotně vykonávat činnost podle územně správního uspořádání, nikoliv v členění podle povodí jako doposud.

Inspektoři provedli v roce 2008 celkem 1391 kontrol a udělili nemalé pokuty. Největší nedostatky byly ve společnosti Tesla Jihlava (provoz odmašťovacího zařízení), slévárně hliníku firmy PEZAG, a.s., v katastrálním území města a v Motorpalu Jihlava (překročení emisního limitu těkavých organických látek.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist