Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce z EU

29.05.2009  |  124× přečteno      vytisknout článek

Krátce z EU

Dne 29. května se uskuteční již čtvrté Evropské jaderné fórum, které vzniklo v roce 2007 jako platforma pro diskusi o příležitostech a rizicích, které přináší využití jaderné energie. Jaderné fórum pořádá Evropská komise ve spolupráci s českou a slovenskou vládou. Mezi účastníky Fóra budou vysocí političtí představitelé řady členských států Evropské unie, zástupci unijních institucí, reprezentanti energetických společností, ale také spotřebitelských a nevládních organizací. V rámci zasedání Fóra bude podepsáno Memorandum o spolupráci v oblasti výstavby nového jaderného bloku v lokalitě Jaslovské Bohunice.

Rumunsko, Slovensko a Slovinsko začátkem týdne vyjádřily svůj zájem stát se sídlem nově zřízené Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER), která by měla být poradním orgánem zejména Komise a národních regulačních institucí. Založení ACER, jež by měla zaměstnávat 40-50 lidí a ročně od EU dostávat asi 7 mil. eur, bylo po více než ročním vyjednávání schváleno v dubnu 2009 spolu s novými pravidly liberalizace unijního trhu s plynem a elektřinou. První oficiální diskuse o budoucím sídle ACER proběhne 12. června na setkání ministrů pro energetiku v Lucemburku, rozhodnutí však s velkou pravděpodobností padne až za Švédského předsednictví, které započne 1. července 2009.

Minulý týden se představitelé minerálního odvětví v rámci Evropských minerálních dnů snažili přesvědčit veřejnost o tom, že svou činností částečně přispívají k ochraně biologické rozmanitosti. Organizátoři chtěli touto akcí upozornit například na to, že na produkci nerostných surovin závisí 70% veškeré průmyslové produkce, osobní automobily obsahují až 150 kg nerostných látek nebo že v mobilních telefonech a osobních počítačích se nachází až 40 různých nerostů a kovů. Evropská komise v roce 2005 připravila strategii nazvanou „Udržitelné využívání přírodních zdrojů“, která má za cíl omezit dopady využívání nerostných surovin na životní prostředí a podpořit jejich recyklaci a opětovné využívání. Komise v této oblasti vydala iniciativu k nerostným surovinám, která přichází s návrhy opatření zaměřenými na snížení závislosti Evropy na dovozech nerostných surovin. Dále chce Komise do konce června 2009 zveřejnit doporučení, která se zaměří na dopady těžebních projektů ovlivňujících území v síti Natura 2000.

Celosvětové společenství se setká v prosinci v Kodani, aby se domluvilo na nové mezinárodní dohodě o klimatických změnách, která má naradit kjótský protokol, který vyprší v roce 2012. Na konferenci Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách, která se konala od 29. března do 8.dubna v Bonnu, bylo zahájeno jednání o návrhu smlouvy, která bude přijata na konferenci v Kodani. V této souvislosti vydala Organizace spojených národů první dojednaný návrh textu, který dává bohatým i chudým státům různé možnosti, jak snížit emise skleníkových plynů, které vědci považují za příčinu oteplování planety.

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist