Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Kralupy – čisté město

05.06.2009  |  128× přečteno      vytisknout článek

Kralupy – čisté město

KRALUPY NAD VLTAVOU  S nešvary týkajícími se komunální ochrany životního prostředí se potýká prakticky každé město a obec. Mnohdy je na vině nedostatečná osvěta, lhostejnost a nevšímavost. Podstatné je všímat si nejen negativních věcí, ale i pozitivních příkladů. Ekologické centrum Kralupy nad Vltavou se o to snaží prostřednictvím projektu „Kralupy – čisté město“.

Projekt „Kralupy — čisté město“, který realizuje Ekologické centrum Kralupy nad Vltavou od loňského roku poukazuje jak na příklady dobré, tak špatné péče o životní prostředí v našem městě. Díky dotaci od města Kralupy nad Vltavou byly spuštěny internetové stránky projektu. Na nich je možné najít „zelená“ a „černá“ místa s podrobným popisem stavu, návrhem opatření, fotodokumentací a mapovými výstupy. Cílem projektu je poukázat i na ta místa a problémy, o kterých se moc neví. Doposud bylo popsáno 15 černých a 6 zelených míst. Z těch problematických to je např. Podhájí, lesík u dýhárny nebo stezka ke hřbitovu. Naopak z těch zelených je možné jmenovat Masnerovou stezku, park za nemocnicí, ale třeba také předzahrádky u panelových domů č.p. 1057 – 1059 na sídlišti Hůrka.

Na jaře letošního roku podnikli dispečeři ekocentra terénní průzkum, při kterém byla navštívena a znovu zdokumentována většina již zařazených černých i zelených míst. „Objevili jsem, bohužel, pět dalších černých míst. Je to např. otočka autobusů u hřbitova, panelová cesta k bývalé skládce, prostor za stanicí hasičů ČD a další.“ uvedl František Bartoš, dispečer kralupského ekocentra. Kromě zaměření na konkrétní lokality je projekt zaměřen i na jednotlivé tématické oblasti. Zvláštní pozornost bude věnována černým skládkám na území města, ale také třídění odpadů, zeleni, údržbě veřejných prostranství, informacím o přírodních zajímavostech.  

 „Naším cílem je zvýšit zájem a všímavost lidí a tímto způsobem odradit ty, kteří nemají respekt k přírodě, od mnohdy nelegálního jednání. Současně chceme především v dětech vzbudit zájem o prostředí, ve kterém žijí, o místa která možná bez povšimnutí míjejí při cestě do školy.“ uvedla Soňa Hykyšová, vedoucí ekologického centra. Právě zapojení škol hraje v projektu významnou roli. Nad každou z lokalit je možné vzít si jakýsi patronát. Podmínkou patronátu lokality není její úklid a fyzická péče o ní, i když aktivitě v tomto směru se meze nekladou. Smyslem je však především osvěta, pozornost věnovaná problematickým lokalitám a problematickému přístupu lidí k životnímu prostředí. „Součástí projektu je i příprava metodických materiálů zaměřených na začlenění patronátu lokality do výuky jednotlivých učebních předmětů. Jedná se o praktickou formu environmentální výchovy, navíc s využitím reálného městského prostředí. Domnívám se, že právě zaměření na lokální témata, konkrétní problémy, se kterými se město potýká, může posloužit jako základ pro chápání těch globálnějších problémů nejen v ochraně životního prostředí.“ dodala Hykyšová.

I když je patronát určen především školám, může tuto formu zapojení se do projektu zvolit i firma, jednotlivec nebo rodina. „Obracejí se na nás lidé, kteří nás informují o problémech ve městě. Často nám posílají fotografie černých skládek. Jejich zájmu o své okolí se snažíme využít právě v projektu Kralupy – čisté město.“ doplnila Hykyšová.

Máte-li tip na nějaké místo, které by si z vašeho pohledu zasloužilo pozornost nebo chcete-li se sami na některou z lokalit zaměřit, obraťte se na bezplatnou linku ekocentra 800 100 574. Více informací o projektu Kralupy – čisté město najdete na internetových stránkách cistemesto.eckralupy.cz. Prvními zájemci, kteří nás kontaktovali o zapojení do projektu, byli Základní škola Revoluční a Dům dětí a mládeže. Zapojte se i Vy třeba jen tím, že zašlete prostřednictvím internetových stránek svůj komentář.


Ekologické centrum Kralupy nad Vltavou
OD Máj, Palackého náměstí 1091, 278 01  Kralupy nad Vltavou
http://www.eckralupy.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist