Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

05.06.2009  |  126× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Zachycování dešťové vody je pro majitele rodinných domů jednou z nejsnazších cest, jak přispět k trvale udržitelnému rozvoji a zároveň snížení účtů za vodu, pokud nejsou vybaveni vlastní studní. Mnozí dešťovou vodu zachycují do plastikových nebo kovových barelů.
Spolupráce architektů MOSS SUND a průmyslových designérů ze studia Fig Forty však dala vzniknout projektu CISTA. Jedná se o zhruba 240cm hranol z nerezové oceli určený k zachycování vody, jíž pojme až 380 litrů. Díky tlaku už je možné ve spodní části zapojit hadici a využívat vodu například k zalévání.Navíc je ve spodní části zasazena popínavá rostlina, která si – pokud není extrémní sucho – rychle najde cestu kolem celého kovového sloupce.

Ze studie Evropské komise ohledně dopadu politiky obnovitelných zdrojů na hospodářský růst a zaměstnanost v EU (Employ-RES) vyplývá, že dosažením cíle v oblasti obnovitelné energie pro rok 2020 - tedy 20% energie z obnovitelných zdrojů - dojde současně k nárůstu pracovních míst v daném sektoru, a to na dvojnásobek oproti 2005, kdy zde bylo zaměstnáno 1,4 mil. pracovníků. Nová pracovní místa generují zejména oblasti vodní a větrné energie a energie z biomasy. V 2020 by se sektor měl podílet cca 1,1% na HDP Unie. Cíl je podle studie dosažitelný za předpokladu, že investice poplynou do pokrokových technologií jako jsou solární, fotovoltaická a mořská energie nebo biopaliva druhé generace.

Evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas konstatoval, že emise skleníkových plynů v EU klesly již třetím rokem po sobě. Evropská agentura pro životní prostředí vypracovala přehled emisí za rok 2007, za který jsou k dispozici kompletní údaje, z kterého vyplývá, že emise ve státech EU15 se oproti roku 2006 snížily o 1,6%, zatímco ekonomika v těchto státech vzrostla o 2,7%. Emise ve státech unijní patnáctky se tak snížily o 5 % pod výchozí úroveň roku 1990. Tyto státy jsou tak na dobré cestě k dosažení cílů podle Kjótského protokolu, což je snížit emise mezi roky 2008 a 2012 v průměru o 8% pod úroveň základního roku. V České republice klesly emise oproti základnímu roku až o -22,4%.

Úředník Čínského úřadu ochrany životního prostředí Zhao Hualin se dnes v Pekingu vyslovil v tom smyslu, že v době mezinárodní finanční krize se čínské úsilí o úspory energií a snížení vypouštění znečišťujících odpadů nezmění a nesníží se ani standardy. Současně bude v oblasti ochrany životního prostředí zahájena práce v nových oblastech.
V loňském listopadu vypracovala čínská vláda 10 opatření na stimulaci ekonomiky a rozhodla se do svou let investovat 4 biliony jüanů, z nichž 350 miliard jüanů půjde na ochranu životního prostředí.

Úředník Čínského úřadu ochrany životního prostřední Zhao Hualin se dnes v Pekingu vyslovil v tom smyslu, že v roce 2008 se vypouštění znečišťujících odpadů v Číně nadále snižovalo. Prevence proti znečištění se už změnila z pasivní na iniciativní.
Zhao Hualin řekl, že v roce 2008 se snížily jak požadavky na chemický kyslík (COD), tak vypouštění oxidu siřičitého, a to meziročně o 5.95% a 4.42%.

OSTRAVA – O titul Ekologická škola mohou nyní soutěžit školy z Moravskoslezského kraje. Předmětem soutěže je podpora, zviditelnění a ocenění škol a školských zařízení včetně pedagogů věnujících se environmentální výchově a trvale udržitelnému rozvoji.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist