Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Praha rozdělí 654 milionů na ekologickou dopravu a šetrné využívání energií

11.06.2009  |  124× přečteno      vytisknout článek

Praha rozdělí 654 milionů na ekologickou dopravu a šetrné využívání energií Výtah ve stanici metra Chodov, cyklostezka na Klárově, ale také instalace solárních systémů a zateplení řady pražských škol. Tyto a další projekty z druhé výzvy Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost (OPPK) dnes chválila Rada hl. m. prahy. Celkem bude financováno 22 projektů, šest z oblasti Podpory ekologicky příznivé povrchové veřejné dopravy, dalších 16 z oblasti Úsporného a udržitelného využívání energií a přírodních zdrojů.

„Podle mého názoru je velmi vhodné dát evropské peníze na snížení spotřeby energie například v budovách škol. Jelikož nám ve druhé výzvě přišlo dost kvalitních projektů, navýšili jsme finanční prostředky právě na úsporné využívání energií z 80 na více než 183 milionů korun,“ říká náměstkyně primátora Markéta Reedová, která má evropské fondy na starosti.

Necelých 18 milionů korun tak získá například Praha 15. Z evropských fondů budou do tří tamních školních budov nainstalována tepelná čerpadla. Na budovách základní školy Vybíralova na Praze 14 budou nainstalovány fotovoltaické panely. Celá škola bude předtím komplexně zateplena. Celková podpora dosáhne téměř 50 milionů korun.

„Úspory energií dávají dlouhodobě smysl. Například Kulturní dům Mlejn na Praze 13 musí šetřit každou korunu. Díky evropským fondům dojde k výraznému snížení spotřeby energie, tím pádem se dlouhodobě zlevní provoz klubu, který je koncipován jako neziskový,“ dodává Markéta Reedová.

Mezi projekty, které uspěly v rámci první oblasti Podpory ekologicky příznivé povrchové veřejné dopravy, patří nová cyklostezka na Klárově za 17 miliónů korun, díky níž se cyklisté vyhnou frekventované automobilové dopravě na Malé Straně.

„Nejvíce si cením toho, že Dopravní podnik hl. m. Prahy uspěl s projektem vybudování výtahu ve stanici metra Chodov. Nemyslím si totiž, že pojízdná plošina na schodech je dobrým řešením – díky evropským penězům budou mít zdravotně postižení konečně komfortní vstup a výstup z metra,“ říká náměstkyně Reedová.


Druhá výzva do Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost probíhala od 14. ledna do 13. února (v případě Podpory ekologicky příznivé povrchové veřejné dopravy) resp. do 27. března 2009 (v případě Úsporného a udržitelného využívání energií a přírodních zdrojů). Schvalování projektů z dalších oblastí podpory v 2. výzvě se předpokládá v září.


Informace o finančních zdrojích EU pro hl. m. Praha:

Hl. m. Praha může čerpat ze dvou speciálních operačních programů - Operační program Praha - Konkurenceschopnost a Operační program Praha – Adaptabilita. Jejich řídícím orgánem je hlavní město Praha. V rámci Magistrátu hl. m. Prahy se o řízení obou programů stará odbor fondů Evropské unie. Tyto dva programy nepředstavují sice jediný finanční zdroj pro hlavní město, jsou však zdrojem největším a tím i nejdůležitějším.

Operační program Praha – Konkurenceschopnost podporuje investiční projekty zaměřené především na zkvalitnění dopravní infrastruktury, životního prostředí, vědy a výzkumu a podnikání v Praze – například rozšiřování tramvajových tratí, revitalizace bývalých průmyslových areálů či výstavba podnikatelských inkubátorů.

Operační program Praha – Adaptabilita se orientuje na počáteční i další vzdělávání a sociální projekty. Financuje se zavádění moderních metod výuky do škol, které by motivovaly mladé lidi ke studiu. Dotuje se také rozšiřování kvalifikace zaměstnanců. Tento program pomáhá i ekonomicky, sociálně či zdravotně znevýhodněným lidem při hledání práce.

Zdroj: http://www.bydlet.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist