Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

01.07.2009  |  124× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Během dnešního jednání Rady ministrů pro životní prostředí v Lucemburku byl schválen třetí energetický balíček, který formálně potvrdil kompromis vyjednán během českého předsednictví EU s Evropským parlamentem a Evropskou komisí. Tento třetí energetický balíček obsahuje směrnice o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou a plynem, nařízení o přístupu do sítí pro přeshraniční obchod s elektřinou a plynem a nařízení o Agentuře regulátorů. Českému předsednictví se podařilo udržet soulad členských států v otázce vlastnického oddělení, kde si každý z nich bude moci zvolit takový přístup, který nejlépe vyhovuje jeho specifickým podmínkám. Zároveň se zachovávají tři rovnocenné varianty vlastnického oddělení výrobních a přenosových aktivit plynárenských a elektroenergetických firem. Balíček dále rozšiřuje práva zákazníků energetických společností v oblasti změny dodavatele energie, získaní důležitých dat o spotřebě a poskytování kompenzace.

Evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas konstatoval, že emise skleníkových plynů v EU klesly již třetím rokem po sobě. Evropská agentura pro životní prostředí vypracovala přehled emisí za rok 2007, za který jsou k dispozici kompletní údaje. Vyplývá z něj, že emise ve státech EU15 se oproti roku 2006 snížily o 1,6%, zatímco ekonomika v těchto státech vzrostla o 2,7%. Emise ve státech unijní patnáctky se tak snížily o 5 % pod výchozí úroveň roku 1990. Tyto státy jsou tak na dobré cestě k dosažení cílů podle Kjótského protokolu, což je snížit emise mezi roky 2008 a 2012 v průměru o 8% pod úroveň základního roku. V České republice klesly emise oproti základnímu roku až o -22,4%.

Svitavy mají už ve svém vodovodu vodu s nižším obsahem dusičnanů. S jejich vysokým obsahem se město potýkalo několik let. Do systému dodávek jsme zapojili vodu z nových zdrojů, vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí Marek Antoš.
"Bereme kojeneckou vodu z hloubek zhruba 200m. Důležité je i to, že chceme v této akci pokračovat. Máme podánu žádost na Ministerstvu zemědělství na zbudování dalších dvou zdrojů pitné vody a jak ta žádost bude úspěšná, uvidíme v průběhu letošního roku."

Pardubický kraj opět vyhlašuje soutěž v třídění odpadů o perníkovou popelnici. Je určená pro všechna města a obce a cílem je motivovat občany k separaci domovního odpadu. Krajský radní Václav Kroutil naznačil, jak lze lidi o výhodnosti třídění přesvědčit.
"Myslím si, že bych postupoval podobně jako město Sezemice anebo jako město Letohrad. V Sezemicích je novinkou to, že se začínají soustřeďovat i na biologicky rozložitelnou složku odpadu a připravují výstavbu bioplynové stanice na biologicky rozložitelný komunální odpad. V Letohradě jsou bonusy snižování cen. Čím vyšší procento třídění, tím vyšší finanční bonusy."

Citát
Lidé dnes vůbec neví, jak funguje auto či televize, jen je používají - a to se musí dříve nebo později nějak projevit.
Gary Snyder
Americký básník a ekolog


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist