Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

14.07.2009  |  128× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Evropská komise vyměřila německé energetické společnosti E.ON a francouzské firmě Gaz De France pokuty ve výši 553 mil. eur za to, že si rozdělily trhy se zemním plynem, a porušily tak pravidla Evropského společenství o kartelu a nekalých obchodních praktikách. Pokuta je postavena na dohodě obou společností z roku 1975, kdy společně budovaly plynovod MEGAL dopravující plyn z Ruska do Francie a Německa. V dohodě se E.ON a GDF zavázaly, že si na svých národních trzích nebudou konkurovat. Závazek dodržely až do 2005, tedy i po liberalizaci evropského trhu s plynem v roce 2000.

Známe čerstvé čtvrtletní hodnocení ekologičnosti IT od Greenpeace, v němž ochránci životního prostředí kritizují některé přední výrobce PC za nedodržení závazků snížit množství nebezpečných materiálů v hardwaru. Mezi takové společnosti patří Hewlett-Packard, Dell a Lenovo. Zato společnosti jako Acer, Toshiba a Apple byly ekologickými aktivisty pochváleny. Apple si získal chválu díky představení nové řady počítačů, které jsou oproštěny od používání nebezpečných látek - PVC plastů a bromovaných zpomalovačů hoření. Seskupení Greenpeace protestovalo minulý měsíc přede dveřmi HP v Pekingu s maskami výkonného ředitele společnosti.

Čtyřletou zakázku v hodnotě 6 milionů korun vypsalo v současnosti Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Tendr, ve kterém úřad hledá dodavatele na grafické zpracování, tisk a distribuci periodik MŽP, má uzávěrku 24. srpna.

I když je námořní plavba pokud jde o škodlivé emise poměrně čistý dopravní obor, přesto se nevyhne zvýšenému tlaku na omezování emisí kysličníků dusíku, oxidů síry, pevných částic z nafty a také skleníkových plynů jako kysličníku uhličitého (CO2). Na vědecké konferenci, konané koncem dubna na vysoké škole v Hamburku, to potvrdila zástupkyně spolkového ministerstva dopravy Petra Bethgeová z referátu námořní plavby.
Důvod: CO2, emitovaný plavbou - který nyní obnáší 3 % z celosvětové emise - nebyl dosud omezován ujednáními o ochraně klimatu jako je Protokol Kyoto. To se však může změnit nejpozději na nadcházejících jednáních o klimatu v prosinci v Kodani. Mezinárodní námořní organizace se proto žádá, aby vypracovala příslušné návrhy. Hovoří se například o tom, aby se námořní sektor vtáhl do systému obchodu s emisemi. Alternativou by také mohlo být vytvoření zvláštního fondu ochrany klimatu. Pro rejdaře je však podstatné, aby žádné z řešení neznamenalo narušení konkurenčního prostředí v oboru.

Schválena podpora čerpacích stanic v ČR - Evropská komise rozhodla nevznášet připomínky k režimu státní podpory ČR na rozvoj ekologicky šetrné dopravy v regionu Severovýchod, který zahrnuje Liberecký, Pardubický a Královehradecký kraj. Podpořený projekt bude spočívat ve výstavbě a modernizaci čerpacích a plnicích stanic pro provozovatele veřejné dopravy. Režim podpory v letech 2009 až 2014 podpoří 75 miliony Kč zřízení uvedených zařízení a usnadní využívání veřejné dopravy místo dopravy individuální. Stanice poskytují alternativní paliva pro ekologicky šetrná vozidla. Současná alternativní paliva sahají od bionafty a zemního plynu po elektřinu a vodík. Komise došla k závěru, že režim podpory, zaváděný českými orgány, je nezbytný ke sledování cíle společenství.

V italské Aquile skončil třídenní summit nejvyspělejších zemí G8, pojednávající o velkém množství témat od potravinové bezpečnosti v zemích třetího světa až po globální oteplování.
Zklamání čekalo ty, kteří očekávali pokrok v boji proti globálnímu oteplování. Nepodařilo se přesvědčit Indii a Čínu, aby se připojily k závazku snížit emise o osmdesát procent do roku 2050. G8 to tedy vyhlásila za závazné pro své členy, jen o několik hodin později to ale bylo zpochybněno. Kanada to označila za "inspirující cíl" a Rusko rovnou oznámilo, že nedokáže takto rychle snížit své emise. Nedostatek pokroku v této otázce kritizoval i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist