Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

UDRŽITELNÝ ROZVOJ JE ZAKOMPONOVÁN DO PODNIKÁNÍ PRAZDROJE

04.08.2009  |  128× přečteno      vytisknout článek

UDRŽITELNÝ ROZVOJ JE ZAKOMPONOVÁN DO PODNIKÁNÍ PRAZDROJE

Odpovědná konzumace alkoholu, životní prostředí a podpora komunit, to jsou hlavní pilíře odpovědného přístupu Plzeňského Prazdroje. Ten právě zveřejňuje zprávu o společenské odpovědnosti. Přínos Prazdroje není jen v oblasti udržitelného rozvoje, vedle hlavní činnosti podnikání poskytuje pracovní příležitost 30 tisícům obchodních partnerů a 3800 dodavatelům s celkovými zakázkami ve výši 7,4 miliardy korun ročně. Plzeňský Prazdroj se také řadí mezi 20 největších plátců daní v Česku, do státního rozpočtu přispěl na daních v uplynulém fiskálním roce před 4,4 miliardy korun.

Zprávu o společenské odpovědnosti vydává Plzeňský Prazdroj už čtvrtým rokem. A v čem spočívá hlavní přínos? „Dokument přehledným způsobem shrnuje přístup Plzeňského Prazdroje k firemní odpovědnosti. Trvale udržitelný rozvoj je velkým tématem a pro naše pivovary je i součástí našeho podnikání. Do projektů udržitelného rozvoje jsme proto investovali v minulém finančním roce celkem 66 milionů korun. Tato částka zahrnuje projekty na podporu odpovědné konzumace alkoholu, investice do rozvoje komunit a na ochranu životního prostředí. V této oblasti se soustředíme zejména na snižování spotřeby vody, CO2, energie a druhotné využití či recyklaci všech odpadů,“ říká Zuzana Novická z Plzeňského Prazdroje.

Firemní odpovědnost v Plzeňském Prazdroji znamená mnohem víc. „Stanovili jsme si 10 priorit, mezi které patří také dodržování lidských práv, férova spolupráce s dodavateli, nebo transparentnost při vykazování naší činnosti. Proto vydáváme každý rok zprávu oveřenou nezávislou a prestižní nadací,“ dodává Zuzana Novická.

Zprávu ověřila nadace Fórum dárců

Zprávu ověřilo Fórum dárců, organizace, která sdružuje nejvýznamnější české nadace, nadační fondy a odpovědné firmy a poskytuje jim potřebné služby. „Význam Zprávy o společenské odpovědnosti spočívá hlavně v otevřené komunikaci s veřejností, která se dozví, jaké cíle si firma v minulém roce stanovila, a zda jich dosáhla. A nezávislá verifikace této zprávy stvrzuje, že obsahuje věrohodné údaje, a tím podtrhuje její význam. Verifikace zpráv o společenské odpovědnosti firem zatím není v České republice příliš častá, i proto jsme rádi, že Plzeňský Prazdroj patří k těm nemnoha českým firmám, které jsou v této oblasti směrem k široké veřejnosti takto transparentní a otevřené,“ říká Pavlína Kalousová, výkonná ředitelka Fóra dárců.

Úspory energie a vody

Co se tedy podařilo v jednotlivých oblastech? Prazdroj meziročně snížil ve svých třech pivovarech spotřebu elektrické energie ve výrobě o 23 %. Důležité je také snižování spotřeby vody. Zatímco světový průměr spotřeby vody na výrobu 1 hl piva je 5 hl a české pivovary spotřebují 4,5-7 hl, v pivovarech Plzeňského Prazdroje stačí na uvaření 1 hl piva jen 4,3 hl vody. Závazek mateřské společnosti SABMiller, který platí i pro Plzeňský Prazdroj, je dostat se do roku 2015 na hranici 3,5 hl.

Odpovědná konzumace alkoholu

V oblasti odpovědné konzumace představil Plzeňský Prazdroj ve všech marketingových kampaních odpovědnostní vzkaz www.napivosrozumem.cz . Webová stránka, jejíž adresa má také charakter odpovědnostního poselství, poskytuje informace o účincích alkoholu na lidský organizmus; návštěvníci internetu se také dozví o nevhodných společenských situacích pro konzumaci alkoholu a detaily o látkách, které pivo obsahuje.

Důležité údaje obsažení ve Zprávě o společenské odpovědnosti

½  Plzeňský Prazdroj zaplatil v minulém roce 4,4 mld. korun na daních* a je jedním z 20 největších plátců do státního rozpočtu.

½  Odbyt pro dodavatele za 7,4 mld. korun, 87 % dodavatelů je z Česka

½  Obchodní a pracovní příležitosti pro 30 000 obchodních partnerů a 3800 dodavatelů

½  Meziroční snížení spotřeby energie o 23 %.

½  Téměř 100 % odpadu se druhotně využívá

½  I v minulém roce byl Plzeňský Prazdroj zaměstnavatelem roku v Plzeňském kraji

½  Nadační program Prazdroj lidem podpořil 32 projektů částkou 6,5 milionu Kč

½  Spotřeba vody na 1 hl piva je 4,3 hl, celosvětově je průměr 5 hl, v Česku 4,5 – 7 hl). Závazek na snížení do roku 2015 na 3,5 hl

½  Úspora emisí díky modernizaci varny v Plzni o 87 %

*Ve finančním roce začínajícím v dubnu 2008 a končícím v březnu 2009

Zpráva je dostupná na webových stránkách Plzeňského Prazdroje ZDE

Kontakt:

Jiří Mareček

tiskový mluvčí

Tel.: 724 617 219


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist