Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V pondělí 5. října začíná v Českých Budějovicích 35. ročník Mezinárodního filmového festivalu Ekofilm 2009

05.10.2009  |  zdroj: MŽP  |  156× přečteno      vytisknout článek

V pondělí 5. října začíná v Českých Budějovicích 35. ročník Mezinárodního filmového festivalu Ekofilm 2009

Zahajovací den bude plný akcí, stejně tak bude nabitý program celého festivalu. Vedle filmů, besed, diskusí, workshopů a seminářů jsou připraveny doprovodné koncerty, představení, výstavy a další akce.

Nejstarší evropskou filmovou přehlídku svého druhu - Ekofilm letos zahájí cyklojízda, která bude odstartována ve 13 hodin před přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity. Předpokládaný dojezd na stejné místo je ve 14:30. Na 15. hodinu je na fakultě naplánovaná beseda s ministrem životního prostředí Ladislavem Mikem o ochraně přírody jižních Čech. V 17 hodin proběhne v hale fakulty zahájení výstavy Švýcarskem po stopách změn klimatu a fotovýstavy studentů a přibližně v 17:30 bude zasazen strom Ekofilmu před fakultou. V kině Kotva se bude promítat už od rána, dopoledne pro školy, odpoledne blok soutěžních filmů. V 19:30 festival oficiálně zahájí průvodce celého Ekofilmu Jaroslav Dušek a ministr životního prostředí a společně s ostatními shlédnou film Čas Hlupáků. Po té bude festivalovým návštěvníkům představen projekt Energy Globe Award. Večer bude zakončen hudebně, v kinokavárně bude hrát od 22 hodin Swing Trio Avalon. A to není vše, co se bude v rámci Ekofilmu v pondělí konat. V klubu Solnice se večer bude konat koncert skupin Propaganja a Fadzitulikistulan.

Program Ekofilmu bude probíhat už od neděle 4. října také v Třeboni. Promítat se bude v kině Světozor a na třeboňském náměstí bude mít Nadace partnerství své road show - interaktivní výstavu o změnách klimatu a energií v zemích třetího světa spojenou s výtvarnou soutěží pro děti.

Zahajovacím filmem Ekofilmu bude zvláštní uvedení anglického filmu režisérky Franny Armstrong Čas hlupáků, který vzniknul v minulém roce. Toto dokumentární drama zavede diváky do roku 2055, do archivu lidstva v Arktidě. Zarmoucený archivář probírá filmové materiály ze začátku 21. století, a diváci tak mohou vidět začátek konce; čas, kdy bylo ještě možné odvrátit nezadržitelnou katastrofu. Dokumentární velkofilm přehledně a naléhavě předkládá argumenty pro potřebnou změnu chování člověka na planetě Zemi a rekapituluje více i méně známá řešení pro zlepšení současné situace.

Hlavním tématem letošního ročníku jsou klimatické změny, ale na programu budou i další témata. Za pozornost bude stát úterní zahájení fotografické výstavy Václava Vašků Tváře uranu, nebo také audiovizuální pořad hudebního publicisty Pavla Klusáka Koncert v laboratoři. Ve středu uvede Iveta Dušková a Petra Bílková v Solnici představení Škola Malého stromu a večer se můžete těšit v klubu Velbloud na nejlepší projekty současné alternativní hudební ostravské scény, na electro punkový projekt Like She doprovázený VJ projekcí a Pavel Pernický alias experimentální performer Marius Konvoj se zpěvačkou Tryšou rozjedou dadaistický happening.

A samozřejmě se bude stále promítat v kině Kotva, na Přírodovědecké fakultě JU a nově také v Domě knihy Kanzelsberger. Od pátku 9. do neděle 11. října  bude Ekofilm probíhat v Českém Krumlově. Kromě toho můžete ve všední dny potkat Kinobus Ekofilmu, který bude jezdit za školními dětmi do vybraných jihočeských měst.
Program na akademické půdě bude od od úterý 6.10 v plné režii studentů
Témata promítacích a diskusních bloků nám přiblížily koordinátorky programu Martina Matěnová a Kateřina Zadinová.
"Úterní blok jsme nazvali  Příroda v minulosti a dnes. Zúčastní se ho mezi jinými PhDr. Jaromír Beneš. Hlavní částí bude diskuze o Šumavě, kterou bude moderovat Mgr. Jiří Guth, hosty budou PhDr. Jan Stráský -předseda Rady NPŠ, RNDr. Jakub Hruška, CSc. - geochemik, předseda vědecké sekce Rady NPŠ, RNDr. Jan Zahradník - bývalý hejtman Jihočeského kraje a další. Středeční téma Cestou necestou zahrnuje přednášky Dr. Martiny Petrů, Mgr. Martina Andera, Mgr. Lenky Roskové a Bc.Alexandra Pospěcha. Některé budou trochu cestopisné, jiné o konkrétních projektech v zahraničí. Na čtvrtek je připraven blok filmů a přednášek o krajině nazvaný Až do kraj(i)nosti. Mezi přednášejícími budou  Prof.Ing. Josef Fanta,CSc., Prof.RNDr. Pavel Kovář,CSc. a další. Na fakultu umístíme vedle výstavy Švýcarskem po stopách změn klimatu, také vlastní foto výstavu a  výstavu Prima klima, kterou festivalu zapůjčil Ekologický institut Veronica Brno a jejíž jihočeské turné, včetně instalace na Ekofilmu zajišťuje Calla - Sdružení pro záchranu prostředí."

Profesor Př. fakulty UK Pavel Kovář je již několik let prezidentem Ekofilmu a bude společně s Jaroslavem Duškem uzavírat nejen středeční program, ale vlastně celé letošní festivalové dění na fakultě.
"Svůj blok jsem nazval: Je ekologická obnova totéž co rekultivace, aneb diskuse nad průmyslovými deponiemi v krajině", upřesňuje pan profesor. "Ze vzájemné účasti na diskusním tématu s Jaroslavem Duškem mám lehké mrazení. Jaroslav je mistr improvizace i překvapení a já pouhý střízlivý vědátor. Nicméně trochu jsme si to už vyzkoušeli na jaře v rozhlase"
K tomu Jaroslav Dušek dodává: "S panem profesorem jsme si moc pěkně popovídali v pořadu Duše "K" na stanici ČRo2 Praha. Nyní budeme mluvit o konkrétních případech i v obecné rovině. Budeme mluvit o všem, co nám slina na jazyk přinese, čímž se budeme vzájemně rekultivovat."
Jak se festival proměňuje z pohledu děkana Přírodovědecké fakulty JU
"Zdá se mně za těch několik let, po které mám možnost sledovat dění  Ekofilmu z blízka, že čas pracuje pro Ekofilm", říká děkan Př. fakulty, Libor Grubhoffer. "Závažná témata, která Ekofilm oslovuje a snaží se je přinášet lidem, jsou totiž dlouhodobá svým dopadem i významem a člověk v nich bude hrát vždy velmi rozporuplnou roli, byli bychom velmi naivní, pokud bychom si mysleli něco jiného. A tak se nemůže stát v delším časovém horizontu, že by snad Ekofilm najednou neměl co řešit, že by snad lidi na celém světě a hlavně jejich úzké i široké zájmy se obrátili  ve prospěch světlé budoucnosti lidského pokolení. To opravdu nehrozí, a tak Ekofilm tu bude mít vždycky tuze významnou roli upozorňovat na reálné dopady nezodpovědného počínání člověka či celé lidské společnosti. Pro Ekofilm samotný to znamená hledat a objevovat nová témata, nové formy, nové přístupy. Ale v tom už má bohatou zkušenost."
Fotografická výstava Václava Vašků Tváře Uranu
"Těžba uranu v Čechách, to je jedno velké dobrodružství", vypráví V. Vašků o tom, co jej k uranu přivedlo. "Vždyť z jáchymovského uranu nechal Stalin vyrobit první sovětskou atomovou bombu! A několik desítek let předtím objevila Marie Curie-Sklodowská v odpadech z téhož dolu nový prvek rádium. Já o tom čítal knížky už jako dítě. Nejzajímavěji o tom psal fyzik a spisovatel František Běhounek, který se mj. účastnil dvou výprav na severní pól, nejprve vzducholodí Norge s Roaldem Amundsenem a pak ztroskotal s generálem Nobilem a jeho vzducholodí Italia."
Někdy v polovině devadesátých let, dostal novinář Václav Vašků za úkol napsat něco o těžbě uranu ve Stráži pod Ralskem. Šokoval ho způsob, jakým tam v 70. letech zacházeli s přírodou. "Prostě napumpovali do podzemí jezero kyseliny sírové s tím, že se v ní uran rozpustí. To podzemní jezero má dnes 4 miliony tun. To je objem jedné Slapské přehrady! Vznikla tím škoda, se kterou se budou vyrovnávat ještě děti našich dětí a která nám všem vytáhne z kapes spoustu peněz. Tak tohle jsou moje motivy - zkrátka mě to téma zajímá."

Koncert v laboratoři Pavla Klusáka
Kde je vaše hranice mezi zvuky skutečného světa a hudbou si budete moci vyzkoušet v úterý 6. října v 19 hodin v kavárně kina Kotva. Hudební publicista Pavel Klusák tam bude mít svůj audiovizuální pořad Koncert v laboratoři. Možná, že také objevíte hudbu tam, kde byste ji nečekali.
"Tento pořad je vlastně živá verze kapitoly z připravované knížky Okamžik před tím, než porozumíš, kterou se už dva roky snažím odevzdat trpělivému nakladatelství Dokořán."
Říkáte, že koncert v laboratoři je průsečíkem hudby s biologií, ekologií, matematikou a fyzikou. Jak spolu tyto obory vzájemně souvisejí, co je ve vašem pořadu spojuje?
"To je jednoduché: pořad představuje hudbu, která přichází ze zvuků přírody a naopak z mikrokosmu částic."
Jak se těšíte na Ekofilm?
"Jak umění, tak veřejný život u nás potřebují otevřené a dynamické lidi, kteří (sami od sebe, ne urputně programově) čeří stojaté vody a míří vpřed. Tuším, že Ekofilm by mohl být platformou pro setkání podobných rušitelů ´klidu na práci´, takže se těším."

Vstup na všechny akce je zdarma (s výjimkou divadelních představení)! Více informací se dozvíte na akreditačních místech nebo na internetu:  www.ekofilm.cz.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist