Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Finanční podpora Evropské unie ekologickým projektům - evropský program LIFE +

26.02.2010  |  zdroj: MŽP  |  21× přečteno      vytisknout článek

Finanční podpora Evropské unie ekologickým projektům - evropský program LIFE +

Moravskoslezský kraj dnes slavnostně zahájil projekt "Jednotný informační  a komunikační systém ochrany přírody v NUTS II Moravskoslezsko", realizovaný s přispěním finančního nástroje Evropského společenství LIFE+.

Komunitární program LIFE+[1] je finančním nástrojem pro oblast životního prostředí pro období let 2007 - 2013. LIFE+ poskytuje finanční pomoc na řešení konkrétních problémů životního prostředí, které nelze financovat v rámci jiných dotačních titulů. Program LIFE+ v České republice koordinuje Ministerstvo životního prostředí. "Naší primární rolí je poskytování informací potenciálním žadatelům, přijímání předkládaných žádostí a kontrola realizovaných projektů. Samotný výběr vhodných projektů probíhá přímo v Evropské komisi", říká ředitel odboru Fondů EU Jan Kříž.  

Program LIFE+ se zaměřuje na financování projektů spojených s ochranou přírody, technologiemi na ochranu životního prostředí a s komunikací v oblasti ŽP. Skládá se ze tří pilířů: "LIFE+ Příroda a biologická rozmanitost", "LIFE+ Politika a správa v oblasti životního prostředí" a "LIFE+ Informace a komunikace".
"Program je koncipován na bázi "zezdola nahoru", což znamená, že jsou to žadatelé, kteří si sami navrhují témata předkládaných projektů v návaznosti na konkrétní problém životního prostředí v jejich lokalitě. Projekty musí být v souladu s politikou EU v oblasti životního prostředí a musí vykazovat evropsky přidanou hodnotu", dodává ředitel Kříž.  

Cílem projektu "Jednotný informační a komunikační systém ochrany v Moravskoslezském kraji" je zvýšit povědomí veřejnosti o soustavě Natura 2000. Prostřednictvím informační a osvětové kampaně chce projekt dosáhnout zajištění vstřícného přístupu ze strany vlastníků, správců pozemků, samospráv i veřejnosti k implementaci soustavy Natura 2000, a s tím spojené snížení problémů jako je nepovolené kácení dřevin, ničení biotopů rostlin a živočichů v chráněných územích, rušení fauny a eroze v důsledku nelegálního motokrosu či rozšiřování invazních druhů rostlin. Cílem projektu je rovněž propagace předmětů ochrany v konkrétních evropsky významných lokalitách a ptačích oblastech. Výstupem projektu bude řada publikací, filmových materiálů, výstav, lokálních či regionálních informačních tabulí k chráněným územím včetně evropsky významných lokalit, zpravodaje, brožury, informační letáky, naučné stezky a podporována budou i návštěvnická střediska. Celkový rozpočet projektu je přibližně 21 miliónů korun, z nichž zhruba polovinu hradí EU[2], zbývající část hradí Moravskoslezský kraj společně s partnery[3].

Poznámky:

[1] Vyhlášení výzvy k předkládání projektů v rámci programu LIFE+ pro rok 2010 se předpokládá 5.května 2010. Konečný termín pro předkládání projektových návrhů národním kontaktním místům byl předběžně stanoven na 31.srpna 2010.

[2] Spolufinancování ze strany EU činí max. 50% celkových způsobilých nákladů projektu, v některých případech - u projektů zaměřených na prioritní druhy nebo evropsky významná stanoviště mohou dosáhnout až 75% celkových způsobilých nákladů. Pro projekty LIFE+ v ČR byla pro rok 2009 stanovena indikativní alokace 4,97 mil. Euro.

[3] Partnery projektu jsou: Ministerstvo životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Lesy České republiky, s.p., Občanské sdružení Hájenka, ČSOP SALAMANDR a ACTAEA.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist