Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

20. ROČNÍK FESTIVALU EKOLOGICKÉ DNY OLOMOUC

08.04.2010  |  164× přečteno      vytisknout článek

20. ROČNÍK FESTIVALU EKOLOGICKÉ DNY OLOMOUC

17. 4. - 2. 5. 2010
o MÁVNUTÍ MOTÝLÍHO KŘÍDLA MEZI ČLOVĚKEM A PŘÍRODOU.

Již podvacáté se v Olomouci uskuteční největší environmentální festival pro veřejnost v České republice Ekologické dny Olomouc, který pořádá Sluňákov, centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s. Festival podpořili vedle Statutárního města Olomouce i Olomoucký kraj a MŽP ČR. Program nabízí již tradičně pestrou paletu informací a akcí, které se snaží rozvíjet vztah lidí a přírody.
Mnoho akcí souvisí s celosvětovými oslavami ke Dni Země: jsou připraveny aktivity pro rodiče s dětmi v ZOO Olomouc (17. 4.), a ekologické jarmarky v Šumperku (23. 4., pořádá DDM Vila Doris) a v Prostějově (24. 4., pořádá ČSOP Iris). Doplní je vycházky do krajiny lesní, příměstské i městské. Lidé se budou moci dozvědět, jak vojenské pevnosti, budované kolem Olomouce, ovlivnily krajinu Hané (17. 4). V ten samý den se mohou zájemci vydat také za přírodními krásami Terezského údolí a v neděli 18. 4. je připraven celodenní výlet za perlami architektury v Litomyšli. Obdivovatelům ptačí říše jsou určené procházky s poznáváním zpěvu a podoby našich opeřenců. Výlety pro veřejnost doplní také mnoho programů pro školní děti.
Již tradičně na EDO zavítají přední osobnosti našeho společenského života: například Václav Bělohradský, biologové Anton Markoš, Stanislav Komárek a Martin Konvička, filosofové Zdeněk Kratochvíl, Pavel Kouba, Ladislav Šerý a Ondřej Švec, režisér Viliam Poltikovič, novináři Ivan Hoffman, Václav Žák, Jiří Zajíc a Jakub Patočka, o současné vědě budou diskutovat Tereza Stöckelová, Neela Winkelmann-Heyrovská, Helena Storchová a Jan Zrzavý. O rostlinách a jejich podivuhodném životě bude mluvit Fatima Cvrčková. K současným společenským jevům se vyjádří také Pavel Barša, Mirek Vodrážka, Václav Magid a Martin Škabraha.
Vyvrcholením festivalu bude prvomájový Ekojarmark (1. 5. od 9:00 na Horním náměstí v Olomouci). Informace o životním prostředí tam doplní lidmi oceňované stánky s tradičními řemesly. Informační centrum umožní návštěvníkům centra města pohled na Olomouc z radniční věže. Zážitky obohatí i divadelní představení a koncert, na kterém letos účinkují Tomáš Kočko, Traband, Blue Effect, Budoár staré dámy, slovenská Hrdza, Hm... a další.
Program letošního Ekojarmarku bude zaměřen zejména na problematiku nakládání s odpady.  Sluňákov připravuje informace o odpadech hravou formou pro rodiče s dětmi, Technické služby města Olomouce budou informovat o problematice odpadů v Olomouci, svou velkou kampaň Barevný den představí EKO-KOM a společnost Elektrowin umožní lidem, aby se přímo na náměstí mohli zbavit starších elektrospotřebičů a při tom získali informace o procesu recyklace. Permalot ve speciálně postavené peci slibuje housky s bio máslem a sýrem.  
Na programu EDO je také celá řada výstav a ve čtvrtek 22. 4. od 18 hodin v Divadle hudby komponovaný program k 20 letům existence Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví a 20 letům historie samotného festivalu EDO. V neděli 2. 5. proběhnou prohlídky olomouckého podzemí s Vladimírem Gračkou. Festival bude slavnostně zakončen koncertem olomouckého varhaníka Petra Planého (2. 5. od 19 h v chrámu Sv. Michala).
Aktuální program naleznou zájemci na internetových stránkách www.slunakov.cz, na plakátech i programech do ruky a případně po zavolání na Sluňákov (585378345). Program pravidelně uveřejňuje také teletext ČT v rubrice ekologie.

Michal Bartoš (Sluňákov)

Vybrané programy EDO 2010 (více na www.slunakov.cz):

So 17. 4.     9:00    (sraz)                Sluňákov, Horka nad Moravou
JAK STAVITELÉ PEVNOSTI OVLIVNILI HANÁCKOU KRAJINU. Vojenská historie a krajina. Vlastivědná vycházka s JÁNEM KADLECEM a Vlastivědnou společnosti muzejní v Olomouci.
Ne 18. 4.     8:00    (sraz)                Tržnice
ŠUMNÁ LITOMYŠL - HISTORICKÁ I SOUČASNÁ s JAKUBEM POTŮČKEM a ONDŘEJEM JAKUBCEM. Pořádá o. s. Za krásnou Olomouc. Předpokládaný návrat v 18 00 hodin. Jen pro předem přihlášené: Jana Vyhňáková, jana.vyhnakova@slunakov.cz, 585378345. Poplatek 150,-Kč.
BESEDY EDO V DIVADLE HUDBY OLOMOUC: 22. 4. - 25. 4.
22. 4. čtvrtek
18:00 DVACET LET LITOVELSKÉHO POMORAVÍ. DVACET LET EDO. Komponovaný program.
23. 4. pátek
16:00 ST. KOMÁREK, VILIAM POLTIKOBIČ: AMAZONIE. 17:30 MARTIN KONVIČKA: O MOTÝLECH. 19:00 ANTON MARKOŠ: ČÁRA.
24. 4. sobota
10:00 FATIMA CVRČKOVÁ: O ROSTLINÁCH. 13:30 V. BĚLOHRADSKÝ, O. ŠVEC, M. ŠKABRAHA: K ČEMU JE EKOLOGŮM AVATAR? 15:00 P. BARŠA, V. MAGID, T. STÖCKELOVÁ, M. VODRÁŽKA, M. ŠKABRAHA: KRITIKA DEPOLITIZOVANÉHO ROZUMU. 16:30 ZDENĚK KRATOCHVÍL: LIDSKÁ NOUZE A ZKOUMÁNÍ PŘÍRODY. 18:00 T. STÖCKELOVÁ, N. WINKELMANN - HEYROVSKÁ, H. STORCHOVÁ, J. ZRZAVÝ: VĚDA, SVĚT EXPERTU - SVĚT LAIKU. 20:00 VÁCLAV MAGID: ENVIRONMENTÁLNÍ UMĚNÍ.
25. 4. neděle
10:00 V. BĚLOHRADSKÝ: O POSTSEKULÁRNÍ SPOLEČNOSTI. 13:30 PAVEL KOUBA: JE SVĚT ŽIVOTA "PŘIROZENÝ"? 15:00 PAVEL BARŠA, VÁCLAV BĚLOHRADSKÝ, LADISLAV ŠERÝ: KONEC INTELEKTUÁLU V ČECHÁCH? 17:00 VÁCLAV ŽÁK: ÚSTAVA V MÉDIÍCH ANEB KABARET. 18:30 IVAN HOFFMAN, JAKUB PATOČKA, VÁCLAV ŽÁK, JIŘÍ ZAJÍC: NA ČÍ STRANĚ JSOU NOVINÁŘI? 
1. 5. 2010         9:00     - 18:00                    Horní nám Olomouc
EKOJARMARK Příroda a lidé, tradiční řemesla, programy pro rodiče s dětmi, nevládní organizace, divadlo, výstavy, KONCERT EDO 2010 1. 5. Horní náměstí: 9:30 PO OBĚDĚ, 10:30 TOMÁŠ KOČKO A ORCHESTR, 12:00 HM..., 13:30 ŽAMBOŠI, 15:00 HRDZA, 16:30 BLUE EFFECT, 18:00 BUDOÁR STARÉ DÁMY, 19:30 TRABAND
ne 2. 5. 2010    19:00                        Chrám Svatého Michala Olomouc
PETR PLANÝ - VARHANNÍ KONCERT. Slavnostní zakončení festivalu EDO 2010.
        
Činnost Sluňákova v roce 2010 podporují: STATUTÁRNÍ MĚSTO OLOMOUC, OLOMOUCKÝ KRAJ, MINISTERSTVO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ ČR, ODPADOVÁ KAMPAŇ ODBORU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ OLOMOUC, OČNÍ ORDINACE MuDr. MARCEL MATZENAUER a MARSHALL MALINOVSKY
Změny programu pravděpodobné. Vždy aktuální program a další informace na: WWW.SLUNAKOV.CZ

Kontaktní osoba pouze pro média (nezveřejňovat):
Mgr. Michal Bartoš, Ph.D.,
ředitel o.p.s.,
michal.bartos@slunakov.cz, 602 708 181.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist