Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

CENIA pětiletá...

15.04.2010  |  87× přečteno      vytisknout článek

cenia logoCENIA uspořádala včera ve své odborné knihovně slavnostní tiskovou konferenci při příležitosti 5, výročí svého založení a uvedení české verze publikace Evropské agentury pro životní prostředí SIGNÁLY 2010.

V Praze se dnes konala tisková konference při příležitosti pátého výročí vzniku CENIA, která se vydala na evropskou cestu k informacím o životním prostředí. Proto byla zároveň představena i publikace Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) SIGNÁLY 2010. Setkání se kromě ředitele CENIA Jiřího Hradce zúčastnila i náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízková a čelní představitelé EEA Katja Rosenbohm a Milan Chrenko.

Publikace Signály EEA 2010 využívá příběhovou linii, aby napomohla lepší komunikaci mezi obyvatelstvem Evropy. Ústředními tématy jsou biologická rozmanitost a změna klimatu, které budou významné po celý rok 2010. Organizace spojených národů ho vyhlásila Mezinárodním rokem biologické rozmanitosti a 22. květen je přímo Mezinárodním dnem biologické rozmanitosti. Jak říká Katja Rosenbohm: Příběhy mají někdy pro veřejnost vyšší míru sdělnosti než jasná data....

CENIA již pět let působí jako centrální informační uzel celého resortu životního prostředí a je kontaktním místem Evropské agentury pro životní prostředí v České republice. Posláním CENIA je shromažďování, hodnocení, interpretace a distribuce informací o životním prostředí České republiky. Jak říká ředitel CENIA Jiří Hradec: Výzvou pro nás je, jak z té hromádky jedniček a nul vytvořit něco, co je pro člověka automaticky použitelné...

Proč vlastně CENIA? Jiří Hradec vysvětluje: Zakládanou instituci popisoval dlouhý název `Česká informační agentura životního prostředí`. A protože žijeme ve světě zkratek, bylo jasné, že se staneme `Čiažpem`. To se nám vzhledem k očekávané mezinárodní spolupráci moc nelíbilo, a tak jsme si vypomohli zkratkou anglického názvu: Czech ENvironamental Information Agency - CENIA. A jednoduché i dobře vyslovitelné slovo bez českých háčků bylo na světě.

CENIA vytváří jednotný informační systém ISPOP, který zajišťuje plnění povinných hlášení z oblasti životního prostředí a současně poskytuje průřezové informace. Důležitým úkolem CENIA je poskytovat informační podporu v rámci integrované prevence IPPC, registru znečišťovatelů IRZ, hodnocení vlivů na životní prostředí EIA/SEA, systémů environmentálního managmentu EMS, environmentálního značení EŠV a dalších nástrojů ochrany životního prostředí. Důležitým datovým výstupem CENIA je Informační systém statistiky a reportingu životního prostředí České republiky - ISSaR http://issar.cenia.cz, který obsahuje přehledně zpracovaný soubor všech statistických údajů a indikátorů stavu životního prostředí. Praktickou aplikaci dat o životním prostředí představují Mapové služby Portálu veřejné správy http://geoportal.cenia.cz.

Projektový tým zaměstnanců CENIA spolupracuje v rámci Hodnotícího centra i s dalšími institucemi. Vytvářejí indikátory stavu životního prostředí a vyvíjejí metodiky k posuzování efektivity státní politiky v této oblasti.

CENIA spolupracuje se všemi poskytovateli datových zdrojů v resortu životního prostředí a s řadou vědeckých institucí i universitních pracovišť.Spolupracuje na implementaci a rozvoji aktivit INSPIRE - evropské směrnice pro budování infrastruktury prostorových dat, GMES - programu týkající se služeb pro oblast krizového plánování a SEIS - iniciativy zabývající se budováním systému sdílení informací o životním prostředí v Evropě.

Projektové týmy CENIA se podílejí na mezinárodních i národních projektech. Mezi nejvýznamnější patří provozování Evropského tematického střediska pro vodu ETC/W (2007 - 2010), vedení projektu Národní inventarizace kontaminovaných míst NIKM (2009 - 2014) a projektu Celostátní informační systém sběru a hodnocení informací o znečištění životního prostředí CISAŽP (2009-2012).

Hmatatelnými produkty agentury CENIA jsou publikace, které za uplynulé roky vytvářejí již několik edičních řad. Mimořádné postavení mezi nimi má každoroční Zpráva o životním prostředí České republiky, která doznala zásadní změny struktury i designu a přestala být jen nezáživným a obsáhlým materiálem pro vládu a poslance. Velmi vyhledávanou publikací je Statistická ročenka životního prostředí ČR. CENIA v rámci loňského předsednictví ČR Evropské unii připravila sadu informačních skládaček o jednotlivých složkách či indikátorech životního prostředí naší republiky. Významné byly dvě publikace z tzv. Velké řady: Životní prostředí v České republice 1989 - 2004 a Hospodářství a životní prostředí České republiky po roce 1989, ve kterých CENIA předvedla, jak si představuje průřezové hodnocení stavu a vývoje životního prostředí. CENIA nezapomíná ani na žáky a studenty, kteří byli hlavní cílovou skupinou pro další dvě knížky z Velké řady: Životní prostředí - prostředí pro život? (Česká republika 2007) a Životní prostředí - prostředí každého z nás? (Česká republika 2009).

Všechny dostupné informační zdroje, elektronické verze publikací, včetně odkazů a způsobů, jak využívat prostředků a služeb, které CENIA nabízí, jsou k dispozici na www.cenia.cz.

Předcházející výčet činností naznačuje, že CENIA svou první pětiletku nastartovala poměrně v závratném tempu. Soubor dat, která má v současné době k dispozici dosahuje přibližně 20 terrabitů. Ředitel Jiří Hradec k tomu s úsměvem dodává: Nedávno po nás jedna studentka chtěla - na základě zákona o právu na informace o životním prostředí - vyskladnit všechna data, která máme k dispozici. Když jsme jí řekli, že bychom je museli vypálit na CD a naložit jimi jednu vrchovatou Avii, trochu se zarazila. Pro nás je ale daleko důležitější mezi daty hledat souvislosti, než se prezentovat jejich objemem.

Kontakt:

Eva Branišová


tisková mluvčí

CENIA, česká informační agentura životního prostředí


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist