Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Centrum nanotechnologií vyvíjí "likvidní" materiály

19.04.2010  |  zdroj: Technik  |  74× přečteno      vytisknout článek

nano alchymie Materiály z nanočástic (tj. z objektů 1000krát menších, než je např. zrnko pylu), které likvidují karcinogeny i skleníkové plyny, vyvíjí Centrum nanotechnologií v Ostravě.

Tyto nanomateriály mohou sloužit v mnoha oblastech lidské činnosti, od ochrany životního prostředí přes medicínu a materiály pro optoelektroniku až po konstrukční materiály s vysokou pevností a zvýšenou tepelnou odolností.

Centrum, které je součástí Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO), je vysoce odborným vysokoškolským ústavem, a vzniklo přeměnou původního Ústavu chemie materiálů. Ačkoli je laické veřejnosti méně známé, začalo ostravské Centrum nanotechnologií (CNT) jako první v ČR vyučovat studijní program, zaměřený na nanotechnologie.

Centrum zaměstnává tři desítky špičkových odborníků, a s dalšími spolupracuje externě. Vyučuje, nebo se podílí na výuce studentů, vedení diplomových a doktorských prací a vlastní i speciální laboratoř s akreditací na zkoušky kvality a vlastností materiálů, paliv, vody, zeminy, olejů i odpadů.

Až k podstatě hmoty

"Zjednodušeně můžeme říci, že pracujeme s hmotou na úrovni jejích nejmenších částic - atomů a molekul a vytváříme umělé struktury, které nelze nalézt v přírodě. Tyto struktury se přitom snažíme vybavit požadovanými, předem danými vlastnostmi. To nám umožňuje vytvářet zcela nové materiály, s novými schopnostmi. Například nové lékové formy s nanočásticovými nosiči, které cíleně dopraví léčivo na určené místo v organismu, nebo nanomateriály, které rozkládají organické nečistoty a karcinogeny a pomocí nanofiltrů čistí ovzduší a vodu," konstatuje profesorka Pavla Čapková, ředitelka CNT.

Vývoj nanomateriálů v CNT je směrován k praktickému využití a díky tomuto zaměření spolupracuje s průmyslovými partnery jednak v oblasti samočisticích nátěrových a stavebních hmot, jednak v oblasti vývoje nových lékových forem i ve vývoji nových typů plastů pro konstrukční materiály s větší mechanickou pevností i tepelnou odolností než klasické konstrukční materiály. "Vedle toho se podílíme na vývoji nových nanomateriálů pro medicínské využití - pro dezinfekci povrchů, pro krytí ran, a podobně," říká Pavla Čapková.

Komplexní výzkum a vývoj nanomateriálů v ústavu CNT zahrnuje všechny etapy - od počítačového modelování přes vlastní technologie až po testování jejich vlastností a registraci užitných a funkčních vzorů nanomateriálů. Mimořádnou pozornost centrum věnuje také bezpečnosti vyvíjených nanomateriálů, to znamená zajištění jejich stability tak, aby nedocházelo k uvolňování nanočástic do životního prostředí. Součástí výzkumu je i studium vlivu mikro a nanočástic pocházejících z dopravy i průmyslových výrob na životní prostředí a lidské zdraví. V této problematice CNT spolupracuje s patologií Fakultní nemocnice Ostrava. Cílem společného projektu je analyzovat nanočástice kovů a jejich sloučenin v tkáních a odhalit souvislosti mezi kvalitou pracovního a životního prostředí a diagnózou.

Slibná (nano)budoucnost

Do budoucna se počítá s ještě větším rozvojem ostravského nanocentra. Mělo by se stát jedním z významných "klientů" superpočítačového centra IT4Innovation. To mu umožní využít počítačový design nanomateriálů a předurčení jejich vlastností. Tím se urychlí celý proces vývoje. Počítačové modelování navíc umožňuje pochopit vztah mezi strukturou, složením a vlastnostmi nanomateriálů a tím cíleně upravovat technologie směrem k požadovaným vlastnostem.

Díky přesahům na průmysl, ekologii i zdravotnictví se CNT zapojilo hned do několika projektů rozvoje vědy, výzkumu a inovací s podporou Evropské unie. Mimo to má pracoviště vlastní aktivity přesahující rámec Moravskoslezského kraje i České republiky. Ke špičkovým mezinárodním projektům patří např. projekt zabývající se vlivem nanočástic pocházejících z brzdového obložení automobilů na zdraví a životní prostředí, tj. projekt ve spolupráci s SIU v Carbondale (Southern Illinois University Carbondale, USA) a s Technickou Univerzitou v Pekingu (BUCT Beijing, Čína), nebo výzkum nanokompozitních materiálů ve spolupráci s IWF - Leibnitz Institut Dresden v Německu a s WaltherMeissner - Institut Bavarian Academy of Sciences and Humanities, Garching v Německu.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist