Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Anatomie šetrnosti

25.07.2010  |  zdroj: HN  |  87× přečteno      vytisknout článek

Evropským světem prochází po vlně státního hýření vlna šetrnosti.

Je to jistě dobře: euroamerická představa, že peníze k další distribuci stačí tisknout, brát si na ně - zjednodušeně řečeno - v Asii úvěry a tamtéž si za ně nakupovat levné zboží, je dlouhodobě asi tak šťastná jako někdejší nápad římských patriciů zjednat si k obraně říše Germány, aby se mohli nerušeně věnovat hostinám a slavnostem.

Od krize pozdní Osmanské říše se tato situace liší jenom tím, že se dnes za vydlužené peníze nepostaví další sultánský letohrádek. Co však znamená "šetrnost" v širším slova smyslu?

Nebij, ale řež

Jistě vyrovnaný, nebo spíše přebytkový rozpočet v malém i ve velkém. Má jihočeská vlast slyne nejen mlhami a rybníky, ale proslula i jako "české Skotsko" - měla odpradávna, zcela nekeynesiánsky, největší úspory na hlavu - a většinou také nejmenší příjmy.

Slovo "šetrný" se však rovněž používá i v jiném smyslu a znamená pak způsob nakládání, který minimalizuje nejen ztráty a použité prostředky, nýbrž i použité násilí a vloženou energii. Snažíme se pak dotyčného člověka či dotyčnou věc co nejméně poškodit, ublížit mu, nechat co nejvíce prostoru jeho vlastnímu vývoji, autonomii a schopnosti autoreparace - třeba i tím, že mu "šetrně" sdělíme, že je někdo z jeho blízkých mrtev.

Šetrnost vůči lidem, alespoň na fyzické úrovni, je v přítomné době zaručeně největší, jaká kdy v dějinách byla. Minulé éry byly mnohem brutálnější - nikdo se už u nás nedočká katovy smyčky a v podstatě ani ne rány rákoskou.

Zcela jinak to vypadá se šetrností v jiných směrech. Již medicínské zacházení s lidským tělem si pravidelně vybírá co nejinvazivnější a technologicky i finančně nejnáročnější řešení: jak jsem mnohokrát napsal, neskonale větší popularity se dočká transplantátor srdcí nežli ten, kdo vyzývá, aby se potenciální pacienti méně cpali bůčkem a trochu se hýbali. Něco, co je vskutku jednoduché a laciné a současně účinné, třeba psychosomaticky pojatá medicína, se vlastně ani za řešení nepokládá.

Auta a jejich poddaní

Naše civilizace ostatně upřednostňuje silová řešení všude, kde je to možné, naštěstí třeba mimo zahraniční politiku: namísto aby se silnice vedla po vrstevnici, je mnohem oblíbenější horu naskrz prorazit tunelem. Možná jsou Spojené státy v tomto stylu smýšlení ještě daleko před Evropou.

I naše zacházení se zvířaty je neuvěřitelně drsné a bezohledné a bude v budoucnosti zřejmě předmětem nevěřícného podivu smíšeného s hrůzou, ale většině našich bližních se tento problém v nejlepším případě teprve začíná v hrubých obrysech jevit - to by však byl materiál na samostatný sloupek.

Zatímco finanční bilance, nemá-li dojít ke katastrofě, vyžaduje šetrnost a bedlivost, rozkvět ekonomiky našeho typu si žádá v jiné rovině pravý opak - hýření energetické, technologické i spotřební.

Je bizarní, že právě automobilismus jako způsob řešení dopravy, energeticky, materiálově i ve věci ekologické "stopy" nejnáročnější (a v podstatě též jediné reálné nebezpečí pro život v našem světě) je tím hlavním, co ekonomiku táhne. Samozřejmě, jde o jev daleko přesahující hranice dopravování osob, obrovský rezervoár sebeprezentací, možností dominance i životních rizik.

Odstranit tuto "nešetrnost" by si žádná vláda nedovolila - jednak by musela mít téměř totální a dlouhodobou moc, jednak by nepřežila příští volby, způsobila by totiž ekonomický propad - a co možná hůř, emoční frustraci širokých vrstev národa.

Je automobily dominovaná civilizace opravdu nejlepší cestou k rozkvětu, anebo nejlepší cestou do další vývojové pasti?


Stanislav Komárek
Autor je biolog a filosof.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist