Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

1. září byla založena Přírodovědecká fakulta univerzity v Hradci Králové

21.11.2010  |  40× přečteno      vytisknout článek

1. září byla založena Přírodovědecká fakulta univerzity v Hradci Králové

Na nově otevřené fakultě budou moci studenti studovat systematickou biologii a ekologii. Odborná činnost katedry biologie této fakulty je směrována zejména na botanický výzkum zvláště chráněných území (včetně projektu NATURA 2000), rostlinnou fyziologii, entomologii, parazitologii, zoologii strunatců, fyziologii živočichů, buněčnou a molekulární biologii, mikrobiologii, agrochemii, geomorfologii a didaktiku biologie.

Na fakultě studuje okolo 700 studentů ve všech stupních vysokoškolského studia.

Katedra biologie v současné době garantuje výuku pedagogicky zaměřených i neučitelských oborů jak bakalářského, tak navazujícího magisterského studia. V rámci pedagogických oborů se jedná o bakalářský obor Biologie se zaměřením na vzdělávání. Akreditovány jsou i navazující magisterské obory Učitelství pro 2. stupeň základních škol - biologie  a Učitelství pro střední školy - biologie. Součástí studia pedagogických oborů je i příprava pro výuku předmětu Praktické činnosti - Pěstitelství na základní škole. Katedra biologie se podílí také na realizaci studijních oborů Učitelství pro 1. stupeň základní školy Učitelství pro mateřské školy.  V rámci studijního programu Biologie pak katedra realizuje neučitelský bakalářský a navazující magisterský obor Systematická biologie a ekologie.

Katedra zajišťuje též několik forem rozšiřujícího a celoživotního studia v akreditovaných programech dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, zaměřených jednak na získání způsobilosti k výuce dalšího předmětu (v současné době např. Zeměpis pro 2. st. ZŠ) a k získání dalších kvalifikačních předpokladů, např. specializační studium Koordinátor státního programu EVVO - Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta.

Ve své odborné práci se akademičtí pracovníci a studenti katedry zaměřují zejména na přírodovědnou a ekologickou problematiku východočeského regionu v rámci rozličných výzkumných projektů. Odborné zaměření akademických pracovníků je směrováno zejména na botanický výzkum zvláště chráněných území (včetně projektu NATURA 2000), rostlinnou fyziologii, entomologii, parazitologii, zoologii strunatců, fyziologii živočichů, buněčnou a molekulární biologii, mikrobiologii, agrochemii, geomorfologii a didaktiku biologie. Na většině těchto výzkumných prací se podílejí i studenti katedry. Výsledky výzkumu jsou prezentovány na konferencích, vědeckých seminářích a publikovány ve vědeckých časopisech včetně mezinárodních i v odborně popularizačním tisku. Akademičtí pracovníci katedry se mimo jiné podílejí na tvorbě vysokoškolských skript, učebnic pro základní a střední školy i jiných učebních textů.

Katedra biologie ve své odborné i pedagogické činnosti spolupracuje s řadou vysokoškolských a vědeckých pracovišť na území České republiky, zejména s Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy a Farmaceutickou fakultou Univerzity Karlovy v Hradci Králové, Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze, Českou zemědělskou univerzitou v Praze, Mendelovou univerzitou v Brně, Zdravotním ústavem se sídlem v  Hradci Králové, Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů, správami národních parků a CHKO,  Agenturou ochrany přírody a krajiny, přírodovědnými odděleními muzeí atd.

Mimo území republiky udržuje katedra úzký kontakt s Fakultou přírodních věd Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře, a to jak v rámci výměnných studijních pobytů, tak i vzájemného působení akademických pracovníků.

Katedra se skládá z oddělení didaktiky biologie, primární a preprimární přírodovědy.

kontakt

a: budova C, místnost 13063
e: petra.koutnikova@uhk.cz
t: (+420 49 333) 1180


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist