Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce z EU

23.11.2010  |  11× přečteno      vytisknout článek

Krátce z EU

Studie Evropské komise o fungování maloobchodního trhu s elektřinou pro spotřebitele v EU, kterou v pondělí 15. listopadu zveřejnila Evropská Komise, ukazuje, že spotřebitelé v EU by mohli ušetřit přibližně 13 miliard euro, pokud by přešli na levnější tarify elektrické energie. Studie ukazuje, že spotřebitelé by mohli najít levnější tarif ve více než šesti případech z deseti (62 procent). Ta také ukazuje, že spotřebitelé plně nevyužívají možnosti úspor, které nabízí liberalizace trhu, která jim dává na výběr různé dodavatele elektřiny. Informovanosti spotřebitelů je nízká: pouze jeden ze tří (32 procent) spotřebitelů v EU má možnost srovnání nabídky a téměř polovina z nich (47 procent) neví, kolik elektřiny spotřebují. Komise chce přijmout řadu opatření, která usnadní výběr pro spotřebitele a posílit postavení spotřebitelů v EU na trhu s energií, včetně snazšího porovnání cen a účinnějšího řešení stížností.  Kompletní studie je k nalezení zde.

Sdělení představuje novou energetickou strategii EU na dalších deset let. Zaměřuje se na tři klíčové pilíře energetické politiky - konkurenceschopnost a udržitelnost doplněné o bezpečnost dodávek, na základě kterých si vytyčuje pět hlavních priorit: dosažení energeticky účinné Evropy; vybudování skutečně celoevropského integrovaného trhu s energiemi, posílení role spotřebitelů a dosažení nejvyšší možné úrovně bezpečnosti; upevnění a rozšíření pozice EU jako lídra v oblasti energetických technologií a inovací; a v neposlední řadě posílení vnější dimenze energetické politiky EU. K jednotlivým prioritám přiřazuje Komise nutné kroky a opatření pro jejich realizaci.

Tento přehled byl vypracován Kanceláří Senátu, oddělením pro EU. Více informací o činnosti Senátu oblasti evropských záležitostí naleznete zde, přehledy dokumentů za jiná časová období zde. Jednotlivé týdenní reporty k nalezení zde.

Evropská Komise tento týden zveřejnila sdělení, ve kterém nastiňuje své priority v oblasti energetické infrastruktury v Evropě na příštích 20 let. V rámci své politiky vedoucí ke konkurenceschopnosti a udržitelnosti dodávek energie budou v roce 2012 představeny konkrétní projekty, na něž budou uvolňovány finanční prostředky. Důležitým faktorem je především ochrana životního prostředí a regionální spolupráce. Dle propočtů Komise je potřeba investovat zhruba 200 milionů euro, aby bylo dosaženo závazku, kterým se EU zavázala snížit emise skleníkových plynů o 20 procent, zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů o 20 procent a zvýšit energetickou účinnost o 20 procent do roku 2020. Celkem čtyři prioritní projekty byly determinovány v oblasti elektrické energie. Jedná se o: pobřežní přenosovou síť v severních mořích a propojení se severní a střední Evropou, propojení jihozápadní Evropy pro přenos elektřiny vyrobené energií větru, slunce a vody do zbývajících částí Evropy, propojení sítě ve střední, východní a jihovýchodní Evropě, integraci pobaltského energetického trhu do trhu celoevropského. V oblasti plynárenství byly určeny celkem tři prioritní oblasti: koridor, který má přivádět plyn od Kaspického moře přímo do Evropy, integrace pobaltského energetického trhu a propojení se střední a jihovýchodní Evropou, severojižní koridor v západní Evropě. Kompletní dokument Komise k nalezení zde.

Především kvůli ekonomické krizi klesla v loňském roce poprvé po deseti letech míra znečištění oxidem uhličitým. Snížení ale nebylo trvalé a emise skleníkových plynů pravděpodobně opět stoupají. Tvrdí to autoři studie publikované včera v časopise Nature Geoscience. Emise oxidu uhličitého se v roce 2009 při srovnání s rokem 2008 snížily o 1,3 procenta. I přes zaznamenaný celosvětový pokles, který byl první od roku 1999, ale množství CO2 vypuštěného do ovzduší stouplo od roku 2000 o 25 procent. Autoři studie jsou navíc přesvědčeni, že míra znečištění oxidem uhličitým bude stoupat i letos a pravděpodobně dosáhne nového rekordu.


Carrefour otevřel nový ekologický obchod Dia ve Španělsku. K němu navíc v zemi přidal ještě další dvě prodejny pod jiným bannerem. Zástupci Carrefouru uvádějí, že nový obchod bude mít oproti ostatním o 25 % nižší emise CO2. Hlavními body nového konceptu jsou efektivní mrazicí boxy, optimalizovaný osvětlovací systém a využití lepšího a méně znečišťujícího plynu pro klimatizace a topení.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist