Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

20.12.2010  |  26× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Směrnice o bateriích (2006/66/ES) usiluje o zlepšení vlivu baterií a akumulátorů na životní prostředí. Stanoví zvláštní pravidla pro uvádění baterií a akumulátorů na trh a pro sběr, zpracování, recyklaci a odstraňování odpadních baterií a akumulátorů. Zejména zakazuje uvádět na trh baterie a akumulátory, které obsahují rtuť a kadmium. Tento zákaz se uplatní při překročení stanovených limitů a podléhá mnoha výjimkám. Jedna ze zvláštních výjimek, jež je stanovena v čl. 4 odst. 3 písm. c) uvedené směrnice, se týká používání kadmia v přenosných bateriích a akumulátorech pro bezšňůrové elektrické nástroje. Tato výjimka je předmětem této zprávy.


Koncem ledna letošního roku získal ČHMÚ významného pomocníka - superpočítač pro předpovídání vývoje počasí na území České republiky. Díky němu, a také s využitím předpovědního modelu Aladin, mohou meteorologové lépe identifikovat aktuální polohy bouřek a prognózovat jejich další pohyb a intenzitu. Tím pádem i rychleji upozornit na blížící se bleskové povodně na menším území, které jsou v našich zeměpisných šířkách nejnebezpečnějším přírodním živlem. Meteorologové si pochvalují, že díky superpočítači může výstraha před blížící se povodní přijít až o dvě hodiny dříve než kdykoliv předtím. Unikátní projekt přijde po úplném dokončení na 132 milionů korun, přičemž z 85 procent je financován z peněz evropských fondů určených na životní prostředí.

Zprávy o vytvoření umělého života sice přeháněly, ale i tak jde o přelomový objev. Řeč je o týmu doktora Craiga Ventera, kterému se díky patnáctiletému výzkumu v květnu podařilo vytvořit buňku s umělou DNA. V případě DNA nejde o napodobeninu, ale je zcela nově vytvořená. Buňka s tímto novým a umělým softwarem se navíc dokázala množit. Vytvořila si přes miliardu kopií, které obsahovaly identickou DNA. Objev přiblížil lidstvo k vytvoření umělého života. Dal také návod, jak vytvářet mikoorganismy a bakterie, které bychom pomocí vytvoření specifické DNA mohli programovat k libovolným účelům. Mohli bychom pěstovat léčivé mikroorganismy nebo bakterie čistící životní prostředí požíráním a zadržováním oxidu uhličitého.

Britská zastoupení firem Honda a Heineken se rozhodla snížit dopad svých kampaní na životní prostředí a využijí jako první novou technologii z nabídky Starcom MediaVest Group. Ta ve spolupráci s ekologickou organizací Envido vytvořila systém vyčíslující znečištění způsobené marketingovou komunikací firem. Podle šéfa marketingu skupiny Starcom to pomůže firmám při rozhodování o jednotlivých kampaních a nástrojích, které v nich použijí.

Během roku bylo již bylo posláno 25 miliard tweetů. Denně se pošle 95 milionů tweetů. Ekologická katastrofa BP v Mexickém zálivu byla jednou z událostí, které si vyžádaly nejvíce komentářů na Twitteru v minulém roce, na druhém místě je světový fotbalový šampionát.

V rámci své orientace na nízkouhlíkovou ekonomiku, musí EU usilovat o ambicióznější cíle snižovaní emisí CO2, přičemž musí být opatrná při snižováni své energetické konkurenceschopnosti v nejbližší budoucnosti. To je stanovisko, které vzešlo z prosincového plenárního zasedání EHSV, týkající se strategie pro energetiku v letech 2011 až 2020. Toto stanovisko je reakcí na žádost Evropské komise o příspěvky na svou práci při tvorbě střednědobé energetické strategie. EHSV se obává, že nová strategie povede k přesunu podniků a pracovních míst mimo území EU. Evropské dotace by podle EHSV měly podporovat investice do nových nízkouhlíkových a energeticky účinných technologií a to do té doby, dokud se nestanou ziskovými. EHSV se rovněž zastává MSP a spotřebitelů, kteří potřebují vědět, jak efektivněji využívat energii. Komise tak musí poskytnout potřebné informace o tom, co mohou dělat a musí poskytnout podněty k provedení těchto akcí.

Úsporné budovy by měly být klíčovou prioritou nadcházejícího revidovaného akčního plánu energetické účinnosti, tvrdí poslanci v usnesení, které prošlo ve středu 15. prosince Evropským Parlamentem. Poslanci rovněž hlasovali pro závaznou energetickou účinnost a její zlepšení o 20 procent do roku 2020. Usnesení se zabývá především úspornými budovami. Budovy totiž tvoří zhruba 40 procent spotřeby energie a podílejí se na 36 procentech emisí skleníkových plynů v EU. Poslanci jsou zastánci renovace existujících budov, a ve svém usnesení vyzývají Komisi k podpoře nových inovativních iniciativ na odstranění překážek souvisejících s renovací budov. Žádají rovněž Komisi, aby posoudila stávající právní předpisy a na základě svých zjištění vytvořila individuální cíle, které povedou již k zmiňovanému dvaceti procentnímu zlepšení energetické účinnosti do roku 2020. Komise by podle parlamentu měla začít s posuzováním energetické účinnosti u veřejných budov včetně škol. Budovy evropských institucí by měly jít příkladem a díky jejich renovaci by se měly blížit nulové spotřebě energie do roku 2019. Komise by také měla navrhnout minimální požadavky na instalaci veřejného osvětlení a nákup vozidel pro veřejné orgány.
Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist