Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

05.04.2011  |  17× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Co projedná vládá ve středu
11.    
Zpráva o výsledcích činnosti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost při výkonu státního dozoru nad jadernou bezpečností jaderných zařízení a radiační ochranou za rok 2010    
č.j. 278/11    
Předkládají: předseda vlády a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost        
Přizvána: D. Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost

510 lokalit v celém Česku se týká obří ekotendr na odstranění starých ekologických škod. Jejich seznam zveřejnilo ministerstvo financí s tím, že prodloužilo lhůtu pro podání nabídek do 5. září.

Dne 24. března se konal summit mezi EU a Kanadou, který se zabýval těžbou surovin. Hlavními body diskuze byla problematika bezpečných a udržitených dodávek surovin na globálních trzích. Na summitu se sešli představitelé těžebních společností a zpracovatelského průmyslu, evropských institucí a nevládních organizací. V současné době existuje rostoucí vzájemná závislost mezi zeměmi, které používají suroviny a mezi zeměmi, které dodávají suroviny. Účastníci se shodli, že je třeba vyhnout se narušení trhu, jako jsou vývozní daně, a ocenili nedávno zahájenou spolupráci mezi EU a Africkou unií ohledně dodávek surovin. Těžební aktivity by dle účastníků měly stimulovat místní rozvoj a hospodářský růst. Transparentní a pevné právní rámce mají zásadní význam pro těžební společnosti a způsoby, jak posílit řádnou správu věcí veřejných. Může to být buď prostřednictvím programů budování kapacit, nebo posílením iniciativ pro transparentnost těžebního průmyslu.

V souladu s novou strategií Unie, která usiluje o snížení emisí CO2 v ovzduší bude Komise podporovat evropskou elektromobilitu. Na tuto iniciativu bude v budoucnu přiděleno více než 24,2 milionů Euro. Tato iniciativa nese název Green eMotion. Dalších 41,8 milionů bude rozděleno mezi 42 partnerských organizací z řad průmyslu, elektronických výrobců, výrobců automobilů, univerzit a mezi technologická a výzkumná centra. Cílem této iniciativy je výměna a rozvíjení know how a zkušeností ve vybraných regionech v Evropě, jakož i usnadnění vstupu na trh elektrickým vozidlům v Evropě. Komise je toho názoru, že doprava je v současné době z 96 procent závislá na ropě. To je naprosto neudržitelný stav. Strategie Doprava 2050 si klade za cíl zcela změnit stávající závislost dopravy na ropě a umožnit mobilitu růstu. Jádrem této strategie je zásadní posun v městských elektrických vozidlech od aut s konvenčně poháněnými motory. Iniciativa Green eMotion bude součástí sedmého rámcového programu zaměřeného na výzkum a vývoj.

Biblická velká voda, před níž družina praotce Noema uprchla na Ararat v kocábce náramné, je dost možná historka s reálným základem. Dokazují to neobvyklé přírodní poměry v oblasti Černého moře, které vzniklo zalitím sladkovodního jezera. Studie shrnuje, co už o tamních dávných kulturách víme díky geologii, genetice, religionistice i díky Haarmannovu zápalu v oboru starověkých jazyků, jelikož tyto osady byly asi starší než mezopotamská kolébka věků. Dějiny této pohromy jsou tedy dějinami počátků indoevropské civilizace: tušíme zatím pramálo, ale očividně se vyplatilo nepodceňovat lokální ekologický vývoj.

Jedna láhev vody ze zdroje blízkého našemu bydlišti představuje 110 gramů CO2. Oproti tomu voda stáčená do lahví a přivážená z větší vzdálenosti odpovídá 160 gramům a láhev vody importované ze zahraničí až 215 gramům.Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist