Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

21. ROČNÍK FESTIVALU EKOLOGICKÉ DNY OLOMOUC bude o ZEMI V ČASE TŘÍ KRIZÍ

10.04.2011  |  24× přečteno      vytisknout článek

21. ROČNÍK FESTIVALU EKOLOGICKÉ DNY OLOMOUC bude o ZEMI V ČASE TŘÍ KRIZÍ

Již 21 let obohacuje Sluňákov - centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s. olomoucké jaro programem festivalu "Ekologické dny Olomouc", který v posledních letech navštěvuje více jak 20000 lidí. Tak se stal festival největší akcí tohoto typu v ČR. Letos je možno bohatou programovou nabídku rozdělit do tří hlavních samostatných bloků: třídenního maratonu besed, komentovaných výprav za poznáním krajiny a závěrečného Ekojarmarku.

Besedy letošních EDO (15. - 17. dubna) zcela aktuálně reagují na současnou veřejnou rozpravu o ekonomické krizi a s ní spojenou problematikou sociálních problémů. Oba tyto fenomény se snaží organizátoři ukázat alternativně v kontextu problémů environmentálních. Besedy se snaží vytvářet prostor pro setkání se zajímavými osobnostmi z oblasti vědy a kultury, tváří v tvář, pro veřejnou diskusi, která je zamýšlena jako porada účastníků o světě, který společně obýváme. Do Olomouce letos opět přijede filosof Václav Bělohradský, doplní jej Zdeněk Kratochvíl, Stanislav Komárek, Zdeněk Pinc a Ladislav Šerý, ekolog David Storch, paleoekolog Petr Pokorný, ekonomka Ilona Švihlíková, koordinátor kampaně Česko proti chudobě Tomáš Tožička, hudebník, režisér, spisovatel Přemysl Rut a další. Primáři Lumír Kantor (neonatolog) a Čestmír Neoral (chirurg) z Fakultní nemocnice Olomouc představí svůj pohled na problematiku současné zdravotní péče. Dalšími tématy letošních EDO budou například: ekonomizace kultury, možné alternativy řešení společenských problémů (?), paralely civilizačních kolapsů Antiky a Keltů ve vztahu k moderní době, úskalí pokusů o soběstačnost v době ekonomické globalizace. Psychiatr Cyril Höschl, ve společném programu EDO a Academia filmu Olomouc, bude uvažovat o vlivu genetiky a výchovy na lidské chování. Hudebník Tomáš Kočko a dramaturg Jaromír Šlosar uvedou v premiéře jeden díl z připravovaného televizního seriálu o přírodě národních parků "Návraty k divočině".

Vycházky za poznáním krajiny budou letos směřovat za představením starých mlýnů v Litovelském Pomoraví, za zpěvem ptáků a kuňkáním žab, rodiče s dětmi budou moci netradičně poznávat zvířata v ZOO na Svatém Kopečku, veřejnost se také bude moci vydat po stopách olomouckých popelářů a navštívit strom roku "Hromův dub" u Bohuňovic.

EDO budou zakončeny Ekojarmarkem 1. 5. od 9:00 na Horním náměstí v Olomouci. Lidé vedle informací o životním prostředí na Ekojarmarku najdou oblíbené stánky s tradičními řemesly. Informační centrum umožní návštěvníkům Ekojarmarku pohled na Olomouc z radniční věže. Lesy České republiky uvedou program "Lesy pro lidi". Připraven je také koncert s vystoupením Blue effectu, Luboše Pospíšila a 5P, Jarretu, Žambochů, Zdeňka Bíny Acoustic projectu a olomoucké kapely Marshall Malinovsky. Tomáš Kočko v Olomouci pokřtí své CD Godula.

Program letošního Ekojarmarku bude zaměřen zejména na otázky spojené s nakládáním s odpady. Sluňákov připravuje pro rodiče s dětmi, kteří na náměstí donesou nějaký bio odpad, městkou hru, která propojí myšlenku města na vybavení všech rodinných domů bio popelnicí s výstavou "Kuky se vrací" ve Vlastivědném museu v Olomouci. Technické služby města, společně se Sluňákovem a městem Olomouc budou veřejnost informovat o problematice odpadů v Olomouci na Ekojarmarku i na výstavě "Kuky se vrací" v samostatné části "Cesty odpadů". Společnost EKO-KOM a Olomoucký kraj obohatí Ekojarmark programem "Barevný den - jak se točí odpady". Občanské sdružení Ekodomov přiveze do Olomouce komponovaný program "Vivat compostela aneb bioodpady pro zachování zdravé půdy". Aktuální a podrobný program naleznou zájemci na internetových stránkách www.slunakov.cz.

Michal Bartoš (Sluňákov)


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist