Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

29.04.2011  |  41× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Vzhledem k tomu, že ukončení příjmu žádostí pro XXIII. a XXIV. výzvu OPŽP připadá na neděli, bude konec příjmu žádostí posunut na následující pracovní den. Své žádosti můžete donést na krajské pracoviště nebo na podatelnu SFŽP ČR ještě v pondělí 2. května do 16 hodin.

Podle výzkumu na frankfurtském veletrhu uvedlo 90 % respondentů, že jsou ochotni vydat více peněz za kvalitnější a luxusnější produkty. Čtyři z deseti dotázaných by dokonce byli ochotni vydat o hodně více. Spotřebitelská brzda je tak odbrzděna.
V průzkumu se dále ukázalo, že kromě kvality je pro 88 % respondentů rozhodující dobrý design. Kvalita a forma už nestačí, zboží musí být vyráběno s ohledem na trvalou udržitelnost - 60 % dotázaných sleduje, zda jsou výrobky z ekologické produkce nebo zda proces jejich výroby je sociálně odpovědný. Pokud zboží splňuje tato kritéria nadmíru, je 70 % zákazníků ochotno zaplatit více.

"Potisk sítotiskovým lakem má jednu obrovskou výhodu, a to, že papír zůstává recyklovatelný," říká Jan Hodek, technický ředitel Astronu a dodává: "Na to v dnešní době klienti slyší, protože ekologie je v dnešní době velkým tématem. A nepopíráme, že to má i ekonomický důvod, protože přelakovat obálku je levnější než její laminace." Podle jeho slov se v případě laminace stává z papíru kombinovaný odpad a je s ním třeba nakládat jinak, než s tradičním smíšeným odpadem, jímž je právě třeba časopis s lakovanou obálkou.

Společnost H&M představila novou značku oblečení s názvem Uvědomělá kolekce (Conscious Collection). Nový subbrand vznikl v souvislosti s dlouhodobou snahou prezentovat H&M jako společensky zodpovědného a etického prodejce. Modely z nové kolekce jsou vytvořeny ekologicky šetrně z přírodních nebo recyklovaných materiálů.

Veletrh potvrdil, že trendem v digitálním tisku je stále silnější nástup ekologických technik, které nastartoval před pár lety nástup latexové tiskové technologie od HP. Latexový inkoust neobsahuje těkavé organické látky a nepoškozuje tak nejen životní prostředí, ale ani zdraví obsluhy. Je možné ho tedy použít například i v supermarketech pro potisk reklamních nosičů, které přijdou do styku s potravinami. Na nástup těchto inkoustů samozřejmě zareagovali i výrobci materiálů, a výstaviště se tak doslova hemžilo materiály, jejichž základním prvkem není PVC. V poslední době se objevují přímo požadavky zadavatelů na výrobní proces, odpovídající strategii minimální uhlíkové stopy a zelené společnosti.

Pobočky Commerzbank v Německu spotřebovávají venkovním osvětlením od minulého roku méně energie. Důvodem je výměna vnější signalizace a venkovního osvětlení výloh v loňském roce. Spotřeba elektrického proudu za osvětlená firemní loga a výlohy klesla dokonce o 82 %. To odpovídá úspoře 5,3 milionu kWh nebo také 3500 t kysličníku uhličitého. Ekologická bilance Commerzbank bude tímto odlehčena o průměrnou roční spotřebu energie 1500 domácností. Nyní používá nová loga více než 1200 poboček Commerzbank v Německu. Modernizované výkladní skříně jsou navíc již osvětlovány LED diodami, které využívají proud výrazně efektivněji než jakýkoli jiný světelný zdroj. Mimo to banka profituje z nižších nákladů na údržbu právě na základě delší životnosti používaných LED žárovek. LED diodami jsou vybaveny i výlohy a loga kanceláří v České republice a na Slovensku.

Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal. Ivan Fuksa., ministr zemědělství za ODS.

OTÁZKA: Jak chcete regulovat dotace pro bioplynové stanice, aby se neopakoval stejný průšvih jako s fotovoltaikou?

Teoreticky hrozí další průšvih, proto navrhuji, aby se u bioplynových stanic uplatnil model z Německa: je do nich povinné dávat 30 procent hmoty, která vznikla jako odpad z aktivní zemědělské činnosti. Bioplynová stanice má být doplňkem, ne hlavní aktivitou zemědělce.

OTÁZKA: Nemělo by ministerstvo zemědělství stanovit nějaké limity >>minimální půdy pro zemědělskou produkci<
Musíme zachovat produkční kapacitu českého zemědělství. Zasít pšenici místo řepky je možné z roku na rok. Zemědělská půda, o kterou přijdeme v důsledku zastavování, je nenávratně ztracena. Tomu se snažíme zabránit.

Kompletní znění on-line rozhovoru najdete na Ekonom.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist