Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Klíčové trhy a obory pro český export v prioritních zemích

19.05.2011  |  37× přečteno      vytisknout článek

Prakticky u všech vybraných zemí najdeme jako jeden z klíčových oborů životní prostředí...

Koncept prioritních zemí, které patří ke klíčovým a tradičním obchodním partnerům s významným exportním potenciálem pro ČR, je nedílnou součástí "Aktualizace Exportní strategie ČR na období 2006 až 2010 na rok 2011".

Výběr prioritních zemí vznikl v úzké spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy a byl podložen makroekonomickými kritérii, názory podnikatelů a podnikatelských organizací a vyjádřením státní správy a rovněž doporučen Českou radou pro obchod a investice.

Řídí se následujícími principy:

  • Koncept prioritních zemí určuje 12 zemí zvýšeného významu, jejichž seznam je pravidelně aktualizován. Výběr těchto prioritních zemí je podložen makroekonomickými kritérii (váha 58 %), názory podnikatelů a podnikatelských organizací (z hlediska;potenciálu trhu země a jeho saturace, váha 30 %) a vyjádřením státní správy (váha 12 %).
  • Do výčtu prioritních zemí aktuálně patří: Brazílie, Čína, Egypt, Indie, Kazachstán, Mexiko, Rusko, Srbsko, Turecko, Ukrajina, USA, Vietnam.

Systém podpory vývozu do prioritních zemí je založen na efektivním využívání administrativních kapacit tak, aby byl zajištěn maximální soulad aktivit státní správy a podnikatelské sféry. To je samozřejmě podmíněno intenzívním sdílením informací. Ministerstvo průmyslu a obchodu zastřešuje systém komunikace s podnikatelskou sférou a koordinaci plánování proexportních aktivit směřovaných na trhy prioritních zemí, ať již jsou organizovány v dané zemi, nebo v ČR.

Pro každou prioritní zemi byly vytvořeny expertní týmy, které zahrnují e -mailový adresář odborníků na konkrétní prioritní zemi. Tito experti se vzájemně informují a vyjadřují se k připravovaným akcím, týkajících se jednotlivých teritorií, které mohou pozitivně působit na podporu českého vývozu a služeb. Ze strany státní správy jsou hlavními administrátory komunikace uvnitř týmu teritoriální pracovníci Sekce zahraničního obchodu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Do expertních týmů byli přizváni též zástupci ministerstev zahraničních věcí (MZV), financí (MF), zemědělství (MZe), dopravy (MD), agentury CzechTourism, ČEB i některých dalších státních institucí. Zapojeny jsou rovněž pracovníci zastupitelských úřadů a generálních konzulátů České republiky v zahraničí pověření ekonomickou agendou a zahraniční kanceláře agentury CzechTrade. Za podnikatelskou sféru nominovali své kontaktní osoby Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora ČR a dále přes třicet vývozních aliancí a oborových svazů a asociací.

Hlavním úkolem jednotlivých expertních týmů je projednávání návrhů plánů nejvýznamnějších proexportních akcí v průběhu roku a dalších konkrétních událostí v teritoriu majících vliv na obchodní výměnu zboží a služeb. Jsou tak posíleny možnosti podnikatelské sféry předkládat vyjádření a návrhy konkrétních opatření a akcí. Cílem je především skloubit připravované akce a dosáhnout žádoucího multiplikačního efektu a rovněž zabránit vzniku situací, kdy by jednotlivé státní orgány či podnikatelská sdružení organizovaly akce separátně a nekoordinovaně.

Návrhy nejvýznamnějších proexportních akcí jsou volně přístupné na oficiálním portále pro podnikání a export BusinessInfo.cz (Brazílie, Čína, Egypt, Indie, Kazachstán, Mexiko, Rusko, Srbsko, Turecko, Ukrajina, USA a Vietnam). Podrobnosti o jednotlivých akcích jsou uvedeny v tzv. kartách proexportních akcí, které jsou též uvedeny na BusinessInfo.cz a umožňují tak českým podnikatelům např. přímo kontaktovat organizátory akcí nebo přímo získat potřebné informace, včetně termínů pro podávání přihlášek.

V budoucnosti bude zváženo rozšíření tohoto systému v modifikované podobě také na další teritoria.

V přílohách ke stažení jsou uvedeny perspektivní obory pro vývoz do jednotlivých zemí a současně pro názornost souhrnná mapa oborových příležitostí, která bude postupně aktualizována.

Zdroj: MPO


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist