Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

PROJEVTE SVÉ EKO

12.06.2011  |  68× přečteno      vytisknout článek

recenzeEkologie dávno není zelenočerná, ale neuvěřitelně pestrá, plná nápadů a zájmu o stav planety Země.


Zvýšený zájem o spojování ekologie s tvořivou činností zaznamenává také kniha Jiřího Jandy Spřátelte se s výtvarnými projekty. Přináší množství ukázek a zkušeností ekologicky zaměřených výtvarných projektů které mj. získaly uznání i ocenění u odborníků na domácí i mezinárodní úrovni. Je určena jednotlivcům i pedagogům výtvarné výchovy všech typů základních i středních škol a zájmových kroužků v nichž pracují s dětmi a mládeží od 9 do 18 let. Nechte se inspirovat.
 
Kniha je cenově dotována Grantem Open Society Found
116 str, pevná vazba s barevnými obrazovými přílohami
Cena s DPH 149,-Kč
Vydavatel - Tereza, sdružení pro ekologickou výchovu, Praha
Objednávky:
 
Adresa: 
Haštalská 17, 110 00  Praha 1
Tel.: 
(+420) 224 816 868        
Fax: 
(+420) 224 819 161
E-mail: 
tereza(zavináč)terezanet.cz
Internet:
IČ:  
64933873
DIČ: 
CZ64933873; jsme plátci DPH
Bankovní spojení:
1924683379/0800
Registrace: 
MV ČR, II/s-OS/1-29559/96-R
Odborné recenze knihy SPŘÁTELTE SE S VÝTVARNÝMI PROJEKTY

Míra osobních postřehů, metodických charakteristik, obecných i filosofických poznámek je ve velmi zdařilé proporci. Spolu s obrazovým materiálem jde o podnětné čtení pro výtvarné pedagogy i varující text pro různé jiné pracovníky před schematickým chápáním ekologie, či inspirující publikace pro různé pracovníky s mládeží. Jeví se mi dobrý i poměr mezi osobními poznámkami a odborným textem o výtvarných nebo motivačních a metodických problémech.

PhDr Radek Horáček ( autor knihy Animace v galerii, profesor na výtvarné katedře VUT v Brně, historik umění, autor mnoha článků v odborných časopisech zabývajících se výtvarnou pedagogikou a uměním).

  • práce je čtivá, logicky uspořádaná, plná námětů a zkušeností
  • výborná pedagogická příručka, má metodický obsah, trvalou náplň v objevování a skromnost v tvorbě, která je základem pravdivého poznání
  • je to práce napsaná nejen srdcem, ale i zkušeností a s velkým vztahem k pochopení duše a přání dětí. Má v sobě sílu a motivaci zkusit to, hledat, duchovně se obohacovat a být si vědom sebe sama jako součásti přírody

Ing Jaroslav Kočí CSc (autor řady knih zabývajících se vztahy člověk - společnost - tvořivá činnost, Kam kráčí společnost, Jak úspěšně studovat, Systémově v podnikání ad).

Publikace Spřátelte se s výtvarnými projekty je zajímavým příspěvkem k obohacení výtvarných aktivit dětí a lidí zabývajících se výtvarnou výchovou. Jednotlivé nápady jsou zaměřeny na rozvinutí fantazie a realizačních dovedností u oborů a trendů, které jsou aktuálním problémem naší doby (schopnost navrhnout herní prostor, komunikace s výtvarným znakem, schopnost pracovat v týmu, vztah k přírodě na pozadí reálných civilizačních stereotypů - strom, papír atd). Vydání této knihy vycházející z autorových zkušeností je inspirací pro další lidi zabývající se výtvarnými obory.

Prof. Kurt Gebauer (prof. na VŠUP obor sochařství, významný český umělec)

Okruh čtenářů - cílové skupiny

Publikace je určena především pedagogům výtvarné výchovy na základních školách, na základních uměleckých školách i na středních školách, pracovníkům zájmových kroužků a studií, v nichž pracují s dětmi v kategorii od 9 do 18 let a vedou je zde k rozvoji estetického cítění a k citlivému vztahu k životnímu prostředí.

Distribuce knihy

  • prostřednictvím distributorské sítě neziskové organizace TEREZA
  • prostřednictvím nadace NOFE (Nadace na ochranu fauny Evropy při chomutovském zooparku pro který byla realizována řada prací popisovaných v knize včetně zde umístěného zooparku).
  • prostřednictvím vlastních výtvarných a pedagogických aktivit autora

OBSAH KNIHY

ÚVOD

PROJEKT - KDE VZNIKAJÍ ROPÁCI

Rodný kraj ropáků na dosah ruky. Jaké životní potřeby má nově objevený druh zvířete? Výpravy za ropáky. Od modelování malého tvaru k monumentální plastice. Je práce v týmu překážkou? Životní prostředí člověka nebo ropáka? Umíme předvést svoji práci? Shrnutí projektu.

PROJEKT - DĚTI DĚTEM DĚTSKÉ HŘIŠTĚ

OD REALISTICKÉ FORMY K ABSTRAHOVANÉ

Za zvířaty v zooparku. Jak vypadá zubr? Může se stát klokan odpadkovým košem? Posviťte si na žirafu.

OD ABSTRAKTNÍ FORMY K REALISTICKÉ

Individuální abstraktní představy. Průniky do podvědomí. Jak vypadá svět dětí v neznámém světě? Společné abstraktní představy. Individuální versus týmová práce. Zahrajte si ekohry. Abstraktní modely. 0 Jak vymodelovat, co jsme nikdy neviděli. Mezi designem a ekologií. Co dokáže brainstorming. Zvířata zdřevěněla. Transformace řešení. Prezentace práce. Jak daleko je od dětských kreseb k dětskému hřišti? Víme, co je ekodesign? Význam tvořivé práce. Shrnutí projektu.

PROJEKT - SPŘÁTELTE SE SE STROMY

Kolik stromů se skrývá v deseti kilogramech papíru? Meditace se stromem. Je těžké nakreslit strom? Vyrobme si papír. Hledáte klíč k umění? Strom - nejlepší přítel člověka. Poznáte se navzájem? Vegetační rok stromu. Jak se dělají obaly. Nábytek a hračka z kartonu. Unese papír člověka? Zhoupněte se také. Zachráněný strom. Shrnutí projektu. Grafický záznam projektů. (Shrnutí.) Souhrn poznatků a zkušeností z práce na projektu.

KOLEKCE Z TVORBY EKO-DESIGN STUDIA

Naše značka. Co je to tvarová abeceda? Hledáme piktogramy. Člověk přítel psa. Eko - billboardy. Respirátory ninja. Ptačí kolonie. Podepřená planeta. Sešroubujeme Zemi?

VÍKENDOVÝ PROJEKT S RODIČI A DĚTMI - MALUJEME KRAJINU

Krajina (krajinomalba) je příroda se stopami činnosti člověka. Krajina (krajinomalba) je činnost člověka se stopami přírody. Krajinomalba (krajina) je příroda v činnosti člověka.

Všechny ukázky mají přes odlišná výtvarná témata, kterými se zabývají, jeden společný jmenovatel, a tím je snaha o pochopení vzájemných vazeb mezi přírodou, člověkem a tím, co člověk vytváří. Jinými slovy - ekologická výchova prostřednictvím tvořivé práce. Tedy publikace svým inspirativním pojetím, přitažlivá pro výtvarníky, ekology, pedagogy základních i středních škol různého zaměření, ale především pro všechny tvořivě založené lidi. A ještě jeden zajímavý aspekt mají uvedené práce společný. Během šesti let činnosti studia Jiří Janda s žáky uskutečnil (vedle krátkodobých prací) pouze tyto tři rozsáhlejší projekty. Každý z nich však získal v celostátním i mezinárodním měřítku některé z prestižních ocenění dětské tvořivosti se vztahem k životnímu prostředí.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist