Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekofilm 2011 zveřejnil bohatý program

18.09.2011  |  44× přečteno      vytisknout článek

ekofilmDan Bárta, Michael Londesborough, Jaroslav Dušek, Jiří Menzel, Květa Fialová a mnozí další zamíří na začátku října na jih Čech za filmy, besedami, výstavami a dalším programem...

Mezinárodní filmový festival o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm zasáhne ve dnech 3. - 9. října České Budějovice, Třeboň a Český Krumlov. Vstup na akci je opět zdarma.

Letošním symbolem festivalu je rašící jehličnan, protože rok 2011 byl OSN vyhlášen Mezinárodním rokem lesů. "Les je jeden z klíčových ekosystémů naší planety. Jak všichni víme, na péči o něj logicky existuje řada názorů a na toto téma také množství snímků. To jen dokazuje 202 přihlášených a 59 soutěžních filmů letošního ročníku Ekofilmu - u příležitosti Roku lesa se organizačnímu týmu festivalu podařilo získat pestrou a hodnotnou sestavu filmů. Diváci se mají na co těšit," říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Místa konání festivalu

Ekofilm 2011 se bude konat v Českých Budějovicích v Kině Kotva (v sále i kavárně kina), v Akademické knihovně Jihočeské univerzity, na Přírodovědecké fakultě JU, v kavárně Domu knihy Kanzelsberger, v sále Českého rozhlasu U tří lvů a zahájení festivalu také na Náměstí Přemysla Otakara II. Třeboňským centrem dění bude kino Světozor na Masarykově náměstí a Dům přírody Třeboňska. Dějištěm festivalu v Českém Krumlově bude především Městské divadlo, včetně kavárny Antré, Prelatury a Atria (kde se bude konat farmářský trh) a také Kino J&K.

"Těšíme se na všechny, kteří na Ekofilm přijedou, protože ho považují za "svůj" festival. Děláme všechno pro to, aby program i atmosféra letošního ročníku nikoho nezklamaly." zve producent festivalu Jan Fischer.

Kinobus Ekofilmu

I tento ročník navštíví speciálně upravený Kinobus základní školy v jižních Čechách (např. v Chýnově, Nových Hradech nebo Kunžaku). Promítání se navíc dočkají také senioři a mladí pacienti Dětské psychiatrické léčebny v Opařanech.

Zahájení festivalu

Zahájení festivalu proběhne v pondělí 3. října na Náměstí Přemysla Otakara v Českých Budějovicích. Už od 14:00 poběží program pro rodiče s dětmi, v 16:00 bude odstartována cyklojízda na Hlubokou n.Vlt. a zpět, v 18:00 uvede Jaroslav Dušek koncert skupiny The Tap Tap a ve 20.30 proběhne zahájení promítání festivalu v kině Kotva, a to zvláštním uvedením filmu Yanna Arthuse Bertranda O lesech a lidech, který vytvořil pro OSN jako oficiální film pro Mezinárodní rok lesů. Koncertovat budou Swing Trio Avalon a Jakub Šafr.

Soutěž

O Velkou cenu Ekofilmu 2011 se bude ucházet 59 filmů vybraných z celkového počtu 202 přihlášených. V informativní sekci poběží 27 a v sekci filmů na přání 108 filmů. Na festival přihlásilo své filmy 35 zemí z celého světa i tak vzdálených a zajímavých jako Jihoafrická republika, Šalamounovy ostrovy, Nový Zéland, Ekvádor. Nejvíce filmů přihlásilo Německo (48), dokonce více než čeští autoři (46), dále přišlo 14 pořadů z USA a 12 ze Slovenska.

Porota

Filmy bude posuzovat šestičlenná jury v následujícím složení: Americký potápěč a ekolog William Parks, novozélandský režisér Ilja Ruppeldt, Osamu Okamura, architekt, šéfredaktor časopisu ERA21, Dagmar Rajčanová, organizátorka slovenského festivalu Envirofilm, prezidentka Ecomove International, Alice Aronová, filmová publicistka, a David Prudký, filmový producent a publicista. (Původně ohlášený německý filmový historik Hans-Joachim Schlegel se bohužel ze zdravotních důvodů omluvil.)

Odborný doprovodný program

Dan Bárta a Aleš Dolný povedou v úterý 4. 10. seminář Vážky lesů východního Bornea a představí výstavu na téma vážek. Seminář "Péče o lesy v národních parcích ČR" připravuje Radek Drahný, (Správa KRNAP). Roku chemie se bude festival věnovat prostřednictvím odpoledního diskusního bloku Michaela Londesborougha Chemie v akci. Na téma Rok dobrovolnictví připravujeme panel na PřF JU ve čtvrtek 6. 10. Povídání s herečkou Květou Fialovou a režisérem Martinem Slunečkem nejen o seriálu Magické hory v Čechách proběhne v sobotu 8. 10. Tentýž den široká delegace herců a štábu vč. režiséra J. Menzela uvede Vesničku mou střediskovou. Slovenský tvůrce Robert Puchert bude u příležitosti promítnutí svého filmu 10 hodin a 55 minut diskutovat o financování filmů a crowdfundingu. V pátek 7. 10. dopoledne proběhne tradiční údržba Lesa Ekofilmu. O víkendu navíc proběhne v Českém Krumlově u Městského divadla farmářský trh. Na festivalu budou instalovány výstavy Dobrovolnictví v životním prostředí, Krkonošská rašelinka, výstava fotografií studentů a pracovníků PřF JU, fotografie Jiřího Kučery z natáčení filmu Vesničko má středisková, a výstava Dana Bárty a Aleše Dolného Vážky.

Divadelní a hudební doprovodný program

Na festivalu vystoupí Ivan Hlas, Varhan Orchestrovič Bauer, Jazzová sekce OFO a Epoque quartet, Swing Trio Avalon a Jakub Šafr a The Tap Tap. Pilný den bude mít ve čtvrtek 6. 10. Jaroslav Dušek, který se předvede v diskusi Člověk, příroda, živé bytosti a kosmos s Tecciztemocem, mladým umělcem z Mexika o odkazu aztécké duchovní tradice a šamanském nazírání světa. Ten samý den zahraje Co NOVÉHO u výčepu - další variace na úspěšné autorské představení mladých neslyšících lidí s následnou besedou s Jaroslavem Duškem, účinkujícími a diváky nejen o českém znakovém jazyce a kultuře neslyšících. Večer zakončí pořadem Jaro, léto, podzim života...Varhana Orchestroviče Bauera a Jaroslava Duška. Na všechna tato představení je vstup na základě festivalové akreditace. Divadelní představení Pátá dohoda podle předlohy Dona Miguela Ruize s Jaroslavem Duškem, Pjérem La Šéz a Zdeňkem Konopáskem uvidí diváci v Českém Krumlově v pátek 7. 10.

Zakončení festivalu a udílení cen

Závěrečná tisková konference se uskuteční v 17:30 v Českém Krumlově v penzionu Barbakán. Slavnostní zakončení proběhne v sobotu 8. 10 od 19:30 v Městském divadle, kde festival promítne v neděli 9.10. od 9:00 do cca 13:00 i kolekci vítězných filmů.

Soutěže pro diváky

Ekofilm připravil pro svoje diváky letos celou řadu zajímavých soutěží o hodnotné ceny. Příležitost vyhrát iPod Shuffle, Velkou encyklopedii zvířat, DVD s filmy Architekt odpadu a Home a další ceny se nabízí ve fotosoutěži, ve které vybereme nejlepší snímky jakéhokoli jehličnanu, symbolu letošního ročníku festivalu! Ve spolupráci s restauracemi Krčma Barbakán a Life Is Dream bude možné ve festivalové soutěži v ČRo České Budějovice a webovém portálu Topzine.cz. vyhrát 7x večeři pro dva u "festivalového stolu" v těchto restauracích. Na ČRo 1 - Radiožurnálu bude možné vyhrát ubytování v Krumlově na závěrečný víkend festivalu včetně vstupenek na slavnostní večer s předáním cen. V dalších soutěžích bude možné získat balíčky přírodní kosmetiky a další ceny.

Festival dnes vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí ČR. Organizátorem festivalu je občanské sdružení Ekofilm. Další informace najdete na www.ekofilm.cz.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist