Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Hledají se kandidáti na Ropáka a Zelenou perlu

18.03.2012  |  18× přečteno      vytisknout článek

Ekologové přijímají nominace na Ropáka už po dvacáté

Děti Země Brno vyhlašují jubilejní 20. ročník ankety o antiekologický čin Ropák roku a 17. ročník ankety o antiekologický výrok Zelená perla roku. Kandidáty může do 26. března 2012 na jejich adresu či e-mail dz.brno@ecn.cz posílat kdokoliv, pokud uvede jejich jména a důvod navržení, resp. citaci výroku. Formuláře pro vyplnění jsou i na www.detizeme.cz Ropáka 2011 a Zelenou perlu 2011 jako první osoba ve stejném roce získal bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). Výsledky obou anket budou zveřejněny 27. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci v Brně. Anketa Ropák je nejstarší novodobou anketou o nějakou významnou a mediálně známou anticenu!

"Ještě nelze jasně říci, kdo je horkým kandidátem k získání ropáka a zelené perly, protože nominace teprve shromažďujeme, nicméně zatím je nejčastěji navrhován ředitel Správy CHKO a Národního parku Šumava Jan Stráský, který nařídil kácení stromů s kůrovcem u Ptačího potoka loni v létě v parku bez povolených výjimek ze zákona o ochraně přírody a krajiny, což ombudsman ve svém aktuálně týden starém stanovisku označil za fatální porušení zákonů, přičemž zásah policie proti účastníkům blokády prohlásil loni v říjnu plzeňský krajský soud za antidemokratický," říká Miroslav Patrik z Dětí Země Brno.

Na Zelenou perlu 2011 kandiduje Jan Stráský například s těmito dvěma výroky: 1) "Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami." 2) "Kvůli trapnému rámci legislativních možností nemůžeme postupovat čistě racionálně."

U kandidáta na ropáka za rok 2011 je nutné uvést důvod, tzn. prosazovaní nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na realizaci nějaké "antiekologické" stavby. Loni bylo na ropáka nominováno 23 osob. U kandidáta na perlu je nutné uvést jméno autora výroku a jeho text a zdroj. Loni bylo zasláno 54 výroků.

Titul Ropák 2010 získal ministr životního prostředí Pavel Drobil za plán oslabit pravomoce Ministerstva životního prostředí, za podporu vyloučení veřejnosti ze stavebních řízení, za pasivitu schválit novou vyhlášku o kácení mimolesních dřevin podél silnic, za plán přesunout peníze z OP životní prostředí na ekodukty a protihluková opatření podél silnic, za úvahy porušit princip bezzásahovosti v I. zónách NP Šumava, za podporu stavby nových spaloven v ČR, za snahu snížit přísnost České inspekce životního prostředí při udělování pokut, za návrh zařadit výrobu elektrické energie z jaderných elektráren mezi obnovitelné zdroje.

Vítězem ankety Zelená perla 2010 se stal ministr životního prostředí Pavel Drobil, který dne 12. 9. 2010 v článku pro iHNED.cz mj. prohlásil: "Unie by měla přehodnotit svůj vztah k jádru. Bez toho, že jadernou energii prohlásíme za čistý, obnovitelný zdroj, nemáme šanci splnit dvacetiprocentní cíl podílu těchto zdrojů na výrobě elektrické energie, který si Evropa vytýčila."

Galerie ropáků za 19. ročníků
1992 = Július Binder (ředitel bratislavského podniku Vodohospodářská výstavba)
1993 = Václav Klaus (předseda české vlády za ODS) a Vladimír Dlouhý (ministr průmyslu a obchodu za ODA)
1994 = František Benda (ministr životního prostředí za KDS/ODS)
1995 = František Malý (přednosta Okresního úřadu v Berouně)
1996 = Josef Kupec (podnikatel brněnské firmy INVESTprojekt s. s r. o.)
1997 = Stanislav Novotný (generální ředitel Povodí Morava, a. s. v Brně)
1998 = Miroslav Grégr (ministr průmyslu a obchodu za ČSSD)
1999 = Jiří Drda (poslanec za ODS a předseda představenstva liberecké firmy Termizo, a. s.)
2000 = Josef Běle (náměstek ministra životního prostředí za ČSSD)
2001 = Miroslav Beneš (poslanec a místopředseda ODS)
2002 = Pavel Švarc (generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu, a. s. a předseda představenstva Spolany, a. s.)
2003 = Jaromír Schling (poslanec za ČSSD)
2004 = Martin Pecina (náměstek ministra průmyslu a obchodu za ČSSD)
2005 = Vlastimil Aubrecht (poslanec za ČSSD a bývalý zmocněnec vlády ČR pro severozápadní Čechy)
2006 = Martin Říman (ministr průmyslu a obchodu a poslanec za ODS)
2007 = Jiří Hodač (náměstek ministra dopravy)
2008 = Pavel Bém (primátor hlavního města Prahy za ODS)
2009 = Vladimír Tošovský (ministr průmyslu a obchodu)
2010 = Pavel Drobil (ministr životního prostředí)


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist