Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

EU se chystá na jednání o udržitelném rozvoji

29.03.2012  |  25× přečteno      vytisknout článek

EU se chystá na jednání o udržitelném rozvoji

Červnová konference Rio+20 má být největším setkáním v historii OSN. Zaměří se mimo jiné na budování udržitelného hospodářství a vymýcení chudoby.

Jak zajistit všeobecně dostupnou energii, zvýšit udržitelnou výrobu a tzv. zelená pracovní místa, zlepšit zdraví lidí a vymýtit chudobu? Na tyto a další otázky se bude snažit najít odpovědi chystaná konference udržitelného rozvoje Rio+20, která se uskuteční ve dnech 4. - 6. června 2012 v Riu de Janeiru.

Za názvem Rio+20 se skrývá jeden z nejvýznamnějších celosvětových procesů na poli ochrany životního prostředí a udržitelného rozvoje. A Evropská unie chce nadále stát tomuto procesu v čele. Příprava na tento summit proto byla jedním z hlavních témat jednání ministrů životního prostředí, kteří se sešli 9. března 2012 v Bruselu. A ministři se shodli, že konference musí dosáhnout ambiciózních výsledků.

Konference Rio+20 se bude konat u příležitosti 20. výročí Summitu Země, který se uskutečnil v roce 1992. Tehdy se podařilo v Riu de Janeiru úspěšně završit historické setkání, které přispělo k celosvětovému rozšíření myšlenky udržitelného rozvoje, tedy souladu hospodářského a společenského pokroku s plnohodnotným zachováním životního prostředí. Bylo také podnětem pro vlády, mezinárodní organizace, orgány místní samosprávy, podniky, občanské skupiny a jednotlivce k jejímu naplňování.

Nyní, o dvacet let později, se nejvýznamnější světoví představitelé opět pokusí obnovit politický závazek k udržitelnému rozvoji, zhodnotit dosavadní plnění již stanovených cílů a řešit nově vznikající výzvy. Dle odhadů by mohlo jít o zatím největší setkání v historii OSN. Ambiciózní jsou tak i očekávání.

Hlavními tématy konference je dlouhodobé budování udržitelného hospodářství, které umožní vymýcení chudoby, a zlepšení systémů mezinárodní spolupráce. Výstupem Rio+20 má být pravděpodobně politická deklarace vrcholných představitelů států, doplněná přijetím souboru konkrétnějších opatření.

Mezi hlavní priority by měla patřit například všeobecná dostupnost udržitelné energie, zvýšení udržitelné výroby, zvýšení počtu tzv. zelených pracovních míst, zlepšení lidského zdraví a vymýcení chudoby. Přesná podoba konkrétních opatření je zatím předmětem mezinárodních vyjednávání.

Vedle vyjednávaných závěrů skýtá konference příležitost pro zahájení nejrůznějších iniciativ či partnerství, neboť bude také hojně zastoupena občanská společnost.

Je tedy pochopitelné, že se na nadcházející jednání připravují také evropští představitelé. Během březnové Rady se ministři životního prostředí shodli na nutnosti dosažení ambiciózních výsledků v prioritních oblastech, kterými jsou například udržitelné zemědělství, výživa, rybářství, udržitelná města či udržitelné řízení a obnova přírodních zdrojů.

Bude-li politické odhodlání dostatečné pro dosažení výsledků, které ovlivní životy lidí na celém světě, se dozvíme až v budoucích letech. Jelikož se však koncept udržitelného rozvoje netýká pouze politiků, závisí úspěch konference Rio+20 především na občanech.

Další informace:
Závěry Rady pro životní prostředí k přípravě konference Rio+20, 9. března 2012
Oficiální stránky konference Rio+20
Stránky OSN věnované konferenci Rio+20
Udržitelný rozvoj na stránkách MŽP

Kontakt:

Stálé zastoupení ČR při EU
15, rue Caroly
1050 - Ixelles Bruxelles
Belgium
Tel.: +32 2 2139 111
Fax: +32 2 2139 185
E-mail: eu.brussels@embassy.mzv.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist