Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

S podporou Rakouska, USA, Nizozemí, Norska, EU ...

22.04.2012  |  21× přečteno      vytisknout článek

S podporou Rakouska, USA, Nizozemí, Norska, EU ...

Vláda Horního Rakouska se rozhodla podpořit letošní činnost českých nevládních organizací, mezi něž patří Calla - Sdružení pro záchranu prostředí, Hnutí DUHA či Pravoslavná akademie Vilémov. Zmíněné organizace tak získaly 27.000, 17.954 a 10.018 eur na projekty zaměřené na proměnu české energetiky od skanzenu  směrem k evropské podobě.

    Jedná se o podíl na financování širokých aktivit zmíněných občanských sdružení, v případě Cally tvořil hornorakouský podíl v roce 2011 15 % veškerých příjmů, u Hnutí DUHA asi 2 % a u Pravoslavné akademie Vilémov se jedná o 15% příjmů.

   Vedle Rakouska české organizace zabývající se ochranou životního prostředí,  obnovitelnými zdroji energie a celou řadou dalších aktivit vzdělávacího a komunitního charakteru získávají grantovou podporu u americké či nizozemské ambasády a u dalších zahraničních nadací a svoji práci dělají také s pomocí veřejných zdrojů z Evropské unie nebo s využitím prostředků poskytnutých z Norska či Švýcarska.

   Při získávání prostředků ze zahraničí jde vždy o formu soutěže, kdy jsou vybrány ty nejlepší projekty.  Kromě zdrojů ze zahraničí je činnost sdružení financována i českými nadacemi, grantovými programy ministerstev, krajů a měst, individuálními dárci a vlastní činností. Občanská sdružení o svém financování informují na svých webových stránkách a prostřednictvím výročních zpráv.

   Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: "Politici myšlenkově uvízlí v minulém režimu z financování ze zahraničních zdrojů dělají málem podvratnou protistátní činnost. Ochrana životního prostředí a lidské svobody ale neznají hranic. Navíc jde o drobné zlomky částek, které na prosazování svých zájmů vydává ČEZ a další firmy."

  Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl: "Dostali jsme grant na projekt, kterým budeme prosazovat konkrétní opatření, jež vylepší efektivnost české ekonomiky. Nejúčinnější řešení, jak snížit naši závislost na uhelných i uranových dolech, totiž je hospodářství, které bude vyrábět více a zajistí lepší životní standard s menší spotřebou energie. Jde o menší projekt, dohromady jen asi dvě procenta našeho rozpočtu. Loni jsme také měli grant od ministerstva životního prostředí a věru asi nikdo nemá sebemenší podezření, že bychom právě my byli hlásnou troubou ministra Chalupy."

   Roman Juriga z občanského sdružení Pravoslavná akademie Vilémov, které se již jedno desetiletí profiluje svým Centrem pro  aplikaci obnovitelných zdrojů energie dodává: "I když již třetím rokem v České republice probíhá nelítostná mediální kampaň usilující o diskreditaci veškeré ekologické energetiky založené na obnovitelných zdrojích energie, skutečnost je taková, že jenom v uplynulém roce bylo ve světě nainstalováno 27.650 MW výkonu fotovoltaických elektráren a 41.236 MW výkonu elektráren větrných. Tato čísla ukazují, že  energetika ve světě  a v Evropě se  ubírá jiným směrem, než obyvatelstvu tvrdí čeští politici a média."


Kontakty:
Mgr. Roman Juriga, o. s. Pravoslavná akademie Vilémov, tel.: 776 394 637, romanjuriga@centrum.cz
Mgr. Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, tel.: 604 202 470, vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Ing. Edvard Sequens, Calla, tel.: 602 282 399, edvard.sequens@calla.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist