Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

31.05.2012  |  26× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Přesnou kopii jedné ze soch moai z Velikonočního ostrova odhalili včera v Bohdalicích na Vyškovsku. Je vyrobena ze speciálního betonu a měří 3,5 metru. Do dvou let vznikne v režii sdružení Manner archeo-eko-park čítající dvacet soch. Moai budou vyprávět příběh o lidech z Velikonočního ostrova, kteří na něm kvůli stavbě soch vytěžili všechno dřevo, a zcela tak zničili celý svůj ekosystém.

Němci mohou podávat námitky k posudku o dopadech výstavby dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí až do 18. června, tedy o dva týdny déle, než bylo původně plánováno. S odvoláním na vyjádření českého ministerstva životního prostředí to oznámil partnerský úřad v německé spolkové zemi Sasku. Právě její obyvatelé stejně jako občané Bavorska, druhého německého regionu sousedícího s Českem, mohou studii už čtrnáct dní připomínkovat. Vyjádřit se mohli také ostatní sousedé Česka i tuzemské subjekty. Například rakouští odpůrci jaderné energie shromáždili přes 21 500 výhrad.

Návrh přísnějších předpisů pro demontáž lodí - Evropská komise navrhla koncem března nová pravidla, která mají zajistit, aby se evropské lodě recyklovaly jen v zařízeních, která jsou bezpečná pro zaměstnance a šetrná k životnímu prostředí. Každoročně se více než 1000 starých velkých obchodních lodí (například tankerů a kontejnerových plavidel) recykluje na šrot, ale mnoho evropských lodí skončí v nevyhovujících zařízeních na přílivových plážích v jižní Asii. V těchto zařízeních je většinou nedostatečná ochrana životního prostředí a chybějí bezpečnostní opatření nezbytná pro zpracování nebezpečných materiálů, které se nacházejí v lodích na konci životnosti. Mezi ně patří azbest, polychlorované bifenyly (PCB), tributylcin a ropné kaly. Důsledkem je vysoký počet úrazů, zdravotní rizika pro zaměstnance a značné znečištění životního prostředí.

Výmluvy, mlžení, paragrafy... Odměny úředníků zůstávají tajné
Podle soudu zákon nepřipouští výjimky: veřejné jsou platy všech zaměstnanců bez ohledu na funkci. "Platí to pro všechny příjemce veřejných peněz," potvrzuje i autor rozsudku, soudce Jiří Gottwald.
Jedním z přístupů úřadů je dělat, jako že tento rozsudek neexistuje. Mluvčí Českého báňského úřadu ve svém na stránku a půl dlouhém vyjádření vyjmenovává, co vše mají náměstci úřadu na starosti, a připojí v závěru i pozdrav "Zdař Bůh". Ovšem o konkrétních částkách platu a odměn nepadne i přes výslovnou žádost ani slovo.
Nebo naopak odpověď obsahuje čísel spoustu, byť žádné se netýká peněz. Jako když odpovídá mluvčí České inspekce životního prostředí. Doslova uvádí: "Všichni zaměstnanci jsou odměňováni a řídí se zákonem 262/2006 Sb., nařízením 564/2006 Sb. ve znění nařízení vlády č. 130/2009 Sb. a č. 381/2010 Sb., nařízením vlády 222/2010 Sb. a nařízením vlády č. 567/2006."

Stezka železné opony / EuroVelo 13 byla hlavním tématem letošní mezinárodní cyklojízdy s názvem Týden na kole, kterou v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole organizovala Nadace Partnerství. Mezi 25. a 30. květnem se v pelotonu na 400km trase z dolnorakouského Gmündu do jihomoravských Vranovic vystřídalo celkem 50 cyklistů z ČR a Rakouska. Objevili se v něm i rakouští a čeští politici, kteří poprvé vyzkoušeli nově navrženou trasu stezky.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist