Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vodafone buduje zelené kanceláře

01.11.2012  |  52× přečteno      vytisknout článek

Vodafone buduje zelené kanceláře

Vodafone je první velkou firmou v České republice, která v květnu 2010 získala od Ministerstva životního prostředí ekoznačku Ekologicky šetrná služba. A jsme na to náležitě hrdí.

Ekoznačka

Získat certifikaci ekoznačky znamená splnit náročná, povinná i volitelná, kritéria na ozelenění kancelářského provozu. Zatím se nám to povedlo pro naše sídlo na Vinici. Plánujeme Ekoznačku rozšířit i na další naše provozovny. Pro spotřebitele je Ekoznačka signál, že ze služeb Vodafone nevznikají nadbytečné odpady, že služby nadměrně nezatěžují životní prostředí a že si Vodafone vybírá ekologičtější alternativy na trhu.

Na Vinici jsme dosáhli minimálně 80% podílu svítidel v energetické třídě A, tiskneme na recyklovaný nebělený papír, a to oboustranně, nastavili jsme důsledně úsporné režimy kancelářské techniky a počítačů, nepoužíváme výrobky na jedno použití, šetříme vodou a při úklidu využíváme ekologicky šetrné čisticí prostředky a postupy řady Johnson Diversey.

Více čtení o značení ekologicky šetrných výrobků na na www.ekoznacka.cz.

Co přesně děláme v našich "zelených" kancelářích?

 • snižujeme spotřebu vody
 • důsledně třídíme čtyři složky odpadu
 • omezili jsme používání výrobků na jedno použití - plastové kelímky nahradili skleničkami
 • snažíme se využívat látek, které jsou méně nebezpečné pro životní prostředí
 • při úklidu používáme ekologicky šetrné čisticí prostředky a postupy řady Johnson Diversey
 • vyřazujeme z našeho provozu výrobky z PVC
 • tiskneme oboustranně na recyklovaný nebělený papír
 • většinu svítidel máme v nejúspornější třídě A
 • kancelářská technika a počítače jsou nastavené na přechod do úsporného režimu, pokud se nepoužívají
 • všecky elektrospotřebiče nakupujeme v nejúspornější energetické třídě
 • snažíme se zhasínat světla, zbytečně neklimatizovat
 • využíváme obnovitelné zdroje energie

Zbavujeme se PVC

PVC (polyvinylchlorid) je plast, jehož celý životní cyklus - výrobu, používání i likvidaci - provází toxické látky, z nichž mnohé jsou karcinogenní, způsobují poruchy reprodukce, vrozené vady či poškozují imunitní systém. Celkový dopad na lidské zdraví záleží také na jejich koncentracích a době, po jakou jsme působení těchto látek vystaveni.

Výroba PVC začíná elektrolýzou chloridu sodného za vzniku chlóru. PVC se v ČR vyrábí ve Spolaně Neratovice zastaralou technologií za použití rtuti. Protože je PVC v surové podobě tuhá a křehká látka, musejí se do něj přidávat různá aditiva - ať už těžké kovy, jako kadmium, olovo, či změkčovadla (ftaláty). Čím je PVC více ohebné a pružné, tím více obsahuje změkčovadel (ftalátů a dalších látek). Ftaláty nejsou v PVC pevně vázány a během používání se uvolňují do prostředí (např. vypařování z PVC podlahových krytin nebo vnitřního vybavení aut) nebo přímo do lidského těla (např. ve zdravotnictví nebo v případě hraček). V závěrečné fázi PVC - při jeho spalování - dochází k úniku toxických látek do prostředí - vznikají dioxiny, hexachlorbenzen a polyaromatické uhlovodíky a unikají do prostředí těžké kovy, které byly přidány na začátku. PVC se nám tak jen promění na jiné toxické látky, které se pak objeví v ovzduší, v popílku končícím na skládce, ve vodě či v půdě. PVC se nedá prakticky recyklovat - nedávejte jej do separovaného plastu, protože by znemožnil jeho recyklaci.

Jak se vyhnout PVC?

 • Kupujte-li něco z plastu (z umělé hmoty), podívejte se, z jakého materiálu je daný výrobek vyroben. Na obalech zpravidla najdete označení - trojúhelník a číslo nebo slovní označení. PVC má č. 3 nebo označení V, příp. PVC.
 • Není-li to na výrobku uvedeno, zeptejte se prodavače nebo výrobce. Jste zákazník a máte plné právo vědět, jaký výrobek si kupujete.
 • Zjistíte-li, že jste narazili na PVC, podívejte se po alternativách. To mohou být jiné materiály - především přírodní (sklo, látky, dřevo), méně závadné (dlaždičky, korek), ale i jiné druhy plastů. Nejlepší alternativou z plastů jsou polypropylén a polyethylen.
 • Na stránkách www.pvc.arnika.org najdete příklady některých běžných alternativ. Objevíte-li sami další, kterou byste chtěli doporučit ostatním, obraťte se na sdružení Arnika.

Co chceme?

 • Chceme zvýšit míru třídění odpadů a rozšířit počet složek tříděného odpadu.
 • Chceme i nadále snižovat používání papíru v našich komunikačních kanálech.
 • Chceme i nadále nahrazovat používané výrobky ekologicky šetrnými; chceme úplně vyřadit PVC z našeho provozu.

Čeho jsme dosáhli?

 • Díky náhradě jednorázových kelímků skleničkami jsme ušetřili tisíce korun ročně za plastové kelímky.
 • Úsporný režim našich počítačů a tiskáren ročně ušetří přes milión korun na elektrické energii a také přes 130 tun CO2.
 • Značné úspory energie a tedy i peněz nám přinesla zrychlená výměna žárovek za úsporné zářivky, případně i LED diody na pilotních místech.

ZDROJ: Vodafone


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist