Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Besedy ekologických večerů 2012 na Sluňákově

11.11.2012  |  36× přečteno      vytisknout článek

Besedy ekologických večerů 2012 na Sluňákově

Sluňákov - centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.

Pořádá

EKOLOGICKÉ VEČERY v Divadle hudby

Podpora: Ministerstvo životního prostředí z Revolvingového fondu na podporu udržitelného rozvoje, Olomoucký kraj, Statutární město Olomouc, Skanska, a.s.,

Odbor životního prostředí a Oddělení odpadového hospodářství OŽP MmOl.

www.slunakov.cz

středa, 14. listopadu 2012 18.00

Divadlo hudby Olomouc

(Pozor, změna termínu oproti tištěnému programu)

LOVNÁ ZVĚŘ A DOMESTIKOVANÁ ZVÍŘATA V DĚJINÁCH ČLOVĚKA

MARTIN HOLUB

Lovná zvěř a následně i domestikovaná zvířata byla po většinu času nedílnou součástí každodenního lidského života. Jejich pozůstatky při archeologických nálezech přináší nejen mnoho zajímavých informací ze života našich předků, ale i o jejich tehdejším životním prostředí.

Mgr. Martin Holub se narodil roku 1977 ve Skalici na Slovensku. Studoval na katedře geologie PřF MU v Brně, kde se jeho hlavním oborem stala paleontologie. Zde se zaměřil na roli lovné zvěře v nejstarších lidských dějinách - zejména na aspekty související s jejím lovem. Toto multidisciplinární téma se stalo i hlavním tématem pro jeho následující doktorské studium na Ústavu antropologie PřF MU v Brně, kde působí dodnes. Věnuje se rovněž experimentální archeologii, kterou přednáší nejen na PřF MU, ale i na Katedře historie FF UP, kde vyučuje rovněž zvířecí osteozoologii. Jako paleontolog specializující se na kvartérní faunu působí také od roku 2006 v nestátní neziskové organizaci Labrys o.p.s, Praha, která sporupracuje s řadou archeologických institucí v ČR a to včetně AC Olomouc. Program je uváděn v rámci večerů o archeologii Moravy, historii Olomouce a jejího okolí, které připravuje Pavlína Kalábková z UP v Olomouci.

!!! POZOR ZMĚNA PLÁNOVANÉHO TERMÍNU !!!

pátek, 30. listopadu 2012 18.00

Divadlo hudby Olomouc

ENVIRONMENTÁLNÍ KONTEXTY

ÚPADKU CIVILIZACÍ

LUBOR KYSUČAN

Devastace životního prostředí a s ní spojené ekonomické a sociální krize přispěly k zániku řady vyspělých civilizací starověku. Přednáška a následná diskuse budou sledovat dějiny starověkých ekologických krizí v sociálně-ekonomických souvislostech a jejich dopad na stabilitu starověkých civilizací (Egypt, Přední východ, předkolumbovské civilizace Latinské Ameriky, Řecko, Řím) se zvláštním zaměřením na pozdní antiku a zánik Západořímské říše. tranou zájmu nezůstanou ani dobové pokusy o ochranu přírody (náboženská tabu, "zelené" zákonodárství) a environmentální myšlení obsažené v antické filozofii a náboženství. Pozornost bude věnována také výkladu dobových písemných a archeologických pramenů i aktuálních poznatků environmentální historie.

Doc. PhDr. Lubor Kysučan, Ph. D. vyučuje na Katedře klasické filologie Filosofické fakulty Univerzity Palackého a externě také na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií v Brně. Je autorem odborných monografií i populárně-vědných knih, učebnic, výukových filmů a překladů. Z akademické půdy občas rád prchne do reality práce v neziskových organizacích a od starověkých dějin do míst, kde se může dotknout dějin přítomnosti a budoucnosti. Účastnil se několika humanitárních a pozorovatelských misí. V roce 2010 vydal mimořádně zajímavou knihu "Oni a my. Dvanáct neodbytných otázek mezi antikou a postmodernou".


úterý, 4. prosince 2012 20.00

Divadlo hudby Olomouc

SLUŇÁKOVSKÉ DVACETINY

a zakončení roku 2012

ALEŠ DOLNÝ a VLADIMÍR VÁCLAVEK

20:00 Sluňákov a Projekt Dům přírody Litovelského Pomoraví

20:15 Přednáška Aleše Dolného

21:00 Koncert Vladimíra Václavka s autorským čtením z jeho knihy Neviditelný svět

Po koncertě pro přeživší: Vladimír Václavek o šamanismu.

Komponovaný pořad o vztahu člověka a přírody.

S účastí zoologa Aleše Dolného a koncertem Vladimíra Václavka.

Vladimír Václavek se narodil v roce 1959 v Rýmařově. Patří k nejvýznamnějším postavám tzv. "brněnské alternativní scény". Jeho hudební start je spojen s Ivou Bittovou, Pavlem Fajtem a Josefem Ostřanským, se kterými se setkal v kapele Dunaj. Tehdy hrál na baskytaru, od které přešel ke kytaře. Od poloviny devadesátých let prochází kapelami E a Domácí lékař a také debutuje svým sólovým albem Jsem hlína, jsem strom, jsem stroj. V této době také zakládá moravsko-japonsko-francouzské seskupení Rale, se kterým natočil tři úspěšná alba, na nichž je slyšet šelest šesti jazyků a inspirace kulturami několika kontinentů. V roce 1997 vydává společně s Ivou Bittovou nezapomenutelné dvojalbum Bílé inferno. Společně s hostujícími muzikanty z tohoto alba zakládá téměř jazzové seskupení Čikori. V současnosti si můžete poslechnout Vladimíra mimo svého sólového programu ve dvou živých formacích V.R.R.M. a v česko-německém Klar.

RNDr. Aleš Dolný, Ph.D. se narodil v roce 1966. Zoolog žijící na Ostravsku. V roce 1990 absolvoval obor systematická biologie a ekologie na Přírodovědecké fakultě UP v Olomouci, kde o devět let později také obhájil svou dizertační práci. Profesně působí jako odborný asistent na Přírodovědecké fakultě OU v Ostravě, kde přednáší obecnou ekologii a ochranu přírody. Jeho výzkum je orientován na bioindikaci antropogenních vlivů pomocí hmyzu (vážky, brouci) a význam postindustriálních biotopů. Jako hlavní autor připravil s fotografem vážek Danem Bártou obsáhlou monografii Vážky České republiky (2008). www.vaclavek.eu


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist