Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vláda schválila zprávu MŽP o životním prostředí v roce 2011

14.12.2012  |  zdroj: ČTK  |  16× přečteno      vytisknout článek

Vláda schválila zprávu MŽP o životním prostředí v roce 2011

V roce 2011 se snížila zátěž životního prostředí v České republice. Výroba technologicky vyspělejších produktů totiž měla nižší nároky na energie, a vznikalo tak také méně emisí. Kromě jiného to plyne ze Zprávy o životním prostředí v ČR v roce 2011, kterou vypracovalo ministerstvo životního prostředí a dnes podle informací ČTK schválila vlády.

    Životní prostředí však ovlivnila nejen klesající energetická a materiálová náročnost hrubého domácího produktu. Na stavu životního prostředí se totiž projevilo i snižování výrobních nákladů spojené s přetrvávající hospodářskou stagnací a úsporami v domácnostech, stojí ve zprávě.

    Poklesl objem škodlivých látek vypouštěných do ovzduší, především emisí oxidů dusíku a těkavých organických látek, stojí v materiálu. Projevila se na tom skutečnost, že lidé jezdí v modernějších autech s nižší spotřebou a zároveň objem osobní dopravy nenarůstal. U té nákladní je to ale naopak: roste a navíc vozový park je čím dál tím zastaralejší.

    Setrvalý trend nižší spotřeby vody vedl k nižšímu množství odpadů vypouštěných do vodních toků, velký podíl odpadních vod navíc prochází čistírnami, takže znečištění potoků a řek loni klesalo.

    Díky zájmu obyvatel o bioprodukty rostla plocha ekologicky obdělávané zemědělské půdy. Narůstal také podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie a zvyšovala se recyklace odpadů a obalů.

    Se znečištěným ovzduším souvisí stále vysoký podíl fosilních paliv na výrobě energie, který meziročně klesá jen mírně. Emise do ovzduší produkované velkými podniky byly ve větší míře redukovány. Přetrvává však vliv emisí z domácích kotlů.

    Dopravní infrastruktura spolu se zábory zemědělské půdy zástavbou narušují strukturu a funkci krajiny, píše se ve zprávě pro vládu. Zatížení ekosystémů působením přízemního ozonu a nevhodná druhová skladba lesních porostů s převahou monokultur jsou důvodem špatného zdravotního stavu lesů, které pak nejsou schopny odolávat negativním vlivům.

    Problémem jsou podle zprávy také ekologické zátěže, jejichž odstraňování je časově a finančně náročné.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist