Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Praha vyhlašuje Prameniště Blatovského potoka přírodní památkou

20.08.2009  |  160× přečteno      vytisknout článek

Praha vyhlašuje Prameniště Blatovského potoka přírodní památkou

K dosavadním 88 zvláště chráněným přírodním územím v Praze přibude Prameniště Blatovského potoka v Klánovicích. Rozhodla o tom dnes městská rada, když schválila nařízení o vyhlášení přírodní památky Prameniště Blatovského potoka a stanovení jejích bližších ochranných podmínek.
Památka leží v katastrální území Klánovice, v lesním komplexu Klánovického lesa. Chráněné území má rozlohu přibližně 5 hektarů. "Jedná se o první přírodní památku vyhlášenou městem po roce 1989 a zároveň o první z řady plánovaných chráněných území na základě městem schválené Koncepce ochrany přírody a krajiny v hlavním městě Praze. Toto území je cenné především svým mokřadním charakterem s výskytem vzácných bezobratlých živočichů a hub," uvedl radní hl. m. Prahy Petr Štěpánek.

Rašelinná březina, která je předmětem ochrany přírodní památky, je v rámci území hlavního města  unikátním  společenstvem, které je citlivé na nežádoucí obohacování živinami z okolního prostředí, způsobenou především hnojivy. Jeho zdejší existence a současný stav je zajištěn polohou uprostřed velkého lesního komplexu, který ho izoluje od zemědělské krajiny. "Důvodem vyhlášení zvláště chráněného území je zachování tohoto z ekologického hlediska velmi cenného území a jeho ochrana před možnými negativními zásahy," dodal radní. Současně s návrhem vyhlášení je zpracován plán péče pro navrženou památku pro období 2009 - 2018.

Na území hl. m. Prahy je nyní zajištěna legislativní ochrana 88 maloplošných zvláště  chráněných území, která jsou vyhlášena za přírodní památku nebo přírodní rezervaci. Do těchto zvláště chráněných území je zahrnuto také 7 národních přírodních památek. Na území Prahy je zároveň zřízeno 11 přírodních parků. Současně je provedena registrace 24 významných krajinných prvků, zejména botanicky cenných. Na území Prahy se vyskytuje také několik desítek památných stromů. Památné stromy jsou vyhlašovány jako jedinci, skupiny nebo stromořadí. K dnešnímu dni je jich 176 jedinců. V rámci vytvoření soustavy Natura 2000 je vládním nařízením schváleno na území hlavního města 8 evropsky významných lokalit.

Faktografie:
Blatovský potok:
Délka toku: cca 2 km.
Povodí: cca 6,5 km2.
Blatovský potok má dva prameny jihozápadně od Klánovic. Jižně od Újezda nad Lesy ústí zprava do Běchovického potoka. Protéká jezírkem Na Planinách a Klánovickým lesem. Protéká katastry Horní Počernice (západní pramen), Klánovice a Běchovice.

http://praha.zeleni.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist