Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Lesy ČR dostaly od ČIŽP pokutu za poškození přírody

15.04.2011  |  61× přečteno      vytisknout článek

Lesy ČR dostaly od ČIŽP pokutu za poškození přírody

Ostravský oblastní inspektorát ČIŽP uložil Lesům ČR, s.p., pokutu ve výši 150 000 Kč za poškození přírody ve zvláště chráněném území, a za provedení nepovolených rozsáhlých terénních úprav bez závazného stanoviska orgánu ochrany přírody.

Státní podnik porušil zákon tím, že v srpnu až v říjnu 2008 nechal vybudovat ve 2. zóně CHKO Beskydy, k.ú. Nový Hrozenkov, dvě komunikace o délce 250 a 150 metrů za účelem přibližování dříví v lese. Při budování těchto komunikací odkopal dodavatel prací pomocí rypadla 560 m3 zeminy a odstranil 60 ks pařezů. Tímto zásahem došlo k poškození lesního biotopu a k negativnímu ovlivnění vodního režimu lokality.

Českou inspekci životního prostředí na provedený zásah upozornilo občanské sdružení. Inspektoři následně provedli na místě sérii kontrol, na základě kterých, zahájili s dodavatelem i zadavatelem prací správní řízení o uložení pokuty .

Při stanovení výše pokuty ČIŽP přihlédla ke skutečnosti, že činnost byla prováděna v lokalitě, která byla pro svou vysokou přírodní hodnotu zařazena do 2.zóny CHKO Beskydy a do ptačí oblasti Horní Vsacko. Lokalita je také biotopem řady zvláště chráněných druhů živočichů a navíc typ lesního porostu ( Květnatá bučina), je jedním z předmětů ochrany Evropsky významné lokality Beskydy. Podle ČIŽP si Lesy ČR, s.p. měly být vědomy, že v této lokalitě existují poměrně velká omezení podle zákona o ochraně přírody a krajiny a ke zřízení komunikací musí být udělena výjimka ze zákazů u zvláště chráněných živočichů a výjimka ze zákazu ve zvláště chráněných územích.

Inspekce po provedeném správním řízení uložila dodavateli prací pokutu ve výši 50 000 Kč a zadavateli prací, Lesům České republiky,s.p., pokutu ve výši 150 000 Kč, protože byly za předmětné protiprávní jednání primárně odpovědné. Lesy České republiky,s.p., se proti rozhodnutí ČIŽP odvolaly k MŽP, které odvolání zamítlo a potvrdilo rozhodnutí inspekce, které je v současné době pravomocné.

Ivana Awwadová
Zdroj: ČIŽP


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist