Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Tatry po 7 letech: jak Češi pomohli jejich přirozené obnově

14.06.2011  |  110× přečteno      vytisknout článek

Tatry po 7 letech: jak Češi pomohli jejich přirozené obnově

Před sedmi lety se přes Vysoké Tatry přehnal ničivý vítr, který zpustošil čtvrtinu rozlohy Tatranského národního parku a jeho další čtvrtinu poškodil. V sobotu 11. června 2011 proběhlo nedaleko Štrbského plesa slavnostní otevření naučného chodníku Rakytovské plieska. Chodník umožňuje návštěvníkům Tater seznámit se s odstupem času s dopadem kalamity na tatranský les a různými možnostmi jeho obnovy. Otevření se zúčastnili nejen ředitel Tatranského národního parku a slovenští odborníci, ale také zástupci české Nadace Partnerství, která hned po kalamitě zorganizovala v ČR na pomoc postiženým Tatrám veřejnou sbírku.

Na podporu obnovy Tater vzniklo několik finančních sbírek, do kterých přispěli jednotlivci, firmy i instituce. Patřil mezi ně také Fond Tatry založený slovenskou Nadací Ekopolis, jehož cílem bylo podpořit projekty zaměřené na citlivou obnovu tatranské krajiny a lesů, a to v praktické i vzdělávací rovině. Nejvýznamnějším přispěvatelem do Fondu Tatry byla brněnská Nadace Partnerství. V České republice zorganizovala v roce 2004 veřejnou sbírku, kde jednou z možností podpory bylo zaslání dárcovských SMS. Kromě toho, že se Sbírka pro Tatry se stala vůbec nejúspěšnější SMS sbírkou od začátku fungování projektu DMS, se v ní celkově podařilo vybrat přes 11,5 milionů korun. Na Slovensku byla největším podporovatelem Tatrabanka, a.s.

"Reakce Čechů na katastrofu byla okamžitá a velmi spontánní. Během jednoho měsíce se nám podařilo shromáždit 11 milionů korun. Pro realizaci naší pomoci byla klíčová spolupráce s Nadací Ekopolis," uvedl ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata. Následovaly rozsáhlé práce na odstraňování škod na budovách, infastruktuře a především v lesích. Tyto práce provázela bouřlivá společenská diskuze, která se týkala především metod obnovy lesa v národním parku a dalšího rozvoje Tater.

Díky Fondu Tatry byl prostor věnován také přirozené obnově lesa s ponecháním padlých stromů na místě. Nejvýznamnější aktivitou fondu byla podpora revitalizace lesů v lokalitě pod Jamským plesem a okolo Rakytovských pliesok. V tomto jedinečném projektu spojili své síly a vědomosti vlastníci lesů, odborné lesnické instituce i nevládní organizace. Na území s celkovou rozlohou cca 250 ha dostali šanci samoobnova lesa s ponechanou kalamitou i umělé zalesnění po odtěžení padlých stromů. Z Fondu Tatry byl podpořen vznik naučné stezky Rakytovské plieska, na které mohou návštěvníci porovnat oba přístupy.

"Z výzkumů, které provádíme, je zřejmé, že podmínky pro růst nového lesa jsou příznivější v místech, kde se ponechaly vyvrácené stromy. Proto je potřeba ocenit, že se finanční prostředky ze sbírky pro Tatry věnovaly na nevytěžení padlých stromů," řekl Ing. Milan Zemko z Národního lesnického centra.


"Problém Tater není kalamita přírodní, ale kalamita v myšlení lidí. Ta je příčinou, že nám Tatry odcházejí," uzavřel bývalý ředitel Tatranského národního parku Tomáš Vančura jako narážku na rozsah současných investic do neregulovaného turistického ruchu v národním parku.

Kontakt: Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství, miroslav.kundrata@nap.cz, 606 763 116


Foto 1: Ředitel slovenské Nadace Ekopolis Peter Medveď u cedule, kterou začíná nově otevřený naučný chodník Rakytovské plieska.

www.nadacepartnerstvi.cz

Foto 2: Bývalý ředitel Tatranského národního parku Tomáš Vančura vysvětluje aktuální stav ochrany přírody v TANAPu.

www.nadacepartnerstvi.cz

Foto 3: Vysoké Tatry

www.nadacepartnerstvi.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist