Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Sokoli v Českém Švýcarsku vyvedli rekordní počet mláďat

10.09.2011  |  45× přečteno      vytisknout článek

Sokoli v Českém Švýcarsku vyvedli rekordní počet mláďat

Rekordní počet 21 mláďat vyvedli letos sokoli stěhovaví v širší oblasti Českého Švýcarska, tedy na území národního parku České Švýcarsko a přilehlé chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Sokoli obsadili deset teritorií, čímž téměř naplnili kapacitu území. Sedm hnízdění bylo úspěšných, dvě patrně z přirozených příčin neúspěšná, jeden pár ještě zřejmě nedosáhl pohlavní zralosti.

"Hnízdění měla šanci na úspěch také díky dočasným uzavírkám hnízdních lokalit. Toto opatření chrání hnízdící ptáky před rušením ze strany člověka v době, kdy jsou obzvláště citliví. I zdánlivě drobné vyrušení může mít fatální následky v podobě zastydlých vajec nebo mláďat uhynulých hlady," říká Pavel Benda, ředitel Správy NP České Švýcarsko, a dodává: "Velice nás těší, že lidé dočasné uzavírky respektují, a tím vydatně pomáhají ochraně vzácných ptačích druhů."

Sokol stěhovavý je v Českosaském Švýcarsku reintrodukovaným druhem, tedy druhem, kterého člověk svou činností v sedmdesátých letech minulého století nejprve vyhubil, a po několika desetiletích přistoupil k nápravě této chyby opětovným vypouštěním sokolů do volné přírody. Díky intenzivní spolupráci správ NP České a Saské Švýcarsko, CHKO Labské pískovce, ale také Českého horolezeckého svazu v oblasti ochrany a monitoringu sokolů je reintrodukční program úspěšný a České Švýcarsko má největší populaci sokolů stěhovavých v České republice.

Tato populace je také základem pro další šíření druhu nejen v České republice, ale také za jejími hranicemi. Díky kroužkování některých mláďat na hnízdech má správa parku poznatky o hnízdění sokolů z Českého Švýcarska například v polských Górach Stolowych, v Žitavských horách v Sasku, ale také ze severu Itálie.

"Reintrodukční programy patří spolu s potlačováním agresivně se šířících druhů ke stěžejním úkolům naší ochrany přírody," míní ředitel Správy NP České Švýcarsko Pavel Benda, a dodává, že v případě sokolů stěhovavých probíhá reintrodukce mimořádně slibně. Správa parku proto pracuje a spolupracuje také na dalších reintrodukčních programech, případně je pro budoucnost připravuje. To je případ probíhajících snah o návrat lososa obecného a střevle potoční, či připravovaných programů pro tetřeva hlušce nebo jeřábka lesního. Z rostlinné říše se pak především jedná o jedli bělokorou, ale třeba také o třešeň ptačí.

Do některých reintrodukčních programů se může zapojit také veřejnost

Stále častěji reintrodukční programy přestávají být jen záležitostí státní ochrany přírody, pomáhají také zájmová sdružení či přímo veřejnost. Takovým programem je například Návrat lososů spuštěný Správou Národního parku České Švýcarsko ve spolupráci s českým rybářským svazem a norskou značkou konzervovaných ryb King Oscar.

"Projekt se neustále rozvíjí i díky veřejnosti. Toto propojení podle nás ukazuje směr, kterým by se do budoucna měla ochrana přírody ubírat. Každý adoptivní rodič malého lososa se nyní může těšit také na malé překvapení," říká zástupce King Oscar pro střední Evropu, Radek Hovorka.

Veřejnost může zasláním dárcovské SMS adoptovat malé lososy, které správa parku společně s dobrovolníky na podzim vypustí do říčky Kamenice v národním parku České Švýcarsko.

Lidé mohou svého lososa adoptovat zasláním SMS ve tvaru DMS(mezera)NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. Cena dárcovské SMS je 30 Kč, projekt Návrat lososů obdrží 27 Kč. Službu DMS provozuje Fórum dárců. Technicky zajišťuje ATS Praha. Více informací najdou dárci na internetových stránkách projektu www.navratlososu.cz a na www.darcovskasms.cz.


Tomáš Salov
tiskový mluvčí a vztahy s veřejností
Pražská 52
407 46 Krásná Lípa

Tel.: +420 412 354 049
GSM: +420 737 276 865
Mail: t.salov@npcs.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist