Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Noční motýli - skrytí obyvatelé národního parku Podyjí

28.11.2012  |  129× přečteno      vytisknout článek

Noční motýli - skrytí obyvatelé národního parku Podyjí

Noční motýli - skrytí obyvatelé národního parku

Přes den je díky krycímu zbarvení jen těžko rozeznáte od kůry stromů nebo listů, v noci ovládnou oblohu Podyjí. Nočních motýlů zde žije více než třináct set druhů. Ten největší má rozpětí křídel až šestnáct centimetrů a po setmění létá pravděpodobně i kolem vašeho domu.
prastevnik kostivalovy
Přástevník kostivalový (Callimorpha quadripunctaria) patří k menšímu počtu druhůnočních motýlů, které jsou aktivní i za dne. V Podyjí jej potkáte celkem běžně od konce června v lesích, zejména na pasekách a podél lesních cest, nebo okraji vřesoviště a na loukách.
Motýli patří k nejbohatším skupinám hmyzu. Mezi zhruba sto dvaceti tisíci popsanými druhy najdeme nepřebernou škálu tvarů, barev i způsobů života. Ačkoli si běžný člověk nejčastěji vybaví například babočku, běláska nebo otakárka, naprostou většinu druhové bohatosti motýlů tvoří druhy s noční aktivitou.

Těm se někdy říká nepřesně můry, což je ovšem jen jedna z čeledí nočních motýlů. Logicky právě noční motýli jsou dnes v popředí zájmu mnoha badatelů, neboť jejich říše nabízí široké pole nových objevů.

Vzhledem k velkému významu motýlů v ekosystémech věnovala Správa Národního parku Podyjí v posledních letech zvýšenou pozornost výzkumu, který by přinesl nejen souhrnné informace o celkové druhové bohatosti, ale i odborný "návod", jak s touto pestrostí nakládat z hlediska ochrany přírody.

Menší průzkumy amatérských i profesionálních entomologů vyústily v rozsáhlý projekt, který by měl zásadním způsobem posunout naše poznatky o motýlech. Poslouží jako základní stavební kámen pro další výzkumy, které mohou v průběhučasu sloužit ke sledování proměn motýlí fauny.

Pro představu o druhové bohatosti Podyjí je možné uvést, že dosud zde odborníci identifikovali čtrnáct set dvacet druhů motýlů. Z toho je asi sto druhů denních motýlů, asi čtyři sta devadesát druhů tvoří drobní motýli (například moli) a asi osm set třicet druhů jsou velké druhy nočních motýlů.
Vzácný výskyt
Za zmínku stojí čtrnáct druhů, které u nás nenajdete nikde jinde než v Podyjí. Pro dalších několik desítek je Podyjí nejvýznamnějším útočištěm a jinde se vyskytují jen velmi vzácně.

Přímo z Podyjí byly též popsány dva zcela nové, pro vědu dosud neznámé druhy.
Zmíněný výzkum přinese jistě ještě celou řadu nových údajů, bohužel zaznamená i svědectví o mizení některých citlivých druhů. Faktem je, že způsob života většiny druhů, stejně jako důvod jejich šíření nebo úbytku zůstává velkou neznámou.

Jedním z nejvýznamnějších druhů zjištěných v roce 2010 ojedinělým nálezem byl plavokřídlec Mythimna andereggii. Patří do čeledi můrovitých a zajímavé na něm je to, že se jedná o vysokohorský druh, běžný například na loukách v Alpách. Přitom ho odborníci nalezli na vřesovišti poblíž Hnanic. V teplé, suché oblasti v nezvykle nízké nadmořské výšce.

Tento druh byl znám z Pyrenejí, Alp, Balkánu, Uralu, Kavkazu a střední Asie. Všude kopíruje rozsáhlé horské komplexy. V nízkých polohách se stepní vegetací ho přírodovědci identifikovali jen na jižním Uralu.
Zajímavý nález
Plavokřídlec byl u nás poprvé zjištěn v Novohradských horách a na Šumavě, kam se nejspíše dostal z rakouských Alp.
Je to jeden z nejzajímavějších nálezů v rámci monitoringu motýlů pomocí světelného lapače, který na vřesovišti v lokalitě Staré vinice probíhá již několik let.

Podyjský plavokřídlec byl čerstvě vylíhnutý jedinec. To vylučuje zalétnutí ze vzdálenějšího místa. Nejbližší známá lokalita v Novohradských horách je vzdálena vzdušnou čarou přes sto kilometrů.

Neméně zajímavý byl i nález píďalky kohoutkové (Perizoma affinitata). Opět se jedná o horský, chladnomilný druh, který vědci objevili tentokrát v meandru Dyje okolo Šobesu. Existence těchto horských druhů v jinak teplé a suché oblasti je možná patrně díky specifickým mikroklimatickým podmínkám kaňonu Dyje. Podobné příklady horských druhů zde najdeme i v říši rostlin, brouků nebo dvoukřídlých.

Správa Národního parku Podyjí brzy vydá barevný leták věnovaný přímo motýlům. Odbornější zájemci o přírodu jistěocení připravovanou obsáhlou knihu "Motýli Podyjí".


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist