Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nový partnerský časopis - Zpětný odběr

16.07.2009  |  146× přečteno      vytisknout článek

Výběr z čísla 2/2009

Z dětských povídek vznikla nakonec knížka
Do druhé hodiny odpolední zbývají ještě desítky minut a kavárna Domu knihy kanzelsberger na pražském Václavském náměst se začíná plnit pozvanými hosty. ke stolkům usedají lehce nervózní mladé slečny v doprovodu rodičů, o pár let starší student středních škol jsou již nad věcí a vesele diskutují. Ve dvě hodiny už jsou všechny židle obsazené, na svém místě je i porota, takže s vyhlašováním vítězů soutěže kam s ním aneb Jak to bylo u nás doma se může začít.

Kam kráčí novela zákona o odpadech?
Ministerstvo životního prostředí koncem února poslalo do vnějšího připomínkového řízení návrh nové legislatvy upravující hospodaření s odpady. Za poslední roky se již jedná o několikátý pokus, jak vyřešit právně neuspokojivou situaci nakládání s elektroodpady. má tato novela konečně šanci na schválení? bude akceptovatelná pro všechny kolektvní systémy?

Naší prioritou je rozšíření sběrné sítě
Rozhovor s novým jednatelem společnost Ekolamp Alexandrem Hanouskem.

Nechte zazářit talent svých dětí
Těžko najít někoho, kdo by si rád nehrál. No a navíc, když může jako odměnu získat zajímavé ceny. Zapojte i vy své dět do soutěže společnost Ekolamp!

Ohlédnutí za minulým rokem - informace z Roční zprávy 2008
Roční zpráva za výrobce a dovozce zapojené do kolektvního systému Ekolamp byla odevzdána na ministerstvo životního prostředí v pondělí 30. března. Zákonná povinnost tak byla splněna i díky všem našim partnerům, kteří řádně a včas dodali všechny potřebné podklady.

Sběrná síť
Ecobat disponuje rozsáhlou a různorodou sítí míst zpětného odběru na celém území České republiky. Nejvíce těchto míst se nachází v maloobchodních prodejnách (supermarkety, hypermarkety, elektroprodejny). V roce 2008 byl zaznamenán největší nárůst míst zpětného odběru, a to zejména díky zapojení škol v rámci projektu Recyklohraní.

Kolektivní systém ECOBAT a jeho aktivity
Nezisková organizace Ecobat s.r.o. byla založena v roce 2002 nejvýznamnějšími společnostmi na trhu s přenosnými bateriemi. Naše činnost probíhá na základě Dobrovolné dohody mezi Českým sdružením výrobců a dovozců přenosných baterií (ČSVDpb) a ministerstvem životního prostředí s cílem vybudovat a provozovat celostátní systém zpětného odběru. V současné době jsme jediným provozovatelem kolektvního systému zpětného odběru použitých přenosných článků a baterií v ČR.

Spolupráce s kolektivními systémy je na vysoké úrovni
Problémům, s nimiž se potýkají zpracovatelé, jsme se věnovali už v několika číslech Zpětného odběru. co ale trápí poslední prodejce, jak hodnot současnou legislatvu a jaké jsou jejich zkušenost s fungováním kolektvních systémů, jsme se zeptali zástupce jednoho z nich mgr. bohumila komína, vedoucího marketngového oddělení HP TRONIC Zlín.

Názory na novou směrnici se různí
Jedním z velmi diskutovaných témat mezinárodní konference Zpětný odběr bude bezpochyby nová směrnice Eu týkající se odpadních elektrických a elektronických zařízení. Vybraným odborníkům na tuto problematku jsme položili následující tři otázky:

Motivujeme lidi k třídění
Na pozici vedoucího odboru životního prostředí městského úřadu v písku sedí miloslav Šatra už dlouhých patnáct let. Stál tak u zrodu současného systému nakládání s odpady v písku. a jak říká, přestože se od té doby změnilo vedení radnice, základní principy, na kterých je zdejší odpadové hospodářství budováno, zůstaly zachovány.

Inspirace z jižních Čech
Třicettsícové město na řece otavě je branou do jižních Čech. může se pochlubit bohatou historií, mimo jiné i nejstarším dochovaným českým mostem, který přežil i velkou povodeň z roku 2002. k chloubám písku však patří i věci, které na první pohled nejsou až tolik vidět, pokud by ale nefungovaly, pocítli by to obyvatelé města velmi brzy - a hodně nepříjemně. Jednou z nich je i zdejší odpadové hospodářství.

Letošní podpora z Fondu Asekol přidělena
Do Grantového řízení pro rok 2009 se přihlásilo dvojnásobné množství žadatelů než v prvním ročníku. celkem 48 z nich získá fnanční podporu pro své záměry nebo nabídku nefnanční v podobě unifkovaného přístřešku, tzv. E-domku. také v letošním roce je nejčastějším záměrem řešitelů projektů lépe zabezpečit sběrný dvůr prot vykrádání a prot vlivům počasí na odpady a zpětně odebrané výrobky.

Třídění s nákupním košíkem
Žádné "chrámy konzumu", ale ekologická centra. už druhý obchodní komplex v Česku získal prestžní nálepku Eko-cENtRum. přímo v nákupní zóně můžete pořídit novou elektroniku, ale zároveň poslat tu starou do dalšího kola.

Naši regionální zástupci
ASEKOL má nyní nově v jednotlivých krajích vlastní regionální zástupce. Dochází tak k dalšímu zlepšení komunikace a smluvních vztahů s městy, obcemi a provozovateli sběrných dvorů. Náplní práce regionálních zástupců bude mimo jiné třeba uzavírání smluv, realizace technické podpory, kontrolní činnost na sběrných dvorech a mobilních svozech či spolupráce na krajských komunikačních a informačních aktvitách. pojďme si je představit.

Už čtyři roky zpětně odebíráme
V tomto čísle Zpětného odběru vám nepředstavíme žádnou z dalších skupin elektrozařízení. Článek jsme se rozhodli věnovat bilancování čtyř let působení kolektivního systému Asekol v České republice. Připomeňme si okamžiky, kdy byl uskutečněn první svoz, zprovozněn první e-domek nebo se třeba na náměstí objevil první Šrotozemšťan. To vše se totiž v Asekolu odehrálo, než jsme si letos mohli s ulehčením říct: "Ano, splnili jsme závazek eU recyklovat 4 kg na osobu za rok."

Odpadové dny 2009 - další šance pro odpad
Je to vůbec největší akce svého druhu. letos už podesáté probíhají odpadové dny. Na seriálu konferencí putujících Českem se setkávají odborníci, zástupci měst a obcí i různí výrobci či prodejci. živě během nabitého programu diskutují o tom, kam se dál posunout v nakládání s odpady.
 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist