Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Sběr elektroodpadu v ČR stoupá

11.09.2009  |  zdroj: Technik  |  197× přečteno      vytisknout článek

Sběr elektroodpadu v ČR stoupá

Neziskové společnosti Asekol, Ekolamp a Elektrowin, které v České republice už čtyři roky zajišťují sběr a recyklaci elektroodpadu, v prvním pololetí letošního roku opět zvýšily objem vybraných elektrozařízení. Od ledna do června se podařilo sebrat 22 432 tun elektrozařízení, což je 2,15 kg na osobu.

Ve srovnání s prvním pololetím loňského roku jde o 28% nárůst, před dvěma lety se dokonce vybrala jen polovina. Nejvíce se na výsledku podílejí velké domácí spotřebiče jako ledničky, mrazničky, pračky, myčky a sporáky, a spotřebitelská zařízení, zejména televize. "Rostoucí objem sebraného elektroodpadu samozřejmě vnímáme velmi pozitivně. Ukazuje se, že Čechům záleží na životním prostředí stále více. I díky tomu bychom se letos společně mohli přiblížit k hranici 4,5 kg na osobu, v některých krajích bude určitě překročena i pětikilogramová hranice," hodnotí výsledky sběru Roman Tvrzník, generální ředitel společnosti Elektrowin. Od roku 2005, kdy zpětný odběr elektrozařízení v ČR začal, sebraly kolektivní systémy Asekol, Ekolamp a Elektrowin už více než 100 000 tun elektrozařízení.

Nejpilněji třídí elektroodpad občané Plzeňského kraje. Každý z nich v prvním pololetí průměrně odevzdal 2,81 kg na hlavu. Nadprůměrných výsledků sběru dosáhli i na Vysočině, ve Zlínském a Středočeském kraji a také v Praze. Nejméně se naopak vybralo v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji, což může být zapříčiněno specifickými podmínkami v těchto regionech. "Jednoznačně nejvíce se zlepšili občané Plzeňského kraje, 80% nárůst nemá konkurenci. Naopak v Ústeckém kraji lidé odevzdali o pouhých 7 % více než loni, čímž jen potvrdili tamější tristní stav třídění elektroodpadu. Nejdůležitější však pro nás je fakt, že oproti loňskému roku došlo k nárůstu ve všech krajích ČR," říká Jan Vrba, jednatel kolektivního systému Asekol.

Cesta k nynějším dobrým výsledkům sběru, které ČR řadí na špičku ve střední Evropě, byla složitá. Společnosti Asekol, Ekolamp a Elektrowin musely občany naučit třídit a zároveň zajistit, aby bylo kam. "Důvod kontinuálního růstu sběru spatřuji vedle intenzivních informačních kampaní především v existenci dnes již velmi husté sítě sběrných míst, kterých na osobu připadá více než například v Rakousku. Také u elektroodpadu platí pravidlo, že člověk třídí tím spíš, čím jednodušší to pro něj je," míní Alexandr Hanousek, jednatel kolektivního systému Ekolamp. V současnosti mají občané možnost elektroodpad odkládat už na více než 10 000 místech.

Kolektivní systémy Asekol, Ekolamp a Elektrowin mají uzavřeny smlouvy s téměř 600 obcemi, z jejichž sběrných dvorů a mobilních svozů zajišťují svoz elektrozařízení. Jen za první pololetí roku 2009 už tyto společnosti obcím za svoz a recyklaci elektroodpadu uspořily přes 207 milionů Kč. Za čtyři roky existence zpětného odběru vysloužilých elektrozařízení tato částka přesahuje 1,1 miliardy Kč.


Přehled zpětně odebraných elektrozařízení v krajích ČR na osobu leden - červen 2009 (údaje za Asekol, Ekolamp a Elektrowin):

Kraj Zpětně odebraná Zpětně odebraná Zpětně odebraná elektrozařízení elektrozařízení elektrozařízení na osobu (kg) na osobu (kg) 2009/2008 leden - červen 2009 leden - červen 2008 Procentuální nárůst

Plzeňský 2,81 1,56 + 80 %

Vysočina 2,64 2,02 + 31 %

Zlínský 2,62 2,46 + 7 %

Praha 2,52 1,83 + 38 %

Středočeský 2,51 1,98 + 27 %

Pardubický 2,23 1,65 + 35 %

Královéhradecký 2,18 1,82 + 20 %

Jihočeský 1,91 1,49 + 28 %

Liberecký 1,91 1,71 + 12 %

Olomoucký 1,85 1,43 + 29 %

Jihomoravský 1,80 1,46 + 23 %

Karlovarský 1,79 1,47 + 22 %

Moravskoslezský 1,73 1,28 + 35 %

Ústecký 1,61 1,51 + 7 %

Celkem ČR 2,15 1,69 + 28 %


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist