Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ze starých PET lahví nové technologií VacuRemaŽ

28.04.2001  |  129× přečteno      vytisknout článek

To, co donedávna platilo, už dnes ale neplatí

To, co donedávna platilo, už dnes ale neplatí. Traduje se, že recyklovaný PET není možno zpracovat opět na PET láhve. V nedávné době se sice našlo určité řešení pomocí technologie výroby vícevrstvých, tzv. koextrudovaných lahví, kde střední vrstva (40%) byla vyrobena z recyklovaného PET, na vnitřní a vnější vrstvu se použil panenský plast (vždy po 30% celkové hmotnosti). Koncem roku 2000 bylo ale dosaženo dalšího pokroku vyřešením recyklace v uzavřeném cyklu. Rakouská firma Erema, zabývající se produkcí zařízení pro recyklaci plastů vyvinula speciální technologii pro recyklaci (VacuRemaŽ). Touto technologií úpravy lze upravovat nejrůznější PET materiály, jako podrcené PET láhve, rentgenové a obalové fólie, nebo vlákna a to na vysoce kvalitní regranulát. Díky technologickému vývoji tohoto úpravnického zařízení získal recyklát firmy Erema osvědčení vhodnosti pro potravinářské účely od Frauenhoferova institutu, jakož i od americké Food and Drug Administration (FDA). Firma proto obdržela 17. listopadu 2000 pro úpravnický proces VacuRemaŽ oficielní "FDA Approval", což znamená převrat v úpravnictví druhotných PET surovin. Z PET lahví opět PET láhve v uzavřeném cyklu Nově vyvinutá úpravnická technologie (navržená k patentové ochraně) umožňuje realizovat koncepci "bottle to bottle": kombinací polyesterového extruderu Erema s krystalizační sušárnou této firmy je již dnes možné získat z drti PET lahví regranulát nejvyšší kvality, vhodný podle požadavků FDA pro potravinářské účely, se zvýšeným IV, ze kterého lze opět vyrábět nové PET láhve. Postup recyklace PET lahví pomocí procesu VacuRemaŽ:
 • Třídění a praní PET lahví
 • Tato oblast je doménou dceřinné rakouské firmy Warema. Od dodávky lahví v balících přes třídění, podrcení a praní až po sušení. Erema společně s firmou Warema dodává kompletní recyklační technologii, od znečištěných lahví až po regranulát se zvýšeným IV, vhodným k výrobě nových lahví. Nejmenší kompletní jednotka (prací linka s úpravnou vody a systémem VacuRema) má kapacitu 500 kg/hod (3000 t/rok) a rozpočtované celkové investiční náklady do 2,5 milionu DM (1,3 milionu EUR) podle rozsahu dodávky.
 • Úprava procesem VacuRema na granulát vhodný pro potravinářské účely:
 • Patentovaný recyklační proces pro PET láhve je schopen zpracovávaný PET účinně zbavit všech chemických nečistot. Vhodnost PET regranulátu pro potravinářské účely byla prokázána ve Frauenhoferově ústavu ve Freisingu (odpovídá evropským dokumentům ILSI z března 1998), jakož i v požadavkům americké Food and Drug Administration, Washington DC ("Points to Consider"). Senzory, zabudované v lince měří v průběhu úpravnického procesu průběžně (on-line) aktuální čistotu vyráběného regranulátu, což umožňuje účinnou kontrolu kvality.
 • Zvýšení IV (např. IV 0,76 na 0,80) procesem VacuRemaŽ
 • Požadavku, aby vyrobený regranulát svým indexem viskozity odpovídal novému zboží je při tomto procesu dosaženo díky technickým novinkám metody: krystalizačnímu sušení, kombinovanému s modifikovanou vakuovou regranulací. Touto kombinací lze dosáhnout zvýšení viskozity bez přísady chemických aditiv a bez nákladných reaktorů. Použití vhodných měřících přístrojů rovněž umožňuje v průběhu procesu úpravy průběžnou kontrolu, resp. monitorování a nastavení hodnoty IV vyráběného PET.
 • Granulace s kontinuální krystalizací
 • Zařízení může být vybaveno "in-line" krystalizací zpracovávaného regranulátu. Při této operaci je využívána tepelná energie, dodávaná v průběhu extruze, na krystalizaci pásma granulátu (patentováno). Takto vyrobený a částečně krystalizovaný regranulát lze přímo použít na obvyklých linkách na výrobu předlisků, nebo jej míchat s novým materiálem.
 • Kapacita linek
 • Linka se dodává v 8 různých kapacitních typech od 120-180 kg/hod (RM 63 TE-VSV až do 1600-1800 kg/hod (typ RM 212 TE-VSV) Zdroj: http://www.erema.at 26.4.2001 Ing. Jiří Nezval Absolonova 2a/942, 642 00 Brno, e-mail: jnezval@seznam.cz http: www.stand.cz/jnezval


  Související články


  Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

  přidej nový příspěvek

  Zatím žádný příspěvek
  můžete na tento článek reagovat jako první...


  EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.


  
  Search
  Partneři
  Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.
  ZmapujTo.cz
  Fandíme EnviWebu
  Výrobky a služby pro životní prostředí
  Výrobky a služby pro životní prostředí
  Partnerské časopisy
  << Předchozí Následující >>  Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


  Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
  Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
  Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
  Toplist