Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Diskusní dokument k přípravě strategie Evropské unie pro trvale udržitelný rozvoj

23.05.2001  |  123× přečteno      vytisknout článek

nezapomněli na odpady?

Na vrcholné schůzce v Helsinkách v roce 1999 požádali hlavy států a vlád Evropskou komisi, aby vypracovala návrh Evropské strategie trvale udržitelného rozvoje pro zasedání Evropské rady v Göteborgu v červnu tohoto roku. Diskusní dokument je prvním krokem k vypracování strategie. Neobsahuje specifikované cíle ani opatření, nýbrž vysvětluje výzvy a možnosti trvale udržitelného rozvoje. Spolu s 10 otázkami na konci tohoto shrnutí, je dokument míněn jako podnět k zahájení široké debaty s dalšími evropskými institucemi, členskými státy a občanskou společností. Na základě této debaty Komise navrhne Evropské radě v Göteborgu strategii trvale udržitelného rozvoje, která již bude obsahovat cíle, opatření a časové harmonogramy. Celý dokument má přes 50 stran, takže vybírám jen to málo, které se týká odpadů. Pokud máte zájem o celý dokument, napište si o něj. R. J. Odpad Každý občan EU vytvoří každoročně v průměru 3.5 tuny tuhého odpadu . V posledních letech rostly objemy odpadů rychleji než HDP. Podobně vysoké rychlosti růstu po delší dobu by mohly významně zvětšit tlak na životní prostředí a nepříznivě ovlivnit zdraví lidí. Doposud přicházel tlak na zlepšení efektivity zdrojů a na snížení objemu odpadů převážně z ekonomické nutnosti snižovat náklady a ze strany orgánů ochrany životního prostředí a jejich předpisů. Avšak regulace může být velmi drahá, pokud vyžaduje nákladné úpravy stávajících technologií a není navržena tak, aby umožňovala vývoj nákladově příznivějších zlepšení po delší dobu. Stejně jako v jiných oblastech politiky se při postupném zavádění nových opatření musí zvažovat poměr mezi náklady a přínosy rychlého zavedení opatření. Řada průmyslových sektorů, jako je průmysl papíru, sklářství a metalurgie, dosáhla významných zlepšení v efektivitě využívání zdrojů v posledních letech, a to buď restrukturalizací svých činností ve prospěch výrobků s vyšší přidanou hodnotou nebo zvýšením efektivity technologického procesu. Došlo i k redukci používání nebezpečných látek ve výrobcích, čímž se usnadnilo nakládání s nimi jakožto s odpady. To jsou vítané změny a existují i další inovační uplatňované hospodářskými kruhy ke zvýšení efektivity zdrojů. Úkolem politiky je usnadnit aktivní přístup hospodářské sféry, který stimuluje dlouhodobá zlepšení efektivity využívání zdrojů, pokud má dojít k přerušení spojení mezi růstem objemu odpadů a růstem HDP.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist