Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Dotazy k zákonu č. 185/2001 Sb., o odpadech

03.10.2003  |  129× přečteno      vytisknout článek

Další odpovědi na dotazy k problematice použitých výrobků a odpadních olejů.

Dotaz č. 1: Prodejna, která zajišťuje současně zpětný bezplatný odběr použitých výrobků – olejů: a) musí mít souhlas ke sběru a shromažďování této komodity? b) schválený provozní řád? c) vést provozní deník? Dotaz č. 2: Ke shromažďování anebo soustřeďování použitých výrobků – olejů je nutný: a) souhlas? b) souhlas k provozování těchto míst? a je pro tato místa nutný: a) odsouhlasený provozní řád? b) vést provozní deník? Dotaz č. 3: Ke shromažďování anebo soustřeďování odpadů kat. „N“ v rámci společnosti, jež je původcem odpadů a vlastní souhlas k nakládání s „N“ odpady je nutný: d) souhlas? e) souhlas k provozování těchto míst? a je pro tato místa nutný: a) odsouhlasený provozní řád? b) vést provozní deník? Ze znění zákona se výše uvedené požadavky týkají sběrných a výkupních míst a skladů odpadů, ale není jednotný výklad k místům zpětného odběru použitých výrobků a k soustřeďování a shromažďování použitých výrobků a k místům, kde se s nimi nakládá a taktéž pro nakládání na takovýchto místech pro odpady kat. „O“ a kat. „N“. Přesto, že zákon platí již rok a půl, s postupným zvykáním si na něj se vynořují aktuální potřeby jeho vysvětlování pojmů, neboť není jednotný výklad a přístup k realitě. Odpovědi: Odpověď na dotaz č. 1 Podle § 38 odst. 7 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“) je povinná osoba povinna zajistit zpětný odběr způsobem odpovídajícím obvyklým možnostem spotřebitele bez jeho nadměrného zatížení. Tuto povinnost splní: a) samostatně, tedy tak, že na vlastní náklady organizačně a technicky zajistí zpětný odběr použitých výrobků jím vyráběných nebo dovážených, nebo b) přenesením na jinou právnickou osobu nebo fyzickou osobu oprávněnou k podnikání, která přebírá výrobek za účelem jeho dalšího uvedení do oběhu, jestliže smlouva o převedení vlastnických nebo obdobných práv k tomuto výrobku obsahuje doložku o přenesení odpovědnosti za zajištění zpětného odběru na tuto osobu. V případě uvedeném v bodě a) platí: Místa zpětného odběru použitých výrobků nejsou zařízením ke sběru odpadů podle § 14 odst. 1 zákona o odpadech. V místě zpětného odběru se od spotřebitelů odebírají výrobky a teprve povinná osoba podle § 38 odst.3 nebo osoba, na kterou byla přenesena povinnost zpětného odběru v souladu s § 38 odst. 7 písm. b) zákona, která se předáním stane jejich vlastníkem, rozhodne o dalším nakládání s nimi, tj. stanou-li se odpadem, nebo budou např. po opravě sloužit k původnímu účelu a tedy se odpadem vůbec nestanou. Ve velké většině případů se zpětně odebrané výrobky zřejmě stanou odpadem a potom s nimi povinná osoba bude nakládat v souladu s povinnostmi stanovenými zákonem o odpadech (např. předávat je jen osobě oprávněné podle § 12 odst. 3 zákona). Sběrná místa výrobků nemusí mít v tomto případě ani souhlas k nakládání s nebezpečným odpadem, neboť pokud se nebezpečným odpadem výrobky stanou, je jejich původcem i vlastníkem povinná osoba (tedy stačí, aby ona měla souhlas k nakládání s nebezpečným odpadem) nebo oprávněná osoba k využívání nebo odstraňování těchto odpadů zajištěná povinnou osobou (tj. osoba mající souhlas k provozu zařízení k využívání nebo odstraňování tohoto nebezpečného odpadu, který souhlas k nakládání s nebezpečným odpadem nahrazuje). V případě uvedeném v bodě b) platí: Je-li provozovatelem sběrného místa výrobků zároveň osoba, na kterou byla povinnost zpětného odběru přenesena v souladu s bodem b), což může být pouze osoba, která přebírá výrobek za účelem jeho dalšího uvedení do oběhu (tedy prodejce nebo distibutor), stává se tato osoba na základě smlouvy s povinnou osobou vlastníkem a původcem odpadu, rozhodne-li se s použitými výrobky jako s odpadem nakládat. Bude-li s odpadem nakládat sama musí mít v případě, že se stanou nebezpečným odpadem, souhlas k nakládání s nebezpečnými odpadypodle § 16 odst. 3 zákona. Odpověď na dotaz č. 2 Z výše uvedeného vyplývá, že místa zpětného odběru použitých výrobků, nejsou místy ke sběru odpadů a jejich provozovatel nemusí mít souhlas k provozování zařízení ke sběru odpadů, ani souhlas k nakládání s nebezpečnými odpady, pokud nehodlá sám s nimi nakládat jako s odpady. K tomu se však může sám rozhodnout pouze je-li osobou, na kterou byla povinnost zpětného odběru přenesena podle § 38 odst. 7 zákona. Potom je původcem odpadu vzniklého ze zpětně odebraného výrobku a je povinen tento odpad předávat pouze osobám k jeho převzetí oprávněným podle § 12 odst.3 zákona a pokud sám s nebezpečným odpadem vzniklým ze zpětně odebraných výrobků (oleje) nakládá, např. je skladuje, musí mít souhlas k nakládání s nebezpečným odpadem podle § 16 odst. 3 zákona. Pokud by je sám chtěl jako odpady využívat nebo odstraňovat, musel by mít zároveň souhlas k provozu zařízení k jejich využívání nebo odstraňování podle § 14 odst. 1 zákona. Odpověď na dotaz č. 3 Pro shromažďování ani skladování odpadů jejich původcem není nutný souhlas k provozování zařízení k nakládání s odpady podle § 14 odst. 1 zákona (sklad však musí mít vypracovaný provozní řád zařízení skupiny A podle přílohy č. 1 vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady). Pro shromažďování a skladování (soustřeďování) nebezpečných odpadů musí mít jejich původce souhlas k nakládání s nebezpečnými odpady podle § 16 odst. 3 zákona. Mgr. Věra Dubanská CSc., Zdroj: MŽP


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.



Search
Partneři
Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.ELEKTROWIN a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>



Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist