Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Podpory v odpadovém hospodářství ze státního fondu

24.11.2003  |  124× přečteno      vytisknout článek

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP) podporuje několik oblastí odpadového hospodářství. V oblasti nakládání s odpady je nyní vypsán program 4.1 - Program podpory sanací a rekultivací starých skládek. V jeho rámci je možné žádat o podporu ve formě dotace ve výši 50 % z celkových rozpočtových nákladů a podporu ve formě půjčky s úrokem 4 % p.a. z celkových rozpočtových nákladů.

Díle je možné žádat na sanace a rekultivace starých skládek KO, zejména těch, které byly provozovány na základě zvláštních podmínek podle § 15 odst. písm. b) zrušeného zákona č. 238/1991 Sb.- Technické zabezpečení těchto skládek musí minimalizovat jejich rizikovost. V odůvodněných případech mohou být likvidovány i černé skládky, zejména v NP a CHKO.

Fond rovněž podporuje vybudování systému shromažďování, sběru, třídění, využívání a odstraňování odpadů financováním výstavby sběrných míst - sběrných dvorů, recyklačních linek a zařízení na využívání odpadů. Jedná se o program 4.2 - Program na využívání a zneškodňování odpadů, ve kterém nepodnikatelské subjekty mohou obdržet dotaci ve výši 40 % z celkových rozpočtových nákladů a půjčku s 1,5 % úrokem ve výši 40 % z celkových rozpočtových nákladů a podnikatelské subjektu půjčky s 4% úrokem ve výši 80 % z celkových rozpočtových nákladů. Odklad splatnosti půjčky je v obou případech 2 roky, doba splatnosti u nepodnikatelské sféry 7 let, u podnikatelů 8 let.

Program 4.3 je určen na podporu zpracování Plánů odpadového hospodářství krajů. Jeho účelem je sjednotit postup přípravy POH krajů a formy výstupů vzhledem ke vzájemným vazbám mezi kraji. Žadatelem může být pouze kraj, výše podpory max. do výše 80 % z rozpočtových nákladů a je omezen částkou 1 mil. Kč.

Zdroje

Prostředky na financování těchto projektů SFŽP ČR získává z poplatků za vypouštění odpadních vod do vod povrchových, poplatků za vypouštění škodlivých látek do ovzduší, poplatků podle zákona o odpadech, odvodů za odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu ve výši 60 %, poplatků za skutečný odběr podzemních vod, úhrad odváděných do státního rozpočtu za vydobyté nerosty, příjmů za porušení předpisů a opatření k ochraně životního prostředí a dalším příjmů, včetně pokut uložených orgány správce Fondu a Českou inspekcí životního atd.

Z oblasti odpadového hospodářství Fond získává prostředky na základě zákona o odpadech č. 185/2001. Poplatek vybírá od původce odpadu provozovatel skládky při uložení odpadů na skládku a poté je provozovatel odvádí příjemcům poplatků. Základní složka poplatku se platí za uložení odpadu - příjemcem této složky poplatku je obec, na jejímž katastrálním území skládka leží. Za uložení nebezpečného odpadu se dále platí riziková složka odpadu. U komunálního a ostatního odpadu je v současné době výše základní složky odpadu 120 Kč/t a u nebezpečného odpadu základní složka 1 100 Kč/t a riziková složka poplatku je 2 000 Kč/t.

Příjmem SFŽP ČR je riziková složka odpadu. V roce 1998 byl tento poplatek stanoven ve výši 300 Kč/t, 1999 - 2000 ve výši 500 Kč/t, v roce 2001 ve výši 750 Kč/t uloženého nebezpečného odpadu. Celkové příjmy Fondu za rizikovou složku odpadu činily v roce 1999 88,8 mil. Kč, v roce 2000 cca 53,6 mil. Kč a v roce 2001 51,7 mil. Kč, v roce 2002 124,4 mil. Kč. Problémem je zjistit skutečné množství nebezpečných odpadů na uložených provozovatelem na skládku. Velká množství odpadů je např. překlasifikováno a následně v hlášení příslušným orgánům uvedeno jako materiál na technické zabezpečení skládky. Fond, města a obce tak přichází o velkou část příjmů.

Dalším příjmem je poplatek za zápis do Seznamu osob, které jsou nositeli zpětného odběru a využití odpadů z obalů dle zákona č. 477/2001 Sb., o obalech (poplatek 5000 Kč, resp. 2000 Kč každoročně).

Pro zajímavost uvádíme, že Fond zpátky do odpadového hospodářství vložil v roce 2002 303,2 mil. Kč, tj. téměř trojnásobek příjmu z odpadového hospodářství v tomto roce.

AUTOR: Ing. Ivana Štríchlová,
Státní fond životního prostředí
ZDROJ: ODPADY


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist