Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Hospodářská komora a podpora podnikatelů

27.11.2003  |  129× přečteno      vytisknout článek

Prakticky každá podnikatelská činnost jistým způsobem souvisí či ovlivňuje životní prostředí. Regulátorem těchto jevů je zejména platná legislativa a hlavně pak dobrovolný vztah podnikatelských subjektů k životnímu prostředí.

Personální změny ve vedení Hospodářské komory České republiky, ke kterým došlo v roce 2002, zásadním způsobem změnily hlavní cíle nejvyššího vedení komory. Došlo k opuštění cesty konfrontací a prosazování Hospodářské komory jako jediného reprezentanta podnikatelů a k postupnému nastolování ovzduší spolupráce hlavních reprezentantů podnikatelů v těch oblastech, kde existují společné zájmy. Je nasnadě, že těchto zájmů je celá řada a jejich společné prosazování povede ke zlepšení podmínek pro podnikání a ke zkvalitnění podnikatelského prostředí.

Zmíněnými hlavními reprezentanty podnikatelských subjektů v ČR jsou Svaz průmyslu a dopravy, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Agrární komora ČR a Hospodářská komora ČR. Pracovní název vyjednávací skupiny je \"Podnikatelská a zaměstnavatelská rada\".

Formovat podnikatelské prostředí

Smyslem takto započaté spolupráce je mimo jiné i společně formovat podnikatelské prostředí v ČR, zejména pak legislativu související s podnikáním.

Prakticky paralelně s tímto procesem byly počátkem roku 2003 zahájeny přípravy na vznik odborného poradního orgánu představenstva HK ČR pro oblast ekologie a životního prostředí. Vznik této sekce byl schválen představenstvem HK ČR v lednu roku 2003..

Původní záměr této sekce byl prosazovat zájmy členů Hospodářské komory v oblasti životního prostředí. Postupně byli za členy sekce jmenováni zástupci Krajských hospodářských komor a vybraných společenstev. Takto navržení členové byli doplněni o zástupce Poslanecké sněmovny, kterým se stal RNDr. Miloš Kužvart a zástupkyní Senátu se stala senátorka RNDr. Jitka Seitlová. Sekce také vytvořila pracovní skupiny pro ochranu ovzduší, ochranu vod, odpadové hospodářství a ostatní problematiku životního prostředí.

Základními cíli sekce jsou:

prosazování oprávněných zájmů podnikatelů v dané oblasti,

monitorování působení stávající dotčené legislativy a její vyhodnocování s cílem předkládat a iniciovat potřebné změny,

úzce spolupracovat při tvorbě legislativy v dané oblasti,

podílet se na tvorbě základních strategických dokumentů v oblasti životního prostředí na centrální úrovni,

vyhodnocovat přijaté programy v oblasti ekologie na centrální úrovni a navrhnout potřebné změny.

Ministr životního prostředí RNDr. Libor Ambrozek při jednání navrhnul rozšířit oblast působení sekce o některé prvky aktivní ochrany životního prostředí. Praktickým výstupem z tohoto jednání bylo, že členové sekce byli nominováni do pracovních týmů pro zpracování Realizačních programů ČR v souvislosti s realizací Plánu odpadového hospodářství ČR.

V současné době, to je počátkem listopadu 2003, probíhá postupné doplňování členů sekce a hlavně se připravuje znění dohody mezi MŽP a HK ČR a její Společnou sekcí ekologie.

Příprava dohody

Dohoda, která je připravována se primárně dotýká přípravy na vstup České republiky do Evropské unie. Podle jejího návrhu MŽP zpřístupní autorizované překlady environmental acquis a 6. akční program Evropské unie \"Životní prostředí 2010: Naše budoucnost, naše volba\" a bude spolupracovat se Společnou sekcí ekologie na hodnocení dopadů jejich implementace na podnikatelskou sféru. Měly by být rovněž zpracovány podklady pro strategii plnění environmentálních standardů Evropské unie a další politické dokumenty, vyplývající z členství ČR v EU.

V legislativní oblasti se spolupráce zaměří na aktivní působení smluvních stran připřipomínkování a oponování legislativních úkolů dotýkajících se environmentální problematiky a podnikání již ve stadiu jejich příprav, přípravě sektorových politik a aktualizaci Státní politiky životního prostředí a dalších strategických dokumentů v oblasti environmentální problematiky související s podnikatelskou činností.

V oblasti realizace environmentálních aspektů v praxi by měly být prosazovány postupy směřující k vyššímu využívání obnovitelných zdrojů a zavádění nových environmentálních trendů v podnikatelské praxi, s důrazem na ty, které vedou ke kontinuálnímu omezování znečišťování a minimalizaci odpadů a současně zvyšují konkurenceschopnost podniků (EMS/EMAS). Návrh nezapomíná ani na prosazování výroby a užívání ekologicky šetrných výrobků, uplatňování principů čistší produkce, využívání hodnocení životního cyklu výrobků (LCA), ekodesignu a prodlouženou odpovědnost výrobců za výrobky.

Posazovat se má také přednostní nakupování a užívání ekologicky šetrných výrobků a výrobků firem, které implementovaly environmentální přístupy ve výrobním procesu (green purchasing), vytvářením a využíváním obchodních sítí, nabízejících přednostně výrobky a služby příznivé pro životní prostředí (retail) a prosazování a uplatňování environmentálních kritérií ve veřejných zakázkách (green procurement).

V oblasti zvyšování a zkvalitňování informovanosti odborné veřejnosti se obě strany dohody zaměří na společnou prezentaci environmentálních aktivit v podnikatelské praxi v dotčených oborech při seminářích a na výstavách a přípravu soutěží, zaměřených na prosazování environmentálních aspektů v podnikání.

V oblasti vzdělávání bude spolupráce směřována na pořádání seminářů a přednášek o požadavcích na ochranu životního prostředí a jejich uplatnění v podnikatelské praxi. Budou připraveny projekty postgraduálního studia orientovaného na environmentální aspekty v podnikání s důrazem na zvyšování konkurenceschopnosti českých podniků na jednotném evropském trhu, určené pro střední řídící pracovníky a pro managementy velkých podniků.

Z pohledu předsedy sekce se domnívám, že činnost se rozvíjí poněkud obtížně a pomalu. Na druhé straně musím ocenit postoj představenstva HK ČR, že podpořilo a schválilo vznik sekce, ocenit vstřícný a racionální postoj pana ministra RNDr. Libora Ambrozka a zejména pak pochopení nutnosti společného postupu v oblasti životního prostředí rozhodujících podnikatelských reprezentantů1. Osobně jsem pevně přesvědčen, že dojde k uzavření dohody s MŽP ČR, čímž bude oficiálně odstartována oboustranně výhodná spolupráce respektující potřebu dodržovat rovnováhu environmentálních, hospodářských a sociálních aspektů podnikání.

AUTOR: Ing. Pavel Bartoš,
předseda sekce ekologie a životního prostředí
Hospodářské komory ČR
ZDROJ: ODPADY


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist