Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Konference byla přijata kladně

28.11.2003  |  137× přečteno      vytisknout článek

Počátkem listopadu proběhl v Praze první ročník konference Odpady a podniky. Podle reakcí účastníků to bylo setkání zdařilé.

V konferenčním centru Olšanka v Praze se počátkem listopadu sešlo na šedesát účastníků konference Odpady a podniky, pořádané v rámci cyklu Odpadové dny 2003. Mezi účastníky převažovali - jak ostatně napovídá název akce - lidé z průmyslových podniků, servisních a prodejních organizací.

Naším cílem jako pořadatelů konference bylo nastartovat tradici odborných setkání pro pracovníky z neodpadářských firem, kteří mají na starosti odpady a musejí se s touto problematikou vyrovnat v souladu se současnou legislativou, s ohledem na blížící se členství v Evropské unii, a navíc s ohledem na náklady, které tato oblast přináší.

Zájem o Evropskou unii

Při anketě, která předcházela konferenci, většina respondentů vyjádřila zájem o informace, co bude s odpadovým hospodářstvím u nás po vstupu do EU. Toto téma se proto stalo ústředním bodem konference a bylo doplněno dvěma bloky o trendech, které představují environmentální manažerské systémy, IPPC a outsourcing v odpadovém hospodářství.

V prvním bloku přinesl zástupce ministerstva životního prostředí Ing. Igor Tyleček podrobné informace o změnách v důsledku implementace evropské legislativy. Zmínil se o dokončované novele o autovracích a dalších záležitostech (viz článek na str. 25 časopisu), i o připravované implementaci směrnice o elektrošrotu.

Další poznámka se týkala změn v přeshraničním dovozu a vývozu odpadů, kdy budou ustanovení našeho zákona upravena podle dikce nařízení Rady. Legislativní opatření se pak budou lišit podle toho, zda je o dovoz či vývoz za účelem odstranění nebo využití (podrobnější článek k problematice přineseme v příštím čísle).

Zástupce Hospodářské komory Ing. Pavel Bartoš seznámil účastníky s prací sekce pro ekologii HK. Ing. Hana Potůčková z Česko-německé obchodní a hospodářské komory přinesla podrobné informace pro podniky vstupující na německý trh o jejich povinnostech v oblasti odpadů a obalů.

Prezentace Ing. Václava Šístka a Oldřicha Balhara přinesla informace o možnostech využití zdrojů ze strukturálních fondů EU pro malé a střední podniky. Z vlastních zkušeností zdůraznili jednak velkou náročnost zpracování žádosti a zejména nutnost striktního dodržování administrativních požadavků, které mohou na maličkostech zmařit dlouhé úsilí zpracovatelů.

Doc. Jaroslav Hyžík ve své přednášce seznámil s fungováním odpadového hospodářství ve Švýcarsku, přičemž vyjádřil své osobní přesvědčení, že recyklace a kompostování vyseparovaných složek má své ekonomické a technologické meze, a je proto vhodné uvažovat o odpadu spíše jako o zdroji energie. Blok uzavřela mimořádně zajímavá přednáška pana Huberta Perrin de Brichabaut ze společnost SUEZ Enviroment o podmínkách a fungování odpadového hospodářství v Evropské unii z pohledu nadnárodní společnosti. Tuto přednášku přineseme v příštím čísle časopisu.

Outsourcing má budoucnost

V druhém bloku, věnovaném outsourcingu v odpadovém hospodářství, seznámil účastníky Ing. Zdeněk Horsák ze společnosti SITA CZ s komplexním programem služeb, a Dr. Petr Měchura z České asociace odpadového hospodářství prezentoval nově udělovaný certifikát Odborný podnik pro nakládání s odpady. Těchto certifikátů byl jen od června tohoto roku uděleno patnáct.

V závěrečném bloku přednesl Mgr. Miroslav Krčma z Českého centra čistší produkce obsáhlou a zajímavou přednášku o výhodách zavádění EMS v průmyslových podnicích. Toto aktuální téma podal s praktickými zkušenostmi ze závádění EMS, takže mohl dobře komentovat nároky administrativní, odborné, personální i finanční. Z přednášky vyplynulo, že EMS většina firem zavádí spíše jako nástroj prezentace a marketingového odlišení od konkurence, než s cílem snížení nákladů nebo zajištění úspor v oblasti životního prostředí, což je ovšem neprozíravé: právě aspekt úspor by mohl být tím hlavním přínosem EMS.

Konferenci uzavřel Ing. Vladimír Plucha z Kovohutí Příbram, které mají rozsáhlé zkušenosti se zaváděním EMS i v oblasti spolupráce na přípravě žádostí a materiálů pro IPPC. Osobní zkušenosti se opět ukázaly jako nejcennější, když například komentoval měření hlučnosti provozu Kovohutí, kdy mohlo být překročeny povolené limity v zástavbě díky tomu, že během měření začal na pracovníky štěkat pes.

Konference byla uzavřena krátkým přátelských setkáním s občerstvením, kdy byl čas a prostor pro společensko-pracovní kontakty i probrání zajímavých témat.

Jak vyplynulo z pozitivním ohlasů účastníků, takto zaměřená konference má šanci nalézt své místo v jinak nabitém kalendáři akcí. Proto již dnes začaly úvahy o její podobě v příštím roce. Jedno je již dnes jisté: i v příštím roce se při pořádání cyklu Odpadové dny 2004 sejdou dva pořadatelé: EKO-KOM, a. s., který zajišťuje již zavedenou a ceněnou konferenci Odpady a obce, a Economia, a. s., v jejíž gesci proběhne druhý ročník konference Odpady a podniky.

AUTOR: Jarmila Šťastná
Foto Ladislav Škarda
ZDROJ: ODPADY


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist