Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Změny 2005 dokončeny

04.12.2003  |  134× přečteno      vytisknout článek

Vzhledem k neobvykle velkému množství změn a s tím spojené práce, proběhla na podzim roku 2003 dvě společná zasedání ADR/RID.

Zářijové zasedání

Harmonizace se Vzorovými předpisy OSN - přináší množství změn, například byly přijaty tyto:

- Pro přepravu určitých látek třídy 6.2 (infekční látky) jsou povoleny přepravy v cisternách a to pod UN číslem 3373,

- budou povoleny přepravy  odpadů  , které sice nespadají do tříd 1 až 9, ale podléhají basilejskému ujednání pro nebezpečné  odpady  , pod UN čísly 3077 a 3082,

- v tabulce A kapitoly 3.2 zavedeny nové látky a předměty od UN čísla 3377 NATRIUMPERBORÁT MONODYDRÁT až po 3468 HYDROKOVOVÝ JÍMACÍ SYSTÉM OBSAHUJÍCÍ VODÍK (pracovní překlad, upozornění autora),

- zavedeny tzv. \"kontejnery na sypké zboží\" a to jako nový pojem do kapitoly 1.2 a dále jako nové kapitoly 6.11 a 7.3.,

- zrušen dolní limit 450 l pro kontejnery přepravující jinou látku než plyn.

Projednávané změny ADR/RID a ADN - Návrh CEFIC na úpravu definice obalové skupiny, návrh UIC na zjednodušení SP 640 ve znění, jak jej UIC předložilo, návrh Francie na řešení přeprav použitých lithiových baterií UN čísel 3090 a 3091 ze sběrných míst (obchody apod.) do míst třídění, kdy neplatí nový pokyn pro balení P903b pro použité lithiové baterie, jakož i zvláštní ustanovení 636 byl přepracován \"ad. hoc. pracovní skupinou\" a po přepracování přijat, návrhy Francie, V. Británie a Švýcarska na přepracování ustanovení pro přepravy omezených množství (zrušení LQ 20 a 21, úprava LQ 5 a některé další úpravy), po diskusi a úpravách byly návrhy přijaty. Francie informovala o 1. zasedání pracovní skupiny pro zpracování nových podmínek pro omezená množství pro všechny nositele dopravy. Harmonizace má za cíl sjednotit různé systémy používané u různých doprav (omezená množství u ADR/RID a Vzorových předpisů OSN, spotřební zboží v IMDG-Code a vyjmutá množství z TI-ICAO).

Dále návrh sekr. EHK OSN na změny pro přepravu radioaktivních látek, které se týkají správného výkladu předpisů z roku 2001 a 2003. Dochází k úpravám v odstavci 1.1.3.6.3, kde se do kategorie 0 přesouvají nevyčištěné prázdné obaly, které obsahovaly látky této kategorie; dochází i ke zjednodušení zápisů radioaktivních látek v kapitole 5.4 a na nálepkách k označení nebezpečí bude používán anglický jazyk. Návrh Nizozemí týkající se přeprav zbytků barev byl po diskusi (zda 20 nebo 30 % zbývající hořlavé kapaliny) přepracován a přijat s tím, že zbytky barev budou nadále klasifikovány jako třída 3 a budou přepravovány výhradně v IBC s plnými stěnami.

Bezpečnost přeprav nebezpečných věcí - Na základě návrhu Portugalska bude tato kapitola v ADR, RID i ADN uvedena jako kapitola 1.10, v RID se kapitola 1.10 \"Nouzové plány pro seřaďovací nádraží\" stane kapitolou 1.11. Kapitola 1.10 definuje seznam látek s vysokým stupněm nebezpečí, upravuje problematiku prevence možného zneužití nebezpečných věcí. Byly přijaty některé drobné úpravy, např. zahrnuto i  životní   prostředí  , upraveny definice povinností, přijat návrh na zrušení odstavce 1.10.3.1 o doporučení pro příslušné úřady na vypracování programu pro identifikaci podílejících se dopravců, odesílatelů nebo dalších účastníků z kapitoly 1.4, neboť není kompatibilní s národními zákony (každý stát má právo, pokud to uzná za vhodné, toto ustanovení zapracovat do svých národních právních předpisů).

Říjnové zasedání

Harmonizace se Vzorovými předpisy OSN - Dochází

- k úpravě pokynu pro balení u UN 1057 ZAPALOVAČE s hořlavým plynem a NÁDOBKY NA PLYN pro zapalovače. Pokyn pro balení P 205 byl nahrazen pokynem P 002 ve spojení se zvláštním ustanovením PP 84, jakož i zvláštním ustanovením 201. Pro balení o hmotnosti nižší než 10 kg bylo rozhodnuto zavést nové zvláštní ustanovení RR 4, které tato množství osvobozuje z ADR/RID a ADN.

- k harmonizaci ustanovení Vzorových předpisů OSN pro nádoby třídy 2 s ustanoveními oddílu 4.1.6 s některými drobnými úpravami.

Změny ADR/RID a ADN

- V souvislosti s přepravou použitých lithiových baterií UN 3090 a 3091 ze sběrných míst bylo rozhodnuto o zvýšení váhy 1 článku na 250 g.

- Návrhy SRN, Nizozemí a V. Británie na nové zpracování podmínek chemické snášenlivosti obalů z plastu vůči kapalinám do nového pododdílu 4.1.1.19 s tzv. \"asimilačním seznamem\" - seznam musí být upraven ve spolupráci sekr. EHK OSN a SRN.

- Návrh AEGPL na úpravu ustanovení odstavce 5.2.2.2.1.6c) (o kontrastu barvy nálepek k označení nebezpečí/bezpečnostních značek na láhvích s plyny) byl schválen pouze pro plyny UN čísel 1011. 1075, 1965, 1978.

- Návrh Lichtenštejnska na stanovení přesné výšky 30 cm u oranžového označení nebyl přijat, ale bylo rozhodnuto stanovit standardní rozměry 30 x 40 cm oranžového označení s tolerancí 10 %. Zároveň byly zpracovány přechodné podmínky pro \"stará\" oranžová označení.

- Návrh Norska a EIGA na zavedení nového dodatečného ustanovení CW/CVxx, které nahradí stávající zvláštní ustanovení \"W7/V7 Kusy se musí nakládat do krytých vozů nebo uzavřených kontejnerů s dostatečným větráním\". Doplňuje se povinnost označit nápisem na dveřích, že se mohou ve voze/vozidle/kontejneru nacházet jedovaté nebo hořlavé plyny/páry nebo ovzduší obsahující velké/malé množství kyslíku; jazykovou mutaci vybere odesílatel.

Normy - Změny předem projednaly pracovní skupiny, pouze se diskutovalo o nových normách EN 14427:2004 (Láhve pro LPG), EN 14208:2004 (Sudy na plyn s objemem nad 1000 l), EN 1975:1999 A1:2003 (Opakovaněplnitelné nádoby ze slitin hliníku), EN 13094:2004 (Cisterny pro přepravu nebezpečných věcí - Netlakové kovové cisterny - netýká se železničních cisteren). Po krátké diskusi byl odkaz na tyto normy schválen.

Cisterny - Plénum schválilo změny doporučené pracovní skupinou:

- Soulad pro definice nejvyšší provozní tlak v kapitole cisteren s nuceným odsáváním  odpadů  6.10 s pojmem v odd. 1.2.1,

- změna pododdílu 6.8.2.7 týkající se odkazu na normu EN 12972, která má za cíl zajistit stejnou úroveň bezpečnosti,

- nová definice pro vzduchotěsně uzavřenou cisternu,

- zapracovány nové UN 1001 acetylén rozpuštěný, 1067 fosgen a 1076 dinitrogentrioxid do tabulky 3A,

- přizpůsobení odstavce 6.8.3.5.11 ADR při označování MEGC stejnému odstavci RID,

- změny v označování cisternových vozů/vozidel a nádržkových kontejnerů cisternovým kódem

- vypracována ustanovení pro přepravu v cisternách pro UN 3375 emulze dusičnanu amonného,

- doplnění nového zvláštního ustanovení TExx pro UN 3256 a 3257.

AUTOR: Ing. Stanislav Hájek
Bezpečnostní poradce ČD pro RID
ZDROJ: LOGISTIKA


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist