Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Chyba znemožňuje kolaudace

22.12.2003  |  151× přečteno      vytisknout článek

Zákon č. 185/01 Sb., o odpadech, a jeho prováděcí vyhláška č. 383/01 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, obsahují chybu, která prakticky znemožňuje zkolaudovat jakékoliv nové zařízení na využívání, odstraňování, sběr nebo výkup odpadů.

Zákon č. 185/01 Sb. ve svém § 14 odst. 4 stanovuje, že kolaudační rozhodnutí, vydané podle zvláštního předpisu (stavebního zákona) pro stavby určené k využívání, odstraňování, sběru nebo výkupu odpadů nelze vydat bez rozhodnutí, kterým byl udělen souhlas k provozování zařízení podle odstavce 1. Tento odstavec 1 hovoří o tom, že zmíněná zařízení lze provozovat pouze na základě rozhodnutí orgánu kraje, kterým je udělen souhlas s provozováním a s jeho provozním řádem.

Kolaudace před kolaudací

Z uvedeného vyplývá, že žadatel o kolaudaci musí tedy před podáním žádosti o kolaudaci získat rozhodnutím kraje souhlas s provozováním zařízení. Aby tento souhlas mohl získat, musí podat k orgánu kraje žádost o souhlas s provozem a schválení provozního řádu předmětného zařízení. Obsah provozního řádu, který je pro žadatele závazný, je uveden v příloze č. 1 vyhlášky 383/01 Sb. v bodě 5.1 dole, kde je požadován údaj o ukončení stavby zařízení, s uvedením kolaudačního rozhodnutí včetně č.j. a data vydání.

Tedy jsou požadovány přesně ty údaje, kvůli nimž žadatel také žádá o souhlas s provozem, aby po jeho získání mohl kýžené kolaudační rozhodnutí získat.

Ve svém důsledku to znamená, že žadatel o kolaudaci musí již dopředu prokázat, že kolaudaci už má. Protože pokud už ji nemá, nemůže uvést všechny požadované náležitosti do provozního řádu podle závazné vyhlášky, a tudíž mu kraj nedá souhlas s provozem. Takže nemůže požádat o kolaudaci ..... A bludný kruh je úspěšně uzavřen. Jedná se prokazatelně o nesmyslnou konstrukci povinností požadovaných tímto zákonem a jeho vyhláškou.

Předpisy stále složitější

Proč o tom píši? Důvody jsou hned dva, a ani sám nevím, který z nich je vlastně důležitější. Ten první důvod je zřejmý, je to upozornění na chybu, kterou by mělo MŽP co nejrychleji odstranit. Ta chyba totiž může přijít český stát a potažmo daňové poplatníky draho. To tehdy, pokud by tento rozpor v závazných předpisech byl příčinou konkrétní škody (ušlý zisk díky průtahům při kolaudaci a uvádění zařízení do provozu) nějaké soukromé firmě.

Druhý důvod je snad ještě závažnější. Tato chyba v české legislativě totiž není zdaleka jediná a vůbec ne ta nejpodstatnější. Vytváření stále složitějších jednotlivých předpisů a nutná preciznost vzájemné interakce mnohých z nich, (snažících se precizovat všechny úkony, požadavky, povinnosti atd.) totiž zákonitě budou plodit čím dál více a větších takových nesmyslů. A nejen to. Se zvyšujícím se objemem předpisů samozřejmě nepřímo úměrně klesá schopnost subjektů (včetně samotných úředníků) tyto předpisy znát a správně v praxi aplikovat. Je tedy otázka, jestli toto je ten správný směr vývoje naší společnosti.

AUTOR: Ing. Zdeněk Valečko
ZDROJ: ODPADY


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Jiný pohled
Dle mého názoru se v tomto případě nejedná o zásadní problém. Do návrhu provozního řádu, který je součástí žádosti o souhlas k provozování zařízení k využívání, odstraňování, sběru nebo výkupu odpadů se údaj o ukončení stavby (kolaudační rozhodnutí) uvede pouze za předpodkladu, že již bylo vydáno. Jedná se především o zařízení, která byla v minulosti provozována na základě souhlasu dotčeného správního úřadu, ale kterým již platnost tohoto souhlasu vypršela a provozovatelé těchto zařízení jsou nuceni si požádat o souhlas nový. V případě zcela nových zařízení nevidím důvod, aby příslušný krajský úřad při povolovacím procesu trval na předložení kolaudačního rozhodnutí. Porušoval by tím zákon.
Souhlasím však s autorem článku, že by z důvodu jednoznačnosti výkladu bylo vhodnější v bodě 5.1 přílohy č. 1 k vyhlášce č. 383/2001 Sb. u údajů, týkajících se kolaudačního rozhodnutí, uvést dovětek, že tyto budou předloženy pouze v případě, že stavba byla již v minulosti k předmětnému účelu využití zkolaudována.
S pozdravem Martin Chyba.
vloženo: 05.01.2004 20:17     vložil: Ing. Martin Chyba Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist