Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Důsledky změny nákladů pro hospodaření města

14.01.2004  |  123× přečteno      vytisknout článek

Důsledky změny nákladů pro hospodaření města Změna v cenách za uložení i v množství odpadů se promítne do hrazení nákladů obce, spojených s nakládáním s komunálním odpadem.

V rozpočtu města Mělníku na rok 2004 se počítá s absolutním navýšením nákladů na zajišťování služeb v oblasti nakládání s komunálním odpadem o 385 tis. Kč, další náklady jsou způsobeny zvyšováním hmotnosti zbytkového komunálního odpadu odstraňovaného na skládkách a ve spalovně.

Od roku 1998, kdy město Mělník zavedlo tzv. kapitační úhradu za nakládání s komunálním odpadem, totiž došlo k navýšení hmotnosti zbytkového komunálního odpadu o 2115 tun, tedy o 42 % ve srovnání s rokem 1997. Rozhodujícím skokem byl přechod na výše uvedenou platbu, kdy z roku na rok došlo k nárůstu hmotnosti odpadu o 1096 tun.

Každoročně více odpadů

Od roku 1999 pak dochází každoročně ke zvýšení hmotnosti přibližně 200 tun, což činí 4 %, i přes to, že zároveň stoupá separovaný sběr. Za poslední čtyři roky stouplo množství vytříděných složek v průměru o 45 %.

Při tomto trendu je velké nebezpečí, že náklady na odstranění zbytkového komunálního odpadu dosáhnou maximální částky místního poplatku za nakládání s komunálním odpadem, povolené zákonem o odpadech, která dnes činí 500 Kč na osobu a rok.

Nutnost zvýšit poplatek

Od roku 2005, kdy dojde k navýšení základního poplatku za ukládání zbytkového komunálního odpadu na skládkách o 100 Kč za každou uloženou tunu, budou muset obce navýšit poplatek o přibližně 30-40 Kč na osobu. Náklady tak přesáhnou maximální částku místního poplatku a obec bude nucena při zachování poplatku ztrátu mezi příjmy a výdaji hradit z jiných příjmů obce nebo opustit místní poplatek a vrátit se buď k ceně nebo k původnímu poplatku. U těchto dvou plateb totiž není určena maximální hranice úplaty.

Východiskem pro řešení této patové situace je novelizace zákona o místním poplatku, a to připravovanou novelou zákona o odpadech, kde by bylo možno v § 84 zákona č. 185/2001 Sb., resp. § 10b odst. 3 písm. b) zákona č. 565/1990 Sb., o místním poplatku, ve znění pozdějších předpisů, navýšit sazbu poplatku na základě skutečných nákladů obce z 250 na 500 Kč. Celková maximální sazba by tak činila součtem sazby písm. a) a písm. b) zákona o místním poplatku 750 Kč, tedy došlo by k navýšení o 50 %.

AUTOR: MVDr. Ctirad Mikeš,
Město Mělník
ZDROJ: ODPADY


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist