Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

ABP nařízení - vliv na kompostovaní a anaerobní digesci

03.02.2004  |  125× přečteno      vytisknout článek

Nařízení týkající se ABP č. 1774/2002 EC dohromady s dodatky přechodného zákona a trvalými opatřeními odsouhlasené 16.4. 2003 jsou shrnutím o zpracování ABP kompostováním či anaerobní digescí.

Florian Amlinger

Článek byl převzat ze zpravodaje BioCom číslo 1/03, který vydává European Composting Network.

ABP = animal by-products (odpady živočišného původu)

Z intenzivních jednání expertů členských států, investorů a komise lze usuzovat, že již dobře zavedené kompostování a zbioplynování bezrizikového ABP by mohlo pokračovat. Tento fakt je zejména důležitý pro původce separovaného bioodpadu a materiálu 3. kategorie. Některá opatření budou i nadále tématem pro další zvážení vědeckou komisí CSTEE a budou specifikována ve formě přechodných opatření. Rozvoj musí být pečlivě kontrolován za přispění technické a vědecké asistence.
Nařízení týkající se ABP, č. 1774/2002 EC vydáno v říjnu 2002, s platností od 1.5. 2003 mělo okamžitý efekt na zájmové skupiny. Možnosti a požadavky na zpracování organického odpadu živočišného původu kompostováním a anaerobní digescí jsou shrnuty níže. Rovněž jsou zde uvedeny jednak poslední modifikace prohlášení přechodných a trvalých opatření přijaté 16.4. 2003 stávající komisí tak i některé aspekty pokračující diskuse.

Nejdůležitější požadavky jsou:

 1. V kompostárnách a bioplynových stanicích lze zpracovávat materiál řazený do kategorie 2 a 3. Do kategorie 3 spadá takový druh ABP, který byl určen pro lidskou spotřebu. Materiál kategorie 2 nepochází z rizikových částí (týkajících se rizika výskytu BSE), ale může obsahovat jiné patogeny či být zdrojem kontaminace. Exkrementy hospodářských zvířat spolu s obsahy trávicích traktů spadají do kategorie 2.
 2. Odpady z veřejného stravování (včetně použitých kuchyňských olejů) jsou vyňaty ze speciálních požadavků na sběr, transport a skladování stejně tak jako z požadavků na jejich kompostování a zpracování v bioplynových stanicích. Do této skupiny patří i jakýkoli odpad ze stravování pocházející ze separovaného sběru domácností. Tento odpad lze zpracovat v souladu se zákonem dané země do doby než komise stanoví jednotná opatření. V důsledku toho, veškeré požadavky na sanitaci (kontrolu procesu a jeho monitorování) a na finální produkty mohou být regulovány členskými státy. Toto rovněž platí, pokud je odpad z veřejného stravování zpracováván spolu s exkrementy hospodářských zvířat, obsahy trávicích traktů, mlékem nebo kolostrem.
 3. V případě, že neexistují žádná státní nařízení či povinné standardy, pak tato výjimka neplatí a všechna opatření týkající se materiálu kategorie 3 jsou platná i pro odpady z veřejného stravování.
 4. Základní požadavky na kompostárny a bioplynové stanice (s výjimkou zpracování exkrementů hospodářských zvířat a odpadů z veřejného stravování jež jsou regulovány na úrovni jednotlivých členských zemí):
  • Kompostárny a bioplynové stanice na farmách (kde jsou chována zvířata)
   Trvalá opatření nyní přesně stanovují, že kompostárny a bioplynové stanice mohou být umístěny na zemědělských pozemcích, kde jsou chována hospodářská zvířata, ale musí být nezávislé na zpracování ABP odpadu.

   Hlavní podmínky jsou následující:
   • zařízení by mělo ležet v adekvátní vzdálenosti od míst, kde jsou chována hospodářská zvířata,
   • v každém případě zde musí být komplexní fysická separace mezi kompostárnou/bioplynovou stanicí, zvířaty, jejich krmivem a podestýlkou,
   • oplocení jednotlivých oblastí, pokud to bude nutné.
  • Sanitační a hygienizační požadavky na bioplynové stanice.
   Pasterizační/hygienizační jednotka je požadována:
   • pokud je zpracováván pouze takový odpad ABP, který musí být pasterizován (133 °C za tlaku 3 barr po dobu 20 minut),
   • pokud ABP odpad spadající do kategorie 3 prošel pasterizací/hygienizací jinde za splnění požadavků (1h, 70 °C, 12 mm). Toto je velmi důležité při schvalování jak mezofilního (35 °C), tak i termofilního režimu fermentačních systémů.
  • Sanitační a hygienizační zařízení v kompostárnách
   Nyní jsou dovoleny také jiné kompostovací systémy než uzavřené reaktory, pokud:
   • je zamezen přístup hmyzu,
   • je zabezpečeno, že všechen materiál v systému dosáhne požadovaných parametrů teplot a času včetně monitoringu těchto parametrů, pokud je to vhodné,
   • splňují všechny ostatní požadavky nařízení.

    Kompostování na hromadách je v tomto smyslu s povolením ještě dále. Je možno takto zpracovávat nejen odpad z veřejného stravování, ale i materiál kategorie 2 a 3.
 5. Pro jiný materiál spadající do kategorie 3 a pro země které nemají vlastní nařízení pro odpad z veřejného stravování bylo vydáno přechodné opatření platné do konce roku 2004, které dovoluje samostatné i společné zpracování těchto odpadů v kompostárnách či bioplynových stanicích v souladu s nařízeními dané země. Musí být dodrženy speciální požadavky, které \"garantují úplnou redukci patogenů\".
 6. V případě samostatného zpracování exkrementů hospodářských zvířat, obsahů trávicích traktů, mléka a kolostra, striktní požadavky na zpracování v kompostárnách a bioplynových stanicích byly zrušeny nebo podmíněně přijaty v tom smyslu, že každá členská země může vydat své vlastní požadavky. Toto platí, pokud oprávněný orgán neshledává tento materiál rizikovým z hlediska šíření jakékoli vážné přenosné nemoci.
 7. Po intenzivních jednáních mezi členskými zeměmi a komisí, komise nakonec souhlasila s deklarací stanovující třítýdenní čekací dobu na zatím nepřijaté detailní pravidla implementace, jež jsou založena na názoru vědecké komise (CSTEE).

Oprávněný orgán musí dohlížet v souladu se všemi aplikovatelnými kontrolními opatřeními na správné zacházení s materiálem, aby nedošlo k ohrožení zdraví lidí a zvířat. Jednotná opatření by měla být vydána do konce roku 2003.

Kritická témata vyžadující pečlivé zvážení:

 • Přechodná opatření týkající se zpracování materiálu kategorie 3 a společného zpracování materiálů kategorie 3 a exkrementů hospodářských zvířat v kompostárnách a bioplynových stanicích (Com.Reg. 809/2003 a 810/2003) se stane tématem pro další zvážení kvůli jeho končící platnosti v prosinci 2004. Mělo by být zaručeno, že tyto předpisy budou změněny na trvalé a že detailní požadavky budou splněny za praktických podmínek dosahujících zamýšleného cíle.
 • Pro používání hnojiv a prostředků pro zlepšování půdní úrodnosti (kompost a vyhnilý zbytek po anaerobní digesci) na orných půdách a pastvinách je nutné najít uspokojivé řešení. Pokud poslední pracovní dokument komise bude přijat jako trvalé nařízení, pak spoustu zařízeních bude muset skončit. Proto jsou nutné okamžité akce a konzultace.

Překlad: Jana Mazancová
Zdroj: CZ BIOM - www.biom.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist