Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zelený bod

05.02.2004  |  131× přečteno      vytisknout článek

Je mezinárodní obchodní značkou, využívanou dnes již v devatenácti zemích. Zeleným bodem se označují výrobky, za které byl uhrazen finanční příspěvek na sběr, třídění a využití obalů poté, co se stanou odpadem.

Duální systém
Je financován z licencí na ochrannou známku Der Grüne Punkt (Zelený bod) pro výrobce, dovozce a plniče obalů. Producent obalů platí licenční poplatky za udělení práva používat značku Zelený bod. Z poplatků jsou potom financovány náklady na sběr, třídění a recyklaci odpadů z obalů. Takový postup vede k minimalizaci obalů a k šetření zdrojů.
Byl založen jako nezisková organizace dne 28. srpna 1990, před vznikem „Nařízení o obalech“ („Ordinance on the Avoidance and Recovery of Packaging Waste“, vstoupilo v platnost 12.června 1991).Toto nařízení stanovuje průmyslovým a obchodním firmám povinnost přijímat zpět a recyklovat přepravní, sekundární a prodejní obaly. Podnikatelské aktivity začaly 1.srpna 1991 v Bonnu a v Postupimi. V roce 1997 se společnost stala veřejnou obchodní společností s ručením omezeným – DSD AG a je funkční nezávislou firmou.

Značka „Zelený bod“
Je mezinárodní obchodní značkou, využívanou dnes již v devatenácti zemích. Zeleným bodem se označují výrobky, za které byl uhrazen finanční příspěvek na sběr, třídění a využití obalů poté, co se stanou odpadem. Úhradu příspěvku provádí výrobce ve prospěch národní organizace pro využití obalů.
Po celé Evropě byly založeny systémy, které v tomto duchu pracují. Jedná se jak o státy EU: Rakousko, Belgie, Francie, Německo, Řecko, Irsko, Lucembursko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko a Norsko tak i o kandidátské země: Česká Republika, MaKarsko, Litva, Lotyšsko, Slovensko, Slovinsko, Polsko a Turecko.
Green Dot je uváděn na obalech v Německu od roku 1991. Od té doby co vznikl, začala německá veřejnost užívat méně a méně prodejních obalů. V Německu klesla spotřeba obalů z 95,6 kg v roce 1991 na 82,5 kg v roce 1999 na hlavu za rok. To je ekvivalent snížení o více než 14 %.

Systém třídění do barevných sběrných nádob v Německu:
Modrá – papír a lepenka
Žlutá – plasty, hliník, plechovky (lighweight packaging)
Sklo – třídění dle barev, sklo čiré, hnědé, zelené
Šedá – ostatní odpad

Vývoj v Německu
Od 1.1.2003 platí systém povinných záloh na jednocestné nápojové obaly na sycené nápoje, minerální vody a pivo (výjimku tvoří nápojové kartony, hadicové sáčky, víno a destiláty). Odpovědnými osobami jsou plniči a obchod. Jedná se o zálohy 0,25 za jednocestné obaly do 1,5 litru a 0,50 za obaly o objemu nad 1,5 litru.

Reakce na zavedení zálohového systému:
• obrovský otřes trhu s nápoji;
• spotřebitelé váhají nakupovat v obavách z nejistoty;
• pouze 30 % ostrého propadu v prodeji jednocestných nápojů je vyrovnán prodejem nápojů v opakovaně použitelných obalech;
• ostrý propad v prodeji sladkých nápojů, limonád a nápojů typu cola, v prvním čtvrtletí 2003 o 14 %;.
• prodej nápojů v plechovkách klesl o 70 %;
• prodej „Volvic“ nápojů klesl o 35 %;
ostrý nárůst v prodeji nevratných, nezálohovaných obalů:
- nápoje na ovocné bázi o 7 %;
- ovocné džusy o 14 %;
- Ice tea o 33 %;
• snižující se množství vráceného skla a zvyšující se cena za recyklaci skla (nevyužitá kapacita recyklačních zařízení).

Výrobci hledají nové systémy řešení:
• zrušení prodeje jednocestných zálohovaných obalů (METRO);
• představení vlastního systému „island solutions“, každý řetězec má své vlastní jednocestné nápojové obaly (ALDI, LIDL, PLUS).

Dopady na DSD a na systém Zeleného bodu:
• snížení množství vybraných jednocestných obalů (sklo, PET, plechovky) o 650 000 tun;
• snížení příjmů DSD o 300 milionů EUR.

EUROPEN – Evropská organizace pro obaly a životní prostředí
Europen stojí proti zálohovému systému na jednocestné nápojové obaly a tvrdí, že tento systém vede k:
• dalšímu spotřebovávání zdrojů – špatné pro životní prostředí;
• zvýšení nákladů a snížení konkurence – špatné pro spotřebitele;
• bariéře pro zahraniční obchod – špatné pro Evropskou unii.

Vyjádření Bruselu ze dne 21. října 2003
Evropská komise se rozhodla zaslat Německu oficiální žádost o informace vztahující se k funkčnosti německého zálohovaného a vratného systému, který se týká jednocestných nápojových obalů, jako jsou plechovky a plastové láhve. Komise je přesvědčena, že tento systém tvoří disproporcionální bariéru volného obchodu s nápoji ve státech Evropské unie. Porušuje dohodu o vnitřních obchodních pravidlech (Treaty Internal Market Rules - článek 28) a Směrnici 94/62/ EC (Packaging Directive – článek 7).
Evropská komise žádá vysvětlení do dvou měsíců. Pokud komise nebude spokojena, požádá o změnu systému a pokud Německo nebude reagovat, Evropská komise postoupí případ  Evropskému soudnímu dvoru.

Co dodat na závěr?
Německo začalo mezi prvními se sběrem, tříděním a recyklací. Zelený bod užívá dalších 18 zemí v Evropě a je uznáván jako mezinárodní obchodní značka. Zkušenosti Německa jsou více než desetileté a zdálo by se, že jeho obalový a odpadový systém je zavedený, dále povede pouze k zlepšování a nebudou mu stát v cestě žádné překážky. Ale pozor! Stačil problém záloh na jednocestné obaly a jeho řešení otřáslo německým systémem v základech; navíc se nad situací v Německu pozastavuje i Brusel a žádá vysvětlení.
Je třeba dlouhodobě zkoumat nejen výhody nových nařízení, ale možná se mnohem více zamyslet nad nevýhodami, které způsobí problémy výrobcům, obchodníkům a spotřebitelům a otřesou v základech často mnohaletým doposud fungujícím systémem. Několik řešení je nasnadě, co však opravdu vyřeší tento stav, ukáže čas.

Eva Dvořáková
Hartmann-Rico a.s.
Zdroj: SYBA - obalová asociace http://www.syba.cz, časopis Svět balení


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist